هزینه 2500 میلیاردی روبیکا “مزاحمت”!

فعالان اکوسیستم استارت آپی و صنعت اقتصاد دیجیتال نسبت به آسیب هایی که قطع اینترنت می تواند به کسب و کارها وارد کند ابراز نگرانی کرده اند. به گفته آنها، سیاست های فعلی راه را برای این بخش دشوارتر می کند.

به گزارش تجارت نیوز، اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران نشست آنلاینی را با هدف بررسی تاثیرات محدودیت های اینترنتی بر کسب و کارها برگزار کرد.

حدود دو هفته می گذرد و با توجه به شرایط ناپایدار کشور، مسئولان مربوطه تصمیم گرفته اند دسترسی به اینترنت بین المللی به ویژه برخی از شبکه های اجتماعی مانند واتس اپ و اینستاگرام را محدود کنند.

این دو بستر فعال در کشور در چند سال گذشته به بستری برای ارتباط ارائه دهندگان خدمات و محصولات با متقاضیان تبدیل شده اند. اما با تصمیم برای محدود کردن دسترسی به این شبکه‌ها و غیرفعال کردن دسترسی عمومی به اینترنت، شرکت‌هایی که می‌توانستند از این راه کسب درآمد کنند، با مشکلات جدی مواجه شدند.

نایب رئیس اتاق ایران در نشست بررسی تاثیرات محدودیت اینترنت بر کسب و کارها در اتاق بازرگانی سلهورزی به خسارات میلیاردی اشاره کرد و گفت: در شرایطی که تحریم ها، نوسانات نرخ ارز و تورم اقتصادی منجر به ایجاد خسارت های میلیاردی شده است. موفقیت در شرایط سخت، قطع اینترنت نیز باعث ایجاد مشکلاتی از جمله کاهش سرمایه گذاری و ناامیدی در بین جوانان کشور می شود. سیاست گذاران باید پیامدهای این محدودیت را درک کنند.

تغییرات ناگهانی باعث شکست شرکت ها می شود

محسن العامری، دبیر اجرایی اتاق بازرگانی با بیان اینکه 48 میلیون کاربر ایرانی در اینستاگرام وجود دارد، توضیح داد: بین 9 تا 11 میلیون نفر از طریق اینستاگرام امرار معاش می کنند و اکنون صحبت از بخش بزرگی از جمعیت کشور آسیب دیده است. با انحلال در سه هفته گذشته.”

افشین کلاهی، رئیس اداره دانش بنیان اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: وظیفه اولیه هر دولتی تامین رفاه است، ما هنوز در کشور اعتقاد نداریم که دسترسی به اینترنت یکی از زیرساخت‌های اساسی است. به راحتی می توان مردم را از این موضوع مانند برق و جاده محروم کرد.»

دانمش بانیان رئیس اتاق ایران گفت: از روش هایی مانند فیلترینگ استفاده می شود که در گذشته شکست خورده است، در عین حال در اجرای سیاست ها به بسیاری از جنبه های دیگر توجه نمی شود و قطع اینترنت نباید به یک امر عادی تبدیل شود زیرا این امر باعث شده است. عواقب بسیار جدی

کلاهی همچنین با اشاره به اظهارات وزیر ارتباطات مبنی بر اینکه تمامی پلتفرم ها به جز اینستاگرام و واتس اپ درست کار می کنند، گفت: این بیانیه در زمان انحلال اپ استورها صادر شده و مشکلات دیگری نیز وجود دارد. بدون اتصال اینترنت فقط فناوری اطلاعات نیست و همه شرکت ها در حال حاضر دچار مشکل هستند. تصمیمات سیاسی دولت پیامدهای جدی برای اقتصاد کشور دارد».

فرزین فردیس عضو اتاق بازرگانی گفت: سهم فناوری اطلاعات و ارتباطات در تولید ناخالص داخلی 3.3 درصد است، بنابراین اختلال و اختلال در اینترنت تأثیر بسزایی در روند کلی اقتصاد داشته است، تنها دسترسی محدود به اینستاگرام نیست که آسیب دیده است. در حال حاضر همه بخش های کسب و کار تحت تاثیر قرار گرفته اند. بانک ها، بورس، بیمه و غیره.

فردیس تصریح کرد: فناوری اطلاعات و ارتباطات دیگر محدود به یک صنعت نیست و همه صنایع را در بر می گیرد و خسارت سایر صنایع پس از آسیب به صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات می تواند بسیار بیشتر باشد.

وی با اشاره به آمارهای اخیر رصدخانه ایران گفت: اخیرا رصدخانه مهاجرت نظرسنجی انجام داده است که شامل 6000 نفر از مدیران ارشد و متوسط ​​مشاغل بوده که 76 درصد آنها تمایل زیادی به مهاجرت دارند و 9 درصد نیز اخیراً از این کشور مهاجرت کرده اند. کشور.”

عضو اتاق بازرگانی ادامه داد: جنگ‌های آینده مبتنی بر روش‌های سنتی نیست، بلکه مبتنی بر هوش مصنوعی و فناوری است، اما نیروی انسانی که اکنون ناامید شده و قرار است در نبردهای فناوری شرکت کند، چگونه می‌تواند در این نبردها شرکت کند. جنگ ها.”

ما از انقلاب صنعتی شام عقب افتادیم».

در ادامه این نشست فرشید شکر خدایی رئیس سازمان توسعه پایدار با تاکید بر اینکه با سیاست های فعلی از انقلاب چهارم صنعتی که در سراسر جهان در حال وقوع است عقب می مانیم، گفت: همچنان برای اینکه بتوانیم زنده بمانیم می جنگیم. انقلاب صنعتی سوم، عقب نمانیم و مانند کشورها از آن عبور کنیم، اما انقلاب صنعتی سوم مورد قبول تصمیم گیرندگان قرار نگرفت.

شکر خدایی ادامه داد: وقتی پایه های ارتباطی مردم آسیب می بیند، بخش خصوصی نمی تواند کار کند و نیروهای متخصص در این بخش بدون توسعه اقتصادی آن نمی توانند در جامعه جهانی کار کنند.

تکرار هزینه 2500 میلیاردی روبیکا!

نعمه قاضی رئیس انجمن تجارت الکترونیک با اشاره به هزینه ۲۵۰۰ میلیارد تومانی روبیکا گفت: دو سال پیش یکی از مسئولان روبیکا گفت ۲۵۰۰ میلیارد تومان در آنجا هزینه کرده ایم و از نظر ما دستاوردش صفر بود گفتیم الان چه دستاوردی داشتی گفت تجربه خوبی بود دعوا کردیم!الان شنیده می شود 2500 میلیارد تومان دوباره برای خرج کردن در اختیارشان قرار می گیرد. عددی که از کل بیشتر بود. سرمایه گذاری در اکوسیستم استارتاپی در ایران

قاضی این اعداد را در جای اشتباهی سرمایه گذاری می کند: «نکته این است که یک شبکه اجتماعی فقط مربوط به سرورها، پلتفرم ها و نرم افزارها نیست، بلکه در مورد اعتماد نیز هست. این بدان معناست که سوخت اصلی آن اعتماد است.

به گفته رئیس انجمن تجارت الکترونیک، تصمیمات کنونی امنیتی است نه اقتصادی، هرچند وی تاکید کرد که این تصمیمات در درازمدت به امنیت آسیب وارد می کند.

میرزاپور مشاور وزیر ارتباطات و فناوری ارتباطات نیز در این جلسه در پاسخ به انتقاد فعالان اکوسیستم گفت: ما درک می کنیم که در سازمان تنظیم مقررات اگر بخش خصوصی نتواند فعالیت کند، رگولاتوری معنایی نخواهد داشت، بسترهای داخلی نیز قوانین سختگیرانه عملیاتی دارند، اما کشور از مرحله ای عبور کرده است که دولت همه کارها را انجام می دهد.»

میرزاپور تصریح کرد: توسعه اقتصادی زیربنای امنیت است و امنیت بدون توسعه اقتصادی ادامه پیدا نمی کند، نیاز به یک بسته سیاستی یکپارچه است و از نظر بخش خصوصی باید تکلیف پیام رسان های داخلی مشخص شود. می خواهید دولت برای پلتفرم های محلی هزینه کند یا نه؟

مشاور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از توسعه اقتصاد دیجیتال ابراز نگرانی کرد و گفت: امیدواریم سرنوشت اقتصاد دیجیتال ما به سرنوشت صنعت خودروسازی ما دچار نشود.

میرزاپور در پایان گفت: وزیر ارتباطات برای رفع مشکلات امروز و آسیب‌هایی که شرکت‌ها در این مدت متحمل شدند، جلسات زیادی با مسئولان مربوطه برگزار کردند که امیدواریم این جلسات به نتیجه مثبتی برسد. اکثریت می دانند که ما با سیستم فرماندهی و اجبار راه به جایی نخواهیم برد. در اقتصاد دیجیتال، اما صداهای بخش خصوصی گاهی متحد نیست.”
بخش مهمی از جامعه خواهان بسترهای داخلی هستند

ابوالقاسم خداوردی، نماینده مرکز ملی فضای مجازی گفت: تصمیمی که اکنون با آن درگیر هستیم، یک تصمیم امنیتی است و زمانی که برخی حوادث در روستاها آرام شود، این مسائل حل خواهد شد.

وی ادامه داد: «اما مشکل تعداد شرکت‌هایی است که تحت تأثیر محدودیت‌ها قرار می‌گیرند، تقریباً همه افرادی که به‌طور مستقیم و غیرمستقیم از اینستاگرام کسب درآمد می‌کنند در صورت قطع اینترنت متحمل آسیب جدی می‌شوند. همچنین اگر این روند ادامه پیدا کند، علاوه بر این سرمایه گذاری خارجی، سرمایه گذاری داخلی نیز با مشکل مواجه خواهد شد، بسیار جدی، این مشکلات فضای اقتصادی کشور را ملتهب کرده است.»

با این حال خودوردیلو معتقد است که دولت برای اعمال کنترل در فضای مجازی به داده ها نیاز دارد. او ادعا می کند که اکنون بخش بزرگی از جامعه خواهان یک پلت فرم داخلی هستند. همچنین طبق آمار وی روزانه نزدیک به پنج هزار کاربر در پلتفرم های داخلی فعال هستند.

همانطور که نماینده مرکز ملی فضای مجازی در مورد توسعه پلتفرم‌های داخلی گفت: «اما هیچ‌کس مدل داخلی معادل اینستاگرام ندیده است، پلتفرم‌هایی مانند روبینو وجود دارد که ابتدا باید توسعه داده شوند. در شبکه ملی اطلاعات باید جایگاه بخش خصوصی و بخصوص اتاق مشخص شود تجارت در بسترهای داخلی.

وی در پایان گفت: اینجا ایران است، من تا الان ایستادم و کار کردم، از این به بعد بایستید و کار کنید. ما اولین پلتفرم داستان اپلیکیشن در منطقه هستیم و امیدواریم به رشد خود ادامه دهیم.”

به گزارش پایگاه خبری تجارت، فعالان اکوسیستم در این نشست خبری به آسیب ها و زیان های فراوانی که به دلیل محدودیت های اینترنتی بر کسب و کارها و اقتصاد دیجیتال وارد شده است اشاره کردند. فعالان اقتصادی خواهان رفع محدودیت های اینترنتی هستند تا دیگر اقتصاد کشور با ضررهای میلیاردی مواجه نشود. اما همانطور که وزیر ارتباطات و وزیر کشور اعلام کرده اند، تصمیم نهایی در خصوص ادامه این محدودیت ها و انسداد گرفته نشده است.

Gabriel Osborne

شیطان متعصب توییتر. حشره پرشور اینترنت. مبشر وب. ماون آبجو. پیشگام موسیقی.

تماس با ما