هشدار دبیر کل سازمان ملل متحد در مورد “پسرفت” دموکراسی در سراسر جهان

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در پیام ویدئویی خود به مناسبت این روز گفت: “فضای مدنی در حال کوچک شدن است. بی اعتمادی و اطلاعات نادرست در حال افزایش است. قطبی شدن نهادهای دموکراتیک را تضعیف می کند.”

زنگ خطر را بلند کن

او گفت: «اکنون زمان آن است که زنگ خطر را به صدا درآوریم و مجدداً تأکید کنیم که دموکراسی، توسعه و حقوق بشر به هم مرتبط هستند و متقابلاً تقویت می‌شوند».

اکنون زمان دفاع از اصول دموکراتیک برابری، شمول و همبستگی فرا رسیده است.»

دبیرکل سازمان ملل متحد گفت که ایستادن در کنار کسانی که برای تضمین حاکمیت قانون و ترویج مشارکت کامل در تصمیم گیری تلاش می کنند، مهم است.

تمرکز رسانه ای

آقای گوترش توجه امسال را به رسانه‌های آزاد، مستقل و کثرت‌گرا جلب کرد که آنها را “سنگ بنای جوامع دموکراتیک” توصیف کرد.

و او هشدار داد که از آزار کلامی گرفته تا نظارت آنلاین و آزار و اذیت قانونی، تلاش‌ها برای ساکت کردن روزنامه‌نگاران “هر روز گستاخانه‌تر” می‌شوند – به ویژه علیه زنان روزنامه‌نگار.

در حالی که کارکنان رسانه با سانسور، بازداشت، خشونت فیزیکی و حتی قتل – اغلب بدون مجازات مواجه هستند – دبیر کل سازمان ملل یادآور شد که “این مسیرهای تاریک به ناچار منجر به بی ثباتی، بی عدالتی و بدتر شدن آنها می شود.”

بدون مطبوعات آزاد، دموکراسی نمی تواند ادامه یابد. دبیرکل سازمان ملل تاکید کرد که “بدون آزادی بیان، آزادی وجود ندارد” و از جهان خواست تا نیروهای خود را “برای تامین آزادی و حمایت از حقوق همه مردم در همه جا” متحد کنند.

کاهش آزادی مطبوعات

بر اساس گزارش سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو)، در پنج سال گذشته، 85 درصد از جمعیت جهان کاهش آزادی مطبوعات را تجربه کرده اند.

آژانس سازمان ملل توضیح داد که در تلاش برای ممانعت از کار آنها، رسانه ها در سطح جهانی به طور فزاینده ای با حملات آنلاین و آفلاین روبرو هستند.

هدف قرار گرفتن با افزایش بازداشت؛ استفاده از قوانین افترا؛ قوانین امنیت سایبری یا سخنان مشوق تنفر برای محدود کردن بیان آنلاین؛ و فناوری های نظارتی رو به رشد.

بحران COVID-19 همچنین نشان داده است که چگونه برای رسانه ها مهم تر از همیشه جمع آوری و ارزیابی حقایق و مبارزه با اطلاعات نادرست است. تضمین ایمنی و امنیت در اینترنت به همان اندازه مهم است.

متحد شوید و محافظت کنید

روزنامه نگاران زن به ویژه تحت تأثیر قرار می گیرند. یونسکو و مرکز بین‌المللی روزنامه‌نگاران دریافتند که 73 درصد از 714 روزنامه‌نگار زن از 125 کشور گزارش داده‌اند که در حین کار خشونت آنلاین را تجربه کرده‌اند.

علاوه بر این، تلاش برای ساکت کردن خبرنگاران روز به روز گستاخانه تر می شود آنها اغلب قیمت نهایی را می پردازند.

از سال 2016 تا پایان سال 2021، یونسکو 455 روزنامه‌نگار را ثبت کرده است که در نتیجه کار یا در حین کار کشته شده‌اند.

آدری آزولای، مدیر کل یونسکو، گفت: «در این روز جهانی دموکراسی، ما بیش از یک اصل ساده سازمان‌دهی سیاسی را جشن می‌گیریم: ما آرمان‌هایی را جشن می‌گیریم که پایه‌های آن «کرامت، برابری و احترام متقابل» مردم است – پایه‌های قانون اساسی یونسکو. .


حفاظت از آزادی مطبوعات از دموکراسی محافظت می کند.

عکس سازمان ملل / ایوان اشنایدر

حفاظت از آزادی مطبوعات از دموکراسی محافظت می کند.

انتشار این کلمه

در همین حال، سایر اعضای خانواده سازمان ملل در توییتر آمده اند تا با تبلیغ اهمیت روز، وزن خود را پشت سر بگذارند.

زنان سازمان ملل، نهاد برابری جنسیتی و توانمندسازی زنان، زنان را تشویق کرد تا «در فرآیندهای سیاسی شرکت کنند و از آرمان‌های آنها برای آزادی، برابری، استقلال و تعیین سرنوشت حمایت کنند».

دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد، دفتر هماهنگی امور بشردوستانه، از این روز برای “قدردانی از روزنامه نگارانی که نقش اساسی در دموکراسی ایفا می کنند” استفاده کرد و بر لزوم “مبارزه با اطلاعات نادرست و حفاظت از روزنامه نگاری، از جمله روزنامه نگاری ها” تاکید کرد. که درگیری ها و بحران های بشردوستانه را پوشش می دهند و تعداد آنها به طور فزاینده ای در حال افزایش است. آنها هدف تهدید و خشونت قرار می گیرند.

دفتر حقوق بشر سازمان ملل به سادگی گفت: “حفاظت از آزادی مطبوعات از دموکراسی محافظت می کند.”

انتخابات

دموکراسی یک ارزش اصلی سازمان ملل است که این سازمان با ارتقای حقوق بشر، توسعه و صلح و امنیت از آن حمایت می کند.

رزماری دی کارلو، معاون دبیرکل در امور سیاسی و ایجاد صلح، نقش خود را به عنوان نقطه کانونی سازمان ملل برای کمک های انتخاباتی، یکی از جنبه های کلیدی دموکراسی، توضیح می دهد.

Miriam Ware

الکل نینجا. متفکر شیطانی. محقق سفر. فرهنگ پاپ مادام العمر. علاقه مند به موسیقی.

تماس با ما