همانطور که بایدن به سمت دیکتاتورهای خاورمیانه می رود، چشمانش به چین و روسیه معطوف می شود

جده، عربستان سعودی – پرزیدنت بایدن در جریان رویارویی دلخراش با تعدادی از قدرتمندان عرب در عربستان سعودی در این آخر هفته، به یک دلیل برای تجدید روابط خود با متحدان آمریکایی خود که در سمت اشتباه درگیری هستند، ادامه داد. خیلی ها گاهی نبردی بین «دموکراسی و استبداد» هستند.

بایدن در جلسه روز شنبه با حضور 9 رهبر عرب در سالن رقص هتل در این بندر باستانی در دریای سرخ گفت: «ما جای خالی‌ای را که چین، روسیه یا ایران پر خواهد شد، ترک نخواهیم کرد.» و ما به دنبال این خواهیم بود که با رهبری فعال و اصولگرایانه آمریکا بر این لحظه بسازیم.»

چارچوب بندی آقای بایدن از مأموریت آمریکا به عنوان بخشی از شکل تازه ای از رقابت قدرت های بزرگ آشکار کننده بود. برای دهه‌ها، روسای جمهور آمریکا عمدتاً خاورمیانه را به عنوان کانون درگیری و بی‌ثباتی می‌دانستند، مکانی که ایالات متحده برای حفظ جریان نفت و از بین بردن پناهگاه‌های تروریستی به آن نیاز داشت. اکنون، بیش از 20 سال پس از آنکه گروهی از سعودی‌ها این کشور را ترک کردند تا حملات تروریستی را علیه مرکز تجارت جهانی انجام دهند و به پنتاگون ضربه بزنند، بایدن نگران جدیدی است: اینکه رقص اجباری او با ظالمان، هرچند نفرت‌انگیز، تنها گزینه است. اگر هدف بزرگتر او مهار روسیه و غلبه بر چین باشد.

او جمعه شب هنگام بیرون آمدن از دیدار با ولیعهد سعودی، محمد بن سلمان، که به وضوح فرصتی برای بازپروری دیپلماتیک پس از اینکه آقای بایدن ماه‌ها از ملاقات با او خودداری کرد و او را به همدستی در قتل متهم کرد، می‌بیند، تاکید کرد: «ما در حال گرفتن نتایج هستیم. جمال خاشقجی مخالف سعودی و ستون نویس روزنامه واشنگتن پست.

تلاش‌های آقای بایدن در اینجا برای مذاکره برای افزایش تولید نفت – برای رئیس‌جمهوری که روی کار آمد و قول داد به دور کردن جهان از سوخت‌های فسیلی کمک کند – به اندازه‌ای سخت بود که باید روسیه را مجبور به پرداخت بهای سنگین برای حمله به اوکراین کند. تا کنون، این قیمت ناچیز بوده است: روس‌ها نه تنها به کسب درآمدهای قابل توجهی از نفت و گاز ادامه می‌دهند، بلکه همانطور که اخیراً رویترز گزارش کرده است، سوخت نیروگاه‌های این کشور را با نرخ‌های کاهش‌یافته به عربستان سعودی عرضه می‌کنند.

شاید قابل توجه ترین چیزی که آقای بایدن با سعودی ها اعلام کرد، توافق نامه ای است که جمعه شب برای همکاری در زمینه فناوری جدید برای ساخت نسل بعدی شبکه های مخابراتی 5G و 6G در این کشور امضا شد. رقیب اصلی ایالات متحده در این زمینه چین – و هواوی، رقیب چینی مورد علاقه این کشور است که موفقیت های چشمگیری در منطقه کسب کرده است.

همه اینها بخشی از تلاش بزرگتر دولت بایدن برای شروع فشار بر پکن در بخشهایی از جهان است که دولت چین سالها بدون احساس رقابت زیاد پیشرفت کرده است.

سه هفته پیش، در نشست سران ناتو، آقای بایدن «مفهوم استراتژیک» جدیدی را برای ائتلاف غربی جشن گرفت که برای اولین بار، چین را به عنوان یک «چالش سیستمی» به رسمیت شناخت و سیاست‌های اجباری و عملیات سایبری آن را در اطراف توصیف کرد. جهان. دنیای مضر این دکترین می‌گوید که همراه با روسیه، پکن در تلاش است تا «نظم بین‌المللی مبتنی بر قوانین را تضعیف کند»، کلماتی مشابه آنچه که دولت بایدن در این سفر به اسرائیل و عربستان سعودی به کار برد.

پس از آن اجلاس، مقامات اروپایی گفتند که بر جلوگیری از نفوذ چین در اروپا و کاهش وابستگی به الکترونیک، نرم افزار و سایر محصولات این کشور تمرکز خواهند کرد.

تلاش‌ها در جده نیز مشابه است – برای نشان دادن اینکه ایالات متحده به دفع نفوذ چین و روسیه کمک خواهد کرد. آقای بایدن یک «چارچوب جدید برای خاورمیانه» پنج قسمتی را تشریح کرد که شامل حمایت از توسعه اقتصادی، امنیت نظامی و آزادی های دموکراتیک است. او گفت: «اجازه دهید همه اینها را در یک جمله خلاصه کنم. ایالات متحده برای ساختن آینده ای مثبت در منطقه با مشارکت همه شما سرمایه گذاری کرده است و ایالات متحده به جایی نمی رسد.

در اتاقی مملو از مستبدان غیرمنتخب و پادشاهان مطلقه، او یک روز پس از ملاقات با شاهزاده محمد، که به گفته سیا دستور عملیات سال 2018 که منجر به کشته شدن آقای خاشقجی شد، آنها را برای حقوق بشر ترغیب کرد. او گفت که آزادی مخالفت آنها را قوی تر می کند نه ضعیف تر.

و او به این واقعیت اشاره نکرد که معاملات تجاری کشورهای خاورمیانه با پکن در حال نزدیک شدن است: آنها می دانند که سرمایه گذاری های چین بدون سخنرانی انجام می شود، چه رسد به تحریم، به دلیل نقض حقوق بشر. اما آقای بایدن تلاش کرده است ثابت کند که آزادی و نوآوری دست به دست هم می دهند.

من در این سال ها انتقادهای زیادی دریافت کردم. او گفت. “اما توانایی صحبت آشکار و به اشتراک گذاشتن ایده ها آزادانه چیزی است که نوآوری را آزاد می کند.”

آقای بایدن همچنین به دنبال این بود که به رهبران عرب سنی که دور میز نشسته بودند اطمینان دهد که تلاش های او برای مذاکره برای تجدید توافق هسته ای با دشمنان شیعه خود در ایران آنها را به خطر نمی اندازد. بایدن گفت: «در حالی که ما به همکاری نزدیک با بسیاری از شما برای مقابله با تهدیدات ایران برای منطقه ادامه می دهیم، دیپلماسی را نیز برای بازگرداندن محدودیت ها بر برنامه هسته ای ایران دنبال می کنیم». اما هر اتفاقی که بیفتد، ایالات متحده متعهد است که تضمین کند ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا نمی‌کند.»

این نشست با شش عضو شورای همکاری خلیج فارس، همراه با رهبران سه کشور عربی دیگر، پس از آن برگزار شد که بایدن به طور جداگانه با عبدالفتاح السیسی، رئیس‌جمهور مصر، که در آن ده‌ها هزار زندانی سیاسی و آقای سیسی ملاقات کرد، برگزار شد. سیسی در حال سرکوب بی امان مخالفان است. آقای بایدن وقتی خبرنگاران در دقایق ابتدایی در اتاق حضور داشتند، اظهار نظر نکرد، اما در عوض از سیسی به خاطر “کمک شگفت انگیز” در غزه تشکر کرد، جایی که مصر قول داده است پس از جنگ کوتاه سال گذشته بین حماس و اسرائیل به بازسازی کمک کند. . دستیاران گفتند که او مخفیانه حقوق بشر را مطرح خواهد کرد.

در مناقشه با چین، ایالات متحده همچنان از روابط نزدیک در سراسر خاورمیانه برخوردار است، با منافع تجاری که طی دهه‌ها پس از کشف نفت جریان داشت.

با این حال، بسیاری از مشاوران رئیس جمهور اذعان دارند که مقابله با نفوذ چین در منطقه یک مبارزه دشوار خواهد بود. چین در سال های اخیر پیشرفت های گسترده ای داشته است.

در حالی که آمریکا در حال جنگ در منطقه بود، ابتکار توسعه «کمربند و جاده» چین در سراسر خلیج فارس در حال پیشروی بود، حتی یک بندر بزرگ در امارات متحده عربی ساخت – تا اینکه پس از هشدارهای ایالات متحده به امارات متحده عربی مبنی بر اینکه پکن کار را متوقف کرد. هدف واقعی ایجاد یک پایگاه نظامی پنهان بود.

در ماه ژانویه، مقامات چینی نشستی مجازی با مقامات سعودی در مورد فروش تجهیزات نظامی به پادشاهی برگزار کردند، تائید کنند که سلاح های چینی اکنون بسیار پیشرفته تر از چند سال پیش هستند. (دهه‌ها پیش، عربستان سعودی چند موشک غول پیکر ICBM را از چین خریداری کرد و این نگرانی را ایجاد کرد که ممکن است در حال اکتشاف ساخت سلاح هسته‌ای باشد، اما این نگرانی به نتیجه نرسیده است.)

هوآوی در حال سیم کشی منطقه است و بی سر و صدا شبکه های خود را به این نظریه متصل می کند که دولتی که جریان الکترون ها را در سراسر شبکه های ملی کنترل می کند، کنترل استثنایی بر زیرساخت های منطقه خواهد داشت.

در دوران دولت ترامپ، ایالات متحده به متحدان خود هشدار داد که در صورت امضای قرارداد با هواوی و سایر تامین کنندگان اصلی چین، واشنگتن دسترسی آنها به گزارش های اطلاعاتی را قطع کرده و مشارکت آنها را در اتحادهای نظامی محدود خواهد کرد. اما تمام آن چوب بود و هویج نبود، زیرا هیچ محصول جایگزین آمریکایی برای ارائه آنها وجود نداشت.

چیزی که آقای بایدن این آخر هفته ارائه کرد، فناوری جدیدی به نام «Open-RAN» برای شبکه‌های دسترسی رادیویی باز بود که عمدتاً روی نرم‌افزار و دسترسی به اطلاعات در فضای ابری کار می‌کند – همه مناطقی که ایالات متحده دارای مزایایی است. طی ماه‌ها مذاکره، مقامات آمریکایی به “یادداشت تفاهم” رسیدند که براساس آن، عربستان سعودی اساساً خود را به یک پایگاه آزمایشی برای استفاده گسترده از این سیستم تبدیل می‌کرد – حتی اگر هواوی قبلاً شبکه‌های خود را در سراسر کشور مستقر کرده است.

آن نوبرگر، معاون مشاور امنیت ملی در زمینه فناوری‌های الکترونیکی و نوظهور گفت: «این ایده پروژه است. به سرعت یک نمونه اولیه در اینجا در عربستان سعودی بسازید، ثابت کنید که در مقیاس کار می کند و الگویی برای منطقه شوید. او آن را یک “پروژه عملی و مبتنی بر واقعیت” توصیف کرد.

هنگامی که از مقامات سعودی در مورد استراتژی ایالات متحده سؤال شد، مقامات سعودی تمام تلاش خود را به کار گرفتند تا بگویند که آنها سعی نمی کنند چین را از چیزی دور نگه دارند – و می توانند سیستم های مخابراتی غربی و چینی را در خود جای دهند. شاهزاده ریما بنت بندر آل سعود، سفیر عربستان در ایالات متحده، وجود فناوری‌های همزیستی را با حضور «استارباکس، دانه‌های قهوه» یا «مک‌دونالدز و برگر کینگ» مقایسه کرد. اما شبکه‌ها بسیار پیچیده‌تر هستند، زیرا باید با یکدیگر کار کنند.

بدبینان این سوال را مطرح می کنند که آیا چارچوب جنگ سرد در مورد نیاز به احیای اتحادها در خاورمیانه بیشتر بهانه ای برای معاملات نفتی است تا علاقه واقعی به تعامل عمیق.

کوری شاک، مدیر مطالعات خارجی و دفاعی در مؤسسه امریکن اینترپرایز گفت: «درست است که چین در حال پیشرفت است. اما این پیامد طبیعی نیازهای انرژی چین و تولیدکنندگان نفت است که به دلیل تهاجم روسیه رونق بزرگی را تجربه می‌کنند و ایالات متحده در دوره سه رئیس‌جمهور قبلی از پاسخگویی به حملات ایران به کشورهای حاشیه خلیج فارس خودداری می‌کند.»

وی افزود: «اما این نیز نتیجه سیاست دولت بایدن است که چالش چین را به عنوان دموکراسی در مقابل استبداد قرار داده است که عربستان سعودی را در سمت چینی دفتر قرار می دهد.»

Howard Gaines

مزاحم عمومی کافه قهوه. موسیقی نینجا. طرفدار فرهنگ پاپ

تماس با ما