هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد خواستار اطمینان از انتقال مسالمت آمیز و قانون اساسی قدرت در سریلانکا شد.

هماهنگ کننده مقیم، هانا سینگر، در بیانیه ای که روز جمعه به نمایندگی از سازمان ملل در سریلانکا منتشر شد، گفت که ضروری است که انتقال قدرت با رایزنی های گسترده و فراگیر در داخل و خارج پارلمان همراه باشد.

بر اساس گزارش‌های خبری، آقای راجاپاکسا پس از فرار از کشور و ورود به سنگاپور، استعفای خود را ارائه کرد و اولین بار در روز چهارشنبه پس از یورش ده‌ها هزار معترض به اقامتگاه رسمی وی در پایتخت کلمبو در اوایل هفته به مالدیو سفر کرد.

معترضان رئیس جمهور سابق و خانواده اش را به دلیل ناتوانی در جلوگیری از یک بحران اقتصادی بزرگ که باعث کمبود شدید مواد غذایی، سوخت و تجهیزات پزشکی شد و کشور را در آستانه فروپاشی اقتصادی قرار داد، پس از ورود به بحث با سازمان بین المللی، مقصر دانستند. صندوق بین المللی پول (IMF) در مورد یک طرح نجات اضطراری.

استعفای آقای راجاپاکسا به برگزاری جشن‌های شادی‌بخش در خیابان‌های پایتخت انجامید و پایان تقریباً 20 سال حکومت قدرتمند سلسله‌ای را نوید داد.

علیرغم آرامش نسبی صبح جمعه، بنا بر گزارش ها دوباره صف های طولانی برای بنزین تشکیل شده است.

پرداختن به علل ریشه ای

خانم سینگر در بیانیه خود به دبیرکل اشاره کرد آنتونیو گوترش او اهمیت رسیدگی به علل ریشه‌ای بی‌ثباتی کنونی و نارضایتی‌های مردم را برجسته کرد.

او گفت که گفت و گو با همه ذینفعان بهترین راه برای رسیدگی به نگرانی ها در مورد تحقق آرمان های همه سریلانکا است.

خویشتنداری در برابر اعتراضات

وی افزود که مقامات اکنون باید “اطمینان حاصل کنند که نیروهای امنیتی خویشتن داری کرده و با رعایت کامل اصول و استانداردهای حقوق بشر، در حفظ نظم و قانون عمل می کنند.”

نخست وزیر رانیل ویکرمسینگه – که در مجموع شش بار این سمت را بر عهده داشته است – روز جمعه به طور موقت سوگند یاد کرد و نمایندگان پارلمان سریلانکا قرار است روند انتخاب رئیس جمهور جدید را از روز شنبه و قبل از اینکه به عنوان رئیس جمهور برعهده گیرند آغاز کنند. . رای گیری رسمی در 20 جولای.

معترضان همچنین اوایل هفته اقامتگاه آقای ویکرمسینگه و بعداً دفتر او را اشغال کردند، اما او قول داد که به سرعت برای بازگرداندن ریاست جمهوری مطابق با قانون اساسی اقدام کند و معترضان به آرامی متفرق شدند و مشاغل در پایتخت پس از منع رفت و آمد شبانه بازگشایی شدند. برداشته شد، اگرچه سربازان پست های بازرسی در اطراف شهر را کنترل کردند.

پشتیبانی بلند مدت و کوتاه مدت

خانم سینگر گفت که سازمان ملل آماده است “از دولت و مردم سریلانکا در تامین نیازهای فوری و بلندمدت حمایت کند”.

بحران‌های متعدد سریلانکا با همه‌گیری کووید-19 تشدید شده است که صنعت گردشگری حیاتی را که ارز خارجی را برای سوخت وارداتی و تجهیزات پزشکی تامین می‌کند، از هم پاشیده و با بحران زنجیره تامین ناشی از جنگ اوکراین متزلزل شده است.

بر اساس برنامه جهانی غذا در ماه گذشته، حدود 22 درصد از جمعیت ناامن غذایی هستند و به کمک نیاز دارند و سازمان ملل متحد طرح مشترکی را برای نیازها و اولویت های بشردوستانه آغاز کرد و بیش از 47 میلیون دلار برای کمک به حدود 1.7 میلیون نفر از آنها درخواست کرد. بیشترین افراد آسیب دیده .

Warren Richardson

پیشگام رسانه های اجتماعی. تنظیم کننده. معتاد زامبی برنده جایزه. دردسر ساز. مستعد حملات بی تفاوتی.

تماس با ما