هماهنگ کننده های مقیم سازمان ملل حلقه اصلی دستیابی به اهداف توسعه هستند

سفرا و رهبران سازمان ملل متحد اخیراً حمایت خود را از هماهنگ‌کنندگان مقیم این سازمان، که تیم‌هایی را رهبری می‌کنند که به بیش از 160 کشور و منطقه خدمت می‌کنند، تأیید کردند.

این 130 مقام، نمایندگانی هستند که توسط دبیرکل در این زمینه منصوب می شوند و فعالیت های عملیاتی سازمان ملل برای توسعه را هماهنگ می کنند.

آنها برای دستیابی به اهداف توسعه پایدار (SDGs) ضروری هستند که 193 کشور عضو سازمان ملل هفت سال پیش با آن موافقت کردند و نوید جهانی عادلانه تر، عادلانه تر و “سبزتر” را تا سال 2030 می دهند.

قدرت برای راه حل ها

هماهنگ‌کنندگان مقیم این ماه در مقر سازمان ملل بودند تا پس از چهار سال، مجموعه‌ای از جلسات تعاملی را با دبیرکل، معاون دبیرکل، مدیران گروه توسعه پایدار سازمان ملل متحد و نمایندگان کشورهای عضو، برای بررسی پیشرفت‌ها و چالش‌ها برگزار کنند. اصلاحات سیستم توسعه سازمان ملل متحد

این اولین گردهمایی حضوری آنها از زمان شیوع بیماری همه گیر بود.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد در دیدار با آنها از هماهنگ کنندگان مقیم خواست تا بلندپروازی ها را همانطور که هستند حفظ کنند. “بزرگترین نیروی متحد برای سیستم توسعه سازمان ملل برای ایجاد راه حل” در کشورهایی در زمان چالش های بی شمار.

او همچنین نسبت به سال سخت دیگری که در پیش است و نیاز به حمایت سازمان ملل در مقیاسی بیشتر هشدار داد.

‘ما راه زیادی برای رفتن داریم’

این پیام در خلال گفتگوی تعاملی بین هماهنگ کنندگان مقیم و کشورهای عضو که توسط معاون دبیرکل سازمان ملل متحد آمنه محمد میزبانی شد، تکرار شد.

وی با بیان اینکه اصلاحات نظام توسعه سازمان ملل متحد به ثمر نشسته است، خاطرنشان کرد: 95 درصد از دولت های میزبان تاکید کنید که سیستم هماهنگ کننده مقیم احیا شده و نسل جدید تیم های کشوری سازمان ملل متحد بیشتر یکپارچه و با هم همکاری می کنند.

در عین حال، متوجه می شویم که هنوز راه درازی در پیش داریم و بحران جهانی که با آن روبرو هستیم هنوز وجود دارد. میله را حتی بالاتر برد“او افزود.

خانم محمد اولویت های اصلی را برای سال آینده که توسط دبیرکل در دیدار با هماهنگ کننده های مقیم مشخص شد، برجسته کرد.

آنها تأثیر بحران هزینه جهانی زندگی را کاهش می دهند، اقدامات اقلیمی را تقویت می کنند و انتقال اقتصادی عادلانه را از طریق سیستم های انرژی، دیجیتال و مواد غذایی که مردم را توانمند می کنند و از کره زمین محافظت می کنند، تسریع می کنند.

شتاب گذار

معاون دبیرکل سازمان ملل متحد همچنین به اقدامات مورد نیاز برای حمایت از این اولویت ها از جمله کمک های مالی اشاره کرد.

او گفت: «تغییر دگرگون‌کننده و گذار عادلانه بدون سرمایه‌گذاری مالی به سرعت و در مقیاس و بدون اصلاحات اساسی در ساختار تأمین مالی جهانی ما امکان‌پذیر نیست».

خانم محمد تاکید کرد که سال 2023 باید سالی باشد که در آن کشورها تحولاتی را تسریع کنند که باعث تغییر شکل و تقویت اقتصادها برای دستیابی به اهداف توسعه پایدار می شود.

ما باید با هم سطح جاه‌طلبی و فوریت مورد نیاز برای جهش از بحران‌های متعددی را که با آن روبرو هستیم، بالا ببریم و با هم به اهداف توسعه پایدار دست یابیم.»

اصلاحات را تحسین کنید

چندین نماینده از کشورهای عضو در این نشست از هماهنگ کننده های مقیم به خاطر نقش آنها در تضمین اجرای برنامه های اقدام حیاتی که از توسعه پایدار در برخی از آسیب پذیرترین کشورهای جهان حمایت می کنند، تقدیر کردند.

فرانسوا جکمن، سفیر باربادوس، گفت که این اصلاحات یک “موفقیت بی قید و شرط” بود، و افزود که کشورهای جزیره ای کوچک در حال توسعه، از جمله از طریق پاسخ های یکپارچه به بلایای طبیعی، سود می برند.

منیر اکرم، سفیر پاکستان و رئیس گروه 77 و ائتلاف کشورهای در حال توسعه در چین، گفت که دولت او اصلاحات در سیستم توسعه سازمان ملل را یک “تمرین موفقیت آمیز” می داند.

هنگامی که در نیویورک بود، به هماهنگ کنندگان ساکن از مناطق مختلف نیز گفت اخبار سازمان ملل چگونه تیم های کشوری در یک زمان حساس برای جامعه بین المللی تفاوت ایجاد می کنند.

نمایی از برزیل

سیلویا راکس حدود یک سال و نیم پیش و در اوج شیوع بیماری همه گیر وارد برزیل شد. وضعیت دشوار بود، اما او تحت تاثیر این بود که چگونه 25 آژانس، صندوق و برنامه سازمان ملل متحد در کشور در مواجهه با بحران متحد بودند.

او گفت: «وقتی به اصلاحات سازمان ملل فکر می‌کنیم، برزیل نمونه خوبی از این است که چگونه این آژانس‌ها می‌توانند با هم کار کنند.

تیم‌ها منابع، لوازم و دارو را بسیج کردند، به‌ویژه برای حمایت از جمعیت‌های آسیب‌دیده، مانند جوامع بومی.

خانم راکس افزود که سیستم سازمان ملل متحد در برزیل علاوه بر ترویج توسعه پایدار، در سایر زمینه های کلیدی مانند کمک های بشردوستانه و حقوق بشر نیز کار می کند.

Giovanna Yu

گیک بیکن. ماون قهوه. ارتباط ظریف جذاب. متخصص مواد غذایی به طرز خشمگینی فروتن.

تماس با ما