همگرایی درگیری ها، ویروس کرونا و بحران های اقلیمی اهداف جهانی را تهدید می کند

گزارش اهداف توسعه پایدار 2022 این نشان می‌دهد که همگرایی فزاینده مبارزه، همه‌گیری مداوم کووید-۱۹ و بحران آب و هوایی طولانی‌مدت می‌تواند ۷۵ تا ۹۵ میلیون نفر دیگر را در سال جاری به فقر شدید بکشاند – در مقایسه با انتظارات قبل از همه‌گیری – و دستور کار SDG را به خطر بیندازد. برای جوامع انعطاف پذیرتر و صلح آمیزتر و برابری.

لیو ژنمین، رئیس امور اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد (DESA) با بیان اینکه “نقشه راه مشخص شده در اهداف توسعه پایدار واضح است”، افزود:همانطور که تاثیر بحران ها در صورت به هم پیوستگی تشدید می شود، راه حل ها نیز تشدید می شوند“.

کووید-۱۹

همه‌گیری تلاش‌های کشورها برای دستیابی به اهداف بلندپروازانه جهانی را تضعیف کرده است – و تأثیر آن هنوز به پایان نرسیده است.

شمار قربانیان ویروس کرونا به طور مستقیم و غیرمستقیم در پایان سال گذشته به 15 میلیون نفر رسید.در این گزارش آمده است که این گزارش بیش از چهار سال پیشرفت در کاهش فقر را خنثی می‌کند و همچنین خدمات اولیه بهداشتی را به شدت مختل کرده و پیشرفتی را که به سختی به دست آمده در هدف 3 توسعه پایدار متوقف می‌کند.

علاوه بر این، از سال 2020، برخی از 147 میلیون دانش آموز بیش از نیمی از آموزش حضوری خود را از دست داده اند.

وضعیت اضطراری آب و هوا

در همین حال، جهان در آستانه فاجعه آب و هوایی قرار دارد، زیرا میلیاردها نفر در حال حاضر از پیامدهای گرمایش جهانی و آب و هوای شدید رنج می برند.

انتشار دی اکسید کربن مرتبط با انرژی در سال گذشته شش درصد افزایش یافت، و به بالاترین حد خود رسید و کاهش های مرتبط با همه گیری را کاملاً از بین برد.

برای جلوگیری از بدترین اثرات تغییرات آب و هوایی، انتشار گازهای گلخانه ای باید قبل از سال 2025 به اوج خود برسد سپس تا سال 2030 43 درصد کاهش می یابد و تا سال 2050 به صفر خالص می رسد.

در عوض، تحت تعهدات داوطلبانه ملی فعلی برای اقدام اقلیمی، قرار است انتشار گازهای گلخانه‌ای در دهه آینده حدود 14 درصد افزایش یابد.

و امسال حدود 17 میلیون متریک تن پلاستیک وارد اقیانوس شد – این رقم انتظار می‌رود تا سال 2040 دو یا سه برابر شود.

سقوط اوکراین

در حالی که، جنگ اوکراین یکی از بزرگترین بحران پناهندگان دوران مدرن را ایجاد می کندبر اساس این گزارش.

تا ماه مه، بیش از 100 میلیون نفر به اجبار از خانه های خود آواره شدند. فقط در اوکراین حدود 11.5 میلیون نفر.

این بحران باعث افزایش قیمت مواد غذایی، سوخت و کود، زنجیره تامین و تجارت جهانی، اختلال در بازارهای مالی و تهدید امنیت غذایی و جریان کمک‌های جهانی شده است.


میلیون ها نفر در بنگلادش تحت تأثیر شوک های آب و هوایی مانند سیل قرار گرفته اند.

برنامه جهانی غذا / سید آصف محمود

میلیون ها نفر در بنگلادش تحت تأثیر شوک های آب و هوایی مانند سیل قرار گرفته اند.

آسیب پذیرترین

در عین حال، آسیب‌پذیرترین کشورها و جمعیت‌ها به طور نامتناسبی تحت تأثیر قرار می‌گیرند – از جمله زنانی که شغل خود را از دست داده‌اند و بار کار بیشتری در خانه دارند.

و اپیدمی باعث افزایش خشونت علیه زنان و دختران شد.

کشورهای کمتر توسعه یافته از رشد اقتصادی ضعیف، تورم بالا، اختلالات عمده در زنجیره تامین و بدهی های ناپایدار، فرصت های شغلی کمتر برای جوانان، و افزایش کار کودکان و ازدواج کودکان رنج می برند.

در کشورهای کم درآمد، این گزارش نشان می دهد که کل خدمات بدهی عمومی – که توسط دولت تضمین می شود – به نسبت صادرات، از میانگین 3.1 درصد در سال 2011 به 8.8 درصد در سال 2020 افزایش یافته است.

نقشه راه را دنبال کنید

در این گزارش آمده است که جهان اکنون باید تصمیم بگیرد که به تعهدات خود برای کمک به آسیب پذیرترین اقشار و نجات اهداف توسعه پایدار برای دستیابی به پیشرفت های معنادار تا سال 2030 عمل کند.

این سند از کشورها می‌خواهد که با قدرت از بحران خارج شوند و برای چالش‌های ناشناخته آینده، که باید تامین مالی داده‌ها و زیرساخت‌های اطلاعاتی را به عنوان اولویت برای دولت‌های ملی و جامعه بین‌المللی، بهتر آماده کنند.

آقای لیو یادآور شد: «به عنوان مثال، زمانی که ما برای تقویت سیستم‌های حفاظت اجتماعی، بهبود خدمات عمومی و سرمایه‌گذاری در انرژی پاک اقدام می‌کنیم، به علل ریشه‌ای افزایش نابرابری، تخریب محیط‌زیست و تغییرات آب و هوایی می‌پردازیم».

Yareli Estes

دانش آموخته مواد غذایی هاردکور. حلال مشکل لاعلاج متعصب الکل متخصص توییتر پیشرو پرشور اینترنت.

تماس با ما