همین حالا مصرف غذاهای فرآوری شده را متوقف کنید وگرنه…

دهلی نو: تحقیقات اخیر نشان داده است که غذاهای سنتی و غذاهای تهیه شده با مواد تازه و کم فرآوری شده به تدریج با غذاهای فوق فرآوری شده (UPF)، فرمولاسیون های آماده یا ترموسنتزی ساخته شده از مواد مشتق شده از غذاها یا ساخته شده در آزمایشگاه جایگزین می شوند.

این مطالعه که در مجله آمریکایی پزشکی پیشگیرانه منتشر شده توسط Elsevier منتشر شده است، نشان می دهد که افزایش مصرف این غذاها با بیش از 10 درصد از کل مرگ و میرهای قابل پیشگیری و زودرس در برزیل در سال 2019 مرتبط است، حتی اگر برزیلی ها بسیار کمتر از این غذاها مصرف کنند. محصولات کشورهای با درآمد بالا

محقق اصلی Eduardo AF Nilson، ScD مرکز همهگیرشناسی. تحقیقات در تغذیه و سلامت، دانشگاه سائوپائولو، و بنیاد اسوالدو کروز، برزیل.

با توجه به دانش ما، هیچ مطالعه ای تا به امروز اثر بالقوه UPF ها را بر مرگ و میر زودرس تخمین نزده است. یافتن مرگ و میر ناشی از مصرف این غذاها و مدل سازی چگونگی تغییر در الگوهای غذایی می تواند از سیاست های رژیم غذایی موثرتری حمایت کند که ممکن است از بیماری و مرگ زودرس جلوگیری کند. ”

دکتر نلسون و همکارانش داده‌های حاصل از بررسی‌های رژیم غذایی نماینده ملی را برای تخمین دریافت پایه UPF بر اساس جنسیت و گروه سنی مدل‌سازی کردند. تجزیه و تحلیل های آماری برای تخمین نسبت کل مرگ و میر منتسب به مصرف UPF و اثر کاهش مصرف UPF ها به میزان 10، 20 و 50 درصد در آن گروه های سنی، با استفاده از داده های سال 2019 استفاده شد.

در تمام گروه‌های سنی و اقشار جنسی، مصرف UPFها از 13 تا 21 درصد کل غذای مصرفی در برزیل در طول دوره مورد مطالعه متغیر بود. در مجموع 541260 بزرگسال بین 30 تا 69 سال در سال 2019 جان خود را از دست دادند که از این تعداد 261061 نفر به دلیل بیماری های غیرواگیر قابل پیشگیری بودند. این مدل نشان داد که نزدیک به 57000 مرگ در آن سال را می‌توان به مصرف UPF نسبت داد که معادل 10.5 درصد از کل مرگ‌های زودرس و 21.8 درصد از کل مرگ‌های ناشی از بیماری‌های غیرواگیر قابل پیشگیری در بزرگسالان 30 سال و بالاتر و 69 سال است. قدیمی کشورهای درآمدی مانند ایالات متحده، کانادا، بریتانیا و استرالیا، که UPF ها بیش از نیمی از کل کالری دریافتی را تشکیل می دهند، تأثیر تخمینی بالاتر خواهد بود.

دکتر نلسون خاطرنشان کرد که UPF ها به طور پیوسته جایگزین مصرف غذاهای کامل سنتی، مانند برنج و لوبیا، در طول زمان در برزیل شده اند. کاهش مصرف UPF ها و ترویج انتخاب های غذایی سالم ممکن است نیازمند مداخلات متعدد و اقدامات بهداشت عمومی باشد، مانند سیاست های مالی و نظارتی، تغییر محیط های غذایی، ترویج اجرای دستورالعمل های رژیم غذایی مبتنی بر غذا، و بهبود دانش، نگرش و رفتار مصرف کننده. کاهش مصرف UPF ها به میزان 10 تا 50 درصد می تواند سالانه از 5900 تا 29300 مرگ زودرس در برزیل جلوگیری کند.

دکتر نلسون گفت: «مصرف UPF با پیامدهای بسیاری از بیماری‌ها مانند چاقی، بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت، برخی سرطان‌ها و بیماری‌های دیگر مرتبط است و یکی از دلایل مهم مرگ‌ومیرهای قابل پیشگیری در میان بزرگسالان برزیلی است. حتی کاهش مصرف UPFها به سطوحی که فقط یک دهه پیش بود، مرگ‌های زودرس مرتبط را تا 21 درصد کاهش می‌دهد.

داشتن ابزاری برای تخمین مرگ و میر ناشی از مصرف UPF ها می تواند به کشورها کمک کند تا بار تغییرات رژیم غذایی مربوط به فرآوری مواد غذایی صنعتی را تخمین بزنند و گزینه های سیاست غذایی موثرتری را برای ترویج محیط های غذایی سالم تر طراحی کنند.

نمونه هایی از UPF ها سوپ ها و سس های بسته بندی شده، پیتزای منجمد، غذاهای آماده، هات داگ، سوسیس ها، نوشابه ها، بستنی، بیسکویت های خریداری شده از فروشگاه، کیک ها، شیرینی ها و کلوچه ها هستند.

(سلب مسئولیت: به جز عنوان، این مطلب توسط کارکنان زی نیوز ویرایش نشده است و از یک فید مشترک منتشر شده است.)

Heidi Avery

پنکه تی وی جنرال. کارآفرین. پیشگام زامبی مغرور. تحلیلگر. خالق شیطانی متعصب توییتر.

تماس با ما