هوش ماوراء طبیعی ایرانی; حمد و تأسف از هجرت اودنیای شطرنج این روزها تحت تاثیر درخشش درخشان علیرضا فیروزا، نوجوان ایرانی است. این شطرنج باز 18 ساله از کودکی استعداد خود را نشان داده و امروز در رتبه دوم جهان قرار دارد. همه جا از علیرضا و استعداد سرشارش صحبت می شود. با این حال، قدردانی بین المللی از این هوش ماوراء طبیعی به ما احساس مضاعفی می دهد. از یک طرف خوشحالیم و از طرف دیگر ناراحتیم که نباید در زادگاهش زیر پرچم کشورش مسابقه بدهد.

فیروزا در دو سال گذشته زیر پرچم فرانسه رقابت می کند و افتخارات شخصی او به نام این کشور ثبت شده است. با این حال آخرین تشویق فیروزا توسط رقیب اصلی او و شماره یک جهان انجام شد. مگنوس کارلسن نروژی که چند روز پیش برای پنجمین بار قهرمان جام جهانی شد، از علیرضا به عنوان تنها مشوق خود برای درخشش در دنیای شطرنج یاد کرد.

کارلسون، 31 ساله، از Sports گفت: “من عاشق بازی شطرنج هستم و هنوز هم می خواهم آن را بازی کنم.” من مشتاقانه منتظر کریسمس برای جام جهانی سریع و خشن هستم، اما باید اعتراف کنم که قهرمانی در مسابقات شطرنج کلاسیک جهان در دبی برای من خوشحال کننده نبود و گاهی اوقات به قهرمانی جهان (شاید رویارویی با فیروزا) فکر می کردم.

کارلسون همچنین در اظهاراتی عجیب و غیرمنتظره گفت تنها انگیزه او برای دفاع از عنوان قهرمانی جهان، مسابقه دو طرفه مقابل استعداد شطرنج ایرانی، علیرضا فیروزا بوده است. اعترافی شیرین برای هواداران فیروزا که او را قهرمان جهان می دانند. فیروزا که ماه گذشته گرندپری سوئیس را مقابل کارلسون در مسابقات مقدماتی جام جهانی برد، در جام اروپا در فرانسه در رده 2804 و دوم جهان قرار دارد.

رقیبی که الهام بخش کارلسون است و از هم اکنون خود را برای رقابت با این بازیکن آماده می کند. شطرنج باز نروژی حتی ادعای باورنکردنی دارد که اگر فیروزا همتای او نباشد نمی تواند برای دفاع از عنوان قهرمانی جهان پای میز بیاید! در حالی که استعدادهای شطرنج ایرانی در حال حاضر جهان و یکی از 15 نفر اول تاریخ است که از مرز 2800 عبور کرده است، کارلسون اکنون با 2865 رتبه دوم جهان پس از این رشته است.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم