هیلاری نلسون کوهنورد مشهور آمریکایی در کوه ماناسلو در نپال مفقود شده است

صادر شده در:

سازمان دهندگان و مقامات اکسپدیشن سه شنبه گفتند که هیلاری نلسون کوهنورد مشهور آمریکایی در کوه ماناسلو نپال ناپدید شد، همان روزی که سقوط بهمن یک کوهنورد نپالی را در همان قله کشت.

نلسون پس از صعود موفقیت آمیز به قله مرتفع ترین کوه جهان در روز دوشنبه به همراه جیم موریسون، در ماناسلو اسکی می کرد.

جیبان گیمیر از Shangri-La Treks نپال، که این سفر را سازماندهی کرده بود، به خبرگزاری فرانسه گفت: “دیروز او زمانی که کمی بعد از قله خود در حال پایین آمدن بود تصادف کرد. ما در تلاش هستیم تا آنچه را که اتفاق افتاده توضیح دهیم.”

وزارت گردشگری ایالتی گفت که سقوط بهمن در همان روز بین کمپ های 3 و 4 در کوهی به ارتفاع 8163 متر (26781 فوت) رخ داد که منجر به کشته شدن یک کوهنورد نپالی و زخمی شدن 12 نفر دیگر شد.

این مرگ اولین قربانی تایید شده فصل سنگنوردی پاییز در نپال است.

بارش مداوم باران و برف برای کوهنوردانی که امسال 404 کوهنورد را برای رسیدن به قله ماناسلو هل می‌دادند، چالشی ایجاد کرد و آب و هوای بد تلاش‌های امدادی را با مشکل مواجه کرد، زیرا بالگردها روز دوشنبه به دلیل شرایط قادر به پرواز نبودند.

گیمر گفت که هوا روز سه شنبه بهبود یافته و یک هلیکوپتر به سمت محل حادثه نلسون در حرکت است.

گیمر افزود که موریسون به سلامت به کمپ اصلی رسیده و تیم جستجو و نجات را همراهی می کند.

نلسون روز پنجشنبه در یک پست اینستاگرامی گفت: «من به اندازه یک ماجراجویی قبلی در هوای رقیق هیمالیا نسبت به ماناسلو احساس اطمینان نداشتم.

هفته‌های گذشته انعطاف‌پذیری من را به روش‌های جدیدی آزمایش کردند.»

این زن 49 ساله دو دهه فعالیت حرفه ای داشته است و در نمایه حامی مالی در The North Face به عنوان “مثمر ترین کوهنورد نسل خود” توصیف شده است.

در سال 2012، او اولین زنی بود که بلندترین کوه جهان، اورست، و همسایه آن لوتسه را در عرض 24 ساعت صعود کرد.

شش سال بعد، او به Lhotse بازگشت و اولین فرود اسکی کوهستانی خود را انجام داد، که باعث شد او یک ماجراجوی سال نشنال جئوگرافیک شود.

نپال هشت قله از 14 قله مرتفع جهان را در خود جای داده است و کوهنوردان خارجی که به کوه های آن هجوم می آورند منبع اصلی درآمد این کشور هستند.

این صنعت به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا در سال 2020 تقریباً به طور کامل تعطیل شد، اما سال گذشته این کشور قله‌های خود را به روی کوهنوردان باز کرد.

(AFP)

Aron Trujillo

نرد اینترنتی. ارتباط دوستانه مبشر قهوه. متخصص موسیقی بسیار متواضعانه. مدافع تلویزیون آماتور

تماس با ما