واکسن جانسون و جانسون کرونا در دراز مدت موثرتر از فایزر و مدرن است.


تحقیقات گسترده روی 780000 آمریکایی نشان داده است که سه واکسن کرونا فایزر، مدرنا و جانسون اند جانسون ممکن است در مدت 8 ماه کارایی خود را از دست بدهند، اما ایمنی واکسن همچنان قوی است.

این مطالعه حدود 780000 کهنه سرباز آمریکایی را بین فوریه تا اکتبر 2021 ردیابی کرد. اثربخشی واکسن ها در این مطالعه با دو معیار محافظت در برابر عفونت (VE-I) و محافظت در برابر مرگ (VE-D) اندازه گیری شد. در پایان این دوره 8 ماهه، اثربخشی واکسن‌ها برای پیشگیری از بیماری‌های عروق کرونر قلب از میانگین 9/87 درصد به 1/48 درصد افزایش یافته است.

بیشترین کاهش اثربخشی مربوط به واکسن تک دوز جانسون و جانسون بود که از 86.4 درصد به 13.1 درصد کاهش یافت. اثربخشی واکسن فایزر از 9/86 درصد به 3/43 درصد و واکسن مدرن از 2/89 درصد به 58 درصد افزایش یافته است. با این حال، توانایی محافظت در برابر مرگ در طول دوره تحقیقات بالا باقی ماند.

علیرغم افزایش گونه های دلتا از ماه جولای، تأثیر زیادی بر اثربخشی واکسن ها برای کاهش مرگ و میر وجود نداشته است. واکسن ژوئیه تا اکتبر در پیشگیری از مرگ در 81.7 درصد افراد زیر 65 سال و 71.6 درصد افراد بالای 65 سال موثر بود.

در سنین زیر 65 سال، واکسن فایزر با 84.3 درصد اثربخشی در پیشگیری از مرگ بیشترین تأثیر را داشت. جانسون اند جانسون با 81.5 درصد مدرنا و 73 درصد در رتبه بعدی قرار دارد. اما در گروه سنی بالای 65 سال، مدرنا با 75.5 درصد، فایزر با 70.1 درصد و جانسون و جانسون با 52.5 درصد پیشتاز هستند.

باربارا کین، نویسنده ارشد این مطالعه گفت: «تحقیق ما اطلاعات خوبی برای مقایسه اثربخشی واکسن‌های کرونا با محققان، قانون‌گذاران و دیگران ارائه می‌کند.» این مطالعه می تواند به ما در تصمیم گیری آگاهانه در مورد دوز اولیه واکسن، دوز تقویت کننده و استفاده از ماسک، فاصله اجتماعی، آزمایش و سایر اقدامات حفاظتی از جمله مداخلات بهداشتی کمک کند.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم