واکنش ایران به ادعای ارسال پهپاد به روسیه

سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد در نیویورک با رد ادعاهای بی اساس مبنی بر انتقال پهپادهای ایران برای استفاده در جنگ اوکراین، تاکید کرد که این ادعاها هیچ ارتباطی با قطعنامه 2231 ندارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، در پی نشست غیرعلنی شورای امنیت سازمان ملل متحد که به درخواست اوکراین و در خصوص نقش پهپادهای ایرانی در جنگ این کشور برگزار شد، امیر سعید ایروانی سفیر و دائمی این کشور نماینده کشورمان اعلام کرد. خبرنگاران در مقر این سازمان حضور یافتند و ملت ها به تشریح دیدگاه جمهوری اسلامی ایران در خصوص بحران اوکراین و تلاش برخی کشورها برای پیوند بین بحران اوکراین و قطعنامه 2231 درباره توافق هسته ای پرداختند.

وی موضع جمهوری اسلامی ایران در قبال وضعیت اوکراین را روشن و منسجم توصیف کرد که از ابتدای بحران اوکراین همواره بر آن تاکید شده است.

سفیر و نماینده دائم کشورمان افزود: ما همواره تاکید کرده ایم که همه اعضای سازمان ملل باید به اهداف و اصول مندرج در منشور ملل متحد و حقوق بین الملل از جمله حاکمیت، استقلال، وحدت و تمامیت ارضی کاملا احترام بگذارند.

ایروانی ادامه داد: ایران به عنوان کشوری که 8 سال متحمل تجاوز و جنگ تحمیلی شده است، همواره از صلح و پایان فوری جنگ در اوکراین حمایت کرده و طرفین را به خویشتنداری و پرهیز از افزایش تنش و در یک روند واقعی دعوت کرده است. برای حل و فصل اختلافات، باید این شرایط را ارسال کنید و به ریشه های آن رسیدگی کنید.

وی افزود: ما از تلاش‌های جاری برای یافتن راه‌حل برای این مناقشه حمایت می‌کنیم و در این راستا وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در مناسبت‌های مختلف با همتایان خود در هر دو طرف درگیری تماس داشته است.

سفیر و نماینده دائم کشورمان خاطرنشان کرد: ایران همواره گفته است که ادعاهای بی اساس مبنی بر انتقال پهپادها برای استفاده در درگیری در اوکراین را رد می کند.

وی با ابراز ناامیدی از اینکه برخی کشورها در بحران اوکراین تنها به دنبال انگیزه ها و اهداف سیاسی هستند، افزود: این کشورها با ایجاد کمپین ضداطلاعاتی و جنگ روانی علیه ایران تلاش می کنند تفسیری گمراه کننده از قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل ایجاد کنند. رابطه ادعاهای بی اساس با قطعنامه 2231.

ایرانی افزود: ایران اصرار دارد که مسائل پیرامون مناقشه کنونی اوکراین از نظر شکل و محتوا مطلقاً هیچ ارتباطی با قطعنامه 2231 ندارد و هرگونه فعالیت در این زمینه خارج از حل و فصل و دستور کار دبیرخانه کل است. علاوه بر این، ما قاطعانه معتقدیم که هیچ یک از تسلیحات ایرانی صادر شده از جمله پهپادها به سایر کشورها در بند 4 پیوست ب قطعنامه 2231 گنجانده نشده است.

سفیر و نماینده دائم کشورمان در پایان تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران به تعامل سازنده خود برای حل مناقشات در اوکراین ادامه می دهد.

Izaiah Harrison

سازمان دهنده کل مبشر موسیقی شیطانی. گیک قهوه. خالق برنده جایزه متعصب الکل مزاحم عمومی

تماس با ما