واکنش دلار به مذاکرات ماراتن

این روزها در بازار ارز، اخبار مذاکره حرف اول را در تنظیم قیمت ها می زند. از سوی دیگر اخبار مثبت مبنی بر پایان مذاکرات به سرعت باعث کاهش قیمت دلار می شود و از سوی دیگر خبر طولانی شدن مذاکرات باعث شد تا بازار به تدریج از مرحله نزول خارج شده و حرکت کند. نسبت به نرخ های تعادلی قبلی شاید تنها برنده این تغییرات افرادی باشند که از تغییرات اخبار بهره مند می شوند. این افراد قبل از اخبار مثبت و احتمال کاهش قیمت ها، بازار را ترک می کنند. اما زمانی که کاهش قیمت متوقف می شود و قیمت دلار به سطوح پایینی می رسد، وارد بازار می شوند و سعی می کنند منتظر اخبار مثبت بعدی باشند تا بتوانند از نوسانات در جریان مذاکرات بهره ببرند. از سوی دیگر اغلب فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان به دنبال ثبات بازار ارز هستند و این نوسانات می تواند در کوتاه مدت تولید را با خطر مواجه کند.

بر اساس گزارش جهانی اقتصاد، نکته دیگر این است که برجام همچنان به عنوان یک لنگر قیمت عمل می کند. به عبارت دیگر، فعالان بازار ارز امیدوارند با وجود مذاکرات طولانی، در نهایت توافق حاصل شود. این مشکل باعث شد که افزایش تقاضای سفته بازی به طور قابل توجهی وارد بازار نشود. از سوی دیگر مشکل دیگری که توانست وضعیت بازار اسکناس را متعادل کند، عرضه دلار توافقی در بازار است. در حال حاضر نرخ های توافقی حدود 800 تا 1000 تومان کمتر از نرخ های بازار آزاد است و همین امر باعث تداوم صف دلار شده است. در این صورت عده ای همچنان از اختلاف قیمت این دو نرخ سوء استفاده می کنند و به نظر می رسد سیاست گذار با این روش صرفه جویی ارزی در بازار اسکناس مشکلی ندارد.

یک فرصت طلایی برای تعدیل ارز

و در روزهای اخیر حجم فروش درآمدهای نفتی در چهار ماهه نخست سال جاری 66 تن اعلام شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل 6 برابر شده است. با توجه به افزایش تقاضا برای خرید نفت و گاز و کاهش محدودیت های شدید برجام، شرایط فروش محصولات بهبود یافته است. این در حالی است که بسیاری از کارشناسان معتقدند در صورت لغو تحریم ها، ایران نیز مانند اکثر کشورهای صادرکننده نفت و گاز می تواند از افزایش قیمت سوخت بهره مند شود و ذخایر ارزی خود را بهبود بخشد. به عنوان مثال برخی اخبار حاکی از آن است که درآمد نفتی عربستان سعودی روزانه به حدود یک میلیارد دلار می رسد. این موضوع باعث شده است که این کشور در سال جاری یکی از بالاترین نرخ های رشد اقتصادی را داشته باشد.

قطعا فرصت صادرات نفت و گاز ایران می تواند موجب بهبود ذخایر ارزی کشورمان شود، انتظارات قیمتی را در بازار دلار متعادل کند و در نتیجه اقتصاد ایران بتواند از این فرصت طلایی استفاده کند. اما شرایط بازار دلار در حال حاضر این موضوع را تایید نمی کند. دیروز پس از 15 روز انتظار و استراحت در کانال 29 هزار تومان، دلار به سطح 30 هزار تومان رسید و در نهایت به قیمت 30 هزار و 150 تومان رسید. قیمت ارز نیز همانند دلار به مرز 14 میلیون تومان رسید.

واکنش دلار به مذاکرات ماراتن


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم