واکنش های گسترده به ماجرای «مهسا امینی».

آینده ماجرای دستگیری دختر 22 ساله ای به نام مهسا (جینا) امینی توسط ماموران گشت ارشاد و دو ساعت پس از انتقال وی از الوزیر به بیمارستان القصری در دو روز گذشته، سطح وسیعی از مردم را برانگیخت. واکنش چهره ها و کاربران شبکه های اجتماعی.

به گزارش فرارو، شامگاه سه شنبه اعضای گشت ارشاد «مهسا امینی» را در اتوبان شهید حقانی به همراه نفتکش خود که در محل بود دستگیر کردند. مأموران با برادرش کیارچ تماس می گیرند و مهسا را ​​برای یک ساعت توجیه و آموزش به پلیس امنیت اخلاقی در خیابان ویسار می برند، اما دو ساعت بعد کیارچ آمبولانسی را می بیند که ویسار را به همراه خواهرش که به کما رفته، ترک می کند. مهسا امینی دقایقی پیش در بیمارستان بستری بود فوت کرد.

در چند روز گذشته طیف گسترده ای از شخصیت های سیاسی، اجتماعی، ورزشی و فرهنگی به حادثه المحصه واکنش نشان داده اند. کاربران شبکه های اجتماعی نیز در مورد ماجرای این دختر 22 ساله اهل اسکازی به طور گسترده بحث کردند. حتی مسئولان قضایی و سیاسی کشور نیز بر ورود و پیگیری این ماجرای تلخ تاکید داشتند.

از دستور ویژه رئیس جمهور به کارگروه ویژه پزشکی قانونی با دستور دادستان عمومی و انقلاب تهران

پس از واکنش های گسترده کاربران شبکه های اجتماعی، سید ابراهیم رئیسیرئیس جمهور ایران که برای شرکت در اجلاس شانگهای به ازبکستان سفر کرده است، دستور بررسی حادثه دلخراش مهسا امینی را به وزیر کشور صادر کرد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران، پس از اين دستور، احمد وحيدي وزير كشور در نامه اي خطاب به معاون امنيتي خود گفت: علت حادثه را با اضطرار و دقت خاص بررسي كنيد و نتيجه را به اينجانب گزارش كنيد.

همچنین به ترتیب دادستان عمومی تهران کارگروه پزشکی قانونی برای رسیدگی به پرونده مهسا امینی تشکیل شد. به گزارش مرکز رسانه های قضایی؛ در پی انتشار خبر عوارض جسمی خانم مهسا امینی در یکی از کلانتری ها، علی صالحی، دادستان عمومی و انقلاب تهران ضمن اعلام دخالت دادسرا در این پرونده، از تشکیل کارگروه ویژه رسیدگی به ابعاد پزشکی خبر داد. مورد

بر اساس این گزارش، تیم ویژه پزشکی قانونی برای بررسی وضعیت جسمانی مهسا امینی از نظر پزشکی تشکیل شد. این کارگروه با دعوت از کادر درمانی مهسا امینی و با حضور کارشناسان مجرب و کارشناسان پزشکی قانونی فعالیت خود را آغاز کرد و آخرین وضعیت جسمانی وی را نیز مورد بررسی قرار داد.

در سطحی دیگر، خزعلی را فراموش کنو معاونت امور زنان ریاست جمهوری و ریاست جمهوری در واکنش به ماجرای تلخ لهسا امینی در شبکه اجتماعی توییتر نوشت: برای پیگیری حقوق و امور زنان در مرحله اول در سایت ستاد هستیم. در مجالس قانونگذاری تمامی الزامات و الزامات هشدار نسبت به هر گونه تقابل اجتماعی برقرار شد و پس از آن در جلسه حضوری نخبگان نکات خود را به سردار اشتری منتقل کردیم و همچنین پیگیر خواهم بود. پیش نویس قانون حمایت از کرامت زنان از مجلس.

در این حادثه ناگوار، ما با ارسال نامه ای رسمی به وزارت کشور، خواستار شفاف سازی بیشتر در مورد حادثه ای شدیم که ما را تحت تاثیر قرار داد. این حادثه بیش از هر زمان دیگری به ما یادآوری می کند که اجرای قوانین نیازمند فرهنگ کارآمد است.»

واکنش چهره ها و فعالان سیاسی

ماجرای محصی امینی واکنش های بسیاری از چهره ها و فعالان سیاسی کشور را در ابعاد بی سابقه ای به دنبال داشته است. سید محمد خاتمی وی در خصوص پرونده مهسا امینی خاطرنشان کرد: آیا این فاجعه و اتفاقات تکراری مشابه برای جلوگیری از این روش و رفتارهای خلاف قانون، منطق و شرع کافی نیست؟ سید محمد خاتمی در حساب رسمی حجت الاسلام والمسلمین توئیتری نوشت: فاجعه ناگوار دیگری که درد آن مغز استخوان را می سوزاند!

آقای حسن خمینی در صفحه اینستاگرام خود نوشت: در آستانه اربعین سید مظلومان اباعبدالله الحسین علیه السلام خبر به کما رفتن خانم مهسا (زینا) امینی پس از حضور در شهربانی احساسات جامعه ما را خدشه دار کرد ذهن ها بی شک مسئولان پلیس باید به صورت شفاف و دقیق پاسخگوی آنچه که به نام «توجیه و تربیت» بر این دختر 22 ساله رخ داده است، باشند.

عباس عبدیاین فعال سیاسی و روزنامه نگار به ماجرای مهسا امینی دختری که توسط پلیس ارشاد به دلیل داشتن حجاب دستگیر شده بود، پاسخ داد و نوشت: در مورد خانم مهسا امینی که کم و بیش گفته نشده چه باید گفت. شباهت؟ موارد؟ خلاصه اینکه کشور اینطوری اداره نمی شود. نه قانون مطابق میل عمومی مربوط است، نه می توانند در اجرا متعادل شوند و نه می توانند تسلیم شفافیت شوند. آنها همچنین انتظار دارند که ادعاهای خود را بپذیرند.

محمد جواد آذری جهرمیوزیر اسبق ارتباطات در واکنش به این حادثه دلخراش خطاب به مهسا امینی نوشت: آیا مجروح شدن دختری در حکومت شیعه ما را از آثار اقدامات گشت ارشاد شوکه نمی کند؟ پیرو رهبر بی گناهی باشید که با شوق فریاد زد خلخال را از پایم بردارید؟» «زن یهودی» در خطبه بیست و هفتم نهج البلاغه؟

حسین جابری انصاریاین مقام ارشد سابق وزارت امور خارجه در واکنش به ماجرای تلخ محسا امینی نوشت: اجازه ندهید دل مردم خود را با رفتارهای نادرست و سوء مدیریت به هم نزنیم. در برنامه ریزی عجله کنیم، نگذاریم این کینه ها و کینه ها ایران و ایمان ما را با هم بسوزاند. چرا خودمان و با تجربه جمهوری اسلامی ایران این کار را می کنیم؟ خدا رحمت کند و برای مهسا امینی آرزوی سلامتی کند.

عبدالله رمضان زادههمانطور که سخنگوی دولت اصلاح در واکنش به حادثه محصه امینی نوشت: این چه توصیه ای است که منجر به مرگ می شود؟ آیا واقعا معنی کلمات را اشتباه بیان می کنید؟

احمد زیدآبادیاین فعال سیاسی نوشت: آیا پلیس نمی داند با حضور خانواده اش چه ضربه روحی و روانی به مسافران شهری وارد می کند؟ زیدآبادی در کانال تلگرامی خود نوشت: پلیس به جای حفظ امنیت مردم در خیابان ها و کوچه ها، سعی دارد دخترانشان را به خاطر طرز لباس پوشیدنشان دستگیر کند!

همچنین، محمود صادقی یکی از نمایندگان مجلس یازدهم و یکی از فعالان سیاسی در نامه ای از رئیس قوه قضائیه خواستار صدور دستور ویژه برای رسیدگی به پرونده محصص امینی و برخورد قانونی با مراجع ذیربط شد.

محمدرضا عارف همانطور که نماینده سابق مجلس و رئیس بنیاد امید ایرانیان در رابطه با حادثه مهسا امینی نوشت: بار دیگر حادثه تلخ و ناگواری برای یکی از بانوان کشورم رخ داد و افکار عمومی جمهوری عربی را به شدت تحت تاثیر قرار داد. مصر. جامعه. این حجم از اخبار منفی و ناگوار، خشونت آشکار و نفرت، روحیه میهن پرستانه مردم ایران را آزرده کرده است.

فاطمه هاشمی رفسنجانی وی با انتشار متنی و طرح پرسش به ماجرای «مهسا امینی» پاسخ می دهد و اعلام می کند در صورت پاسخ به این سوالات ممکن است دیگر شاهد تکرار چنین فجایعی نباشیم.

رحیم قمشی همانطور که «عضو شورای شهدا» در یادداشتی نوشت: به عنوان پدر با دختری 22 ساله می نویسم. با چشمانی اشکبار برای زینا امینی دختر 22 ساله یک زن کردستانی در سفر به تهران می نویسم که به بهانه روسری دستگیر و سپس جسد نیمه خواب و سکته شده اش را تحویل دادند. روی خانواده اش این دختر من است که احساس می کند او را روی تخت بیمارستان می بیند. او را تهدید و ترسانده و قلب نازک او را زندانی کردند. کلیه هایش از کار افتادند و اکنون فقط دعا می تواند او را زنده نگه دارد. مرا دیوانه خواهد کرد. دخترم را بردند، دخترم خوب است! خط شما چیست؟

همچنین در مورد داستان مهسا امینی، مسلمان معین رئیس سازمان مجازی ماهواره «بسیج» نوشت: اگر به خیابان های تهران سر بزنید، می بینید که حجاب فراگیر شده و کنترلی وجود ندارد. انتقاد از اصلاح طلبان و نژاد پس از حوادثی مانند #مهسا امینی که در کلاس درس رخ داد نیز تلاشی قدرتمند برای نظریه‌پردازی حجاب با دخالت دادن آن در #گشت هادی است که دیگر وجود ندارد.

واکنش مجلس

علاوه بر فعالان سیاسی، نمایندگان در دو روز گذشته نیز درباره حادثه محصه امینی سکوت نکردند و خواستار پیگیری این حادثه در شورای قانونگذاری شدند. جلال رشیدی کوچی نماینده مردم فارس در این زمینه اظهار داشت که به عنوان نماینده مردم و به عنوان فردی که از مردم رای آورده ام، حتما این موضوع و موضوعات قبلی را در چارچوب قانون پیگیری خواهم کرد.

وی تاکید کرد: نباید اجازه دهیم مردم نسبت به نظام بدبین شوند و اگر در این زمینه سهل انگاری یا تخلفی وجود دارد باید به صورت شفاف به مردم گفته شود و از این پس باید اینگونه عمل کنیم. به طوری که ما شاهد چنین مسائلی نیستیم.» کرد: این موضوع را حتما از وزارت بهداشت و نیروی انتظامی و توان مجلس پیگیری خواهم کرد و نتیجه را به صراحت به مردم خواهم گفت. چون معتقدم شفافیت معجزه می کند و غفلت چند نفر نباید به کل انقلاب و نظام آسیب وارد کند.

جلیل رحیمی جهن آبادی یکی از اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در واکنش به حادثه محسن امینی در صفحه توئیتر خود نوشت: «پرونده محصه امینی و حادثه رخ داده باید در مجلس و هرگونه تخلف و سهل انگاری و یا احتمالی رسیدگی شود. جنایت باید با پیگیری قاطع بررسی شود، اگر حقوق مردم مورد حمایت نمایندگان ملت قرار نگیرد، چه کسی پیگیر این حادثه تلخ است؟ امنیت جان مردم، مقدم بر هر بخشنامه ای است.»

در واکنشی دیگر، فاطمه قاسم پور یکی از اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با ایسنا گفت: بلافاصله در مورد اتفاقی که برای خانم مهسا امینی افتاد با پلیس صحبت کردم. ماموران پلیس توضیحاتی دادند. پزشکی قانونی و بازرسی نیز وارد این عرصه شد. منتظر گزارش مقامات قضایی هستیم. مشکل اینجاست که به هر دلیلی نمی توان اتفاقی را که افتاد نادیده گرفت.

Makayla Massey

کاشف برنده جایزه کل معتاد زامبی. متعصب فرهنگ پاپ بی عذرخواهی. تواهولیک.

تماس با ما