واکنش ها به مرگ ملکه انگلیس؛ از تمجیدهای ترامپ تا نامه پوتین به چارلز سوم

اعلام مرگ الیزابت دوم ملکه بریتانیا در سن 96 سالگی با واکنش های داخلی و بین المللی زیادی مواجه شد. پرچم های کاخ باکینگهام به حالت نیمه افراشته

به گزارش یورونیوز، پس از نزدیک به 70 سال حکومت بر کاخ Balmoral در اسکاتلند، او درگذشت تا اینکه پسر بزرگش، شاهزاده چارلز، تاج و تخت را به دست گرفت. پادشاه بریتانیا که از این پس «چارلز سوم» نامیده می شود، مرگ مادرش را لحظه ای پر از اندوه توصیف کرد.

لیز تراس، نخست وزیر تازه منتخب بریتانیا که تنها 48 ساعت از دیدار رسمی اش با ملکه می گذرد، ضمن گرامیداشت یاد الیزابت دوم، از او به عنوان فردی یاد کرد که “بریتانیا مدرن مدیون تلاش های خود است”.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، در نامه‌ای با ستایش از «سخاوت، فداکاری و کرامت الیزابت دوم» در دهه‌های حضورش در رأس سلطنت بریتانیا، «به‌ویژه نقش او در استعمارزدایی در آفریقا و آسیا» یاد او را گرامی داشت.

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه که اخیرا ضمن انتقاد از سیاست های دولت لندن، دوستی خود را با ملت انگلیس ابراز کرده بود، از اولین رهبران اروپایی است که درگذشت الیزابت دوم را تسلیت گفت. مکرون در پیامی توئیتری از نقش الیزابت دوم در اتحاد ملت بریتانیا در ۷۰ سال گذشته ستایش کرد و او را دوست و «ملکه خوب» خواند که تأثیری ماندگار بر کشور و زمان خود گذاشت.

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که پرچم های ایالات متحده در سراسر کشور به افتخار ملکه بریتانیا نیمه افراشته خواهد شد. بانوی اول آمریکا نیز با خانواده سلطنتی ابراز همدردی کرد. آقای بایدن گفت میراث ملکه “برای همیشه در تاریخ بریتانیا و جهان باقی خواهد ماند”.

پیش از این، سخنگوی کاخ سفید تایید کرد که بایدن در جریان گفتگوهای روز پنجشنبه خود با سران برخی کشورها از جمله لیز تراس، نخست وزیر بریتانیا، درباره ملکه جویا شده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا در نامه تسلیت خود از ملکه الیزابت به عنوان فردی که هیچ اشتباهی در زندگی خود مرتکب نشده است، یاد کرد.

باراک اوباما، رئیس جمهور سابق ایالات متحده، در تبریک خود به الیزابت دوم، «ظرافت و مسئولیت خوب» او را در دوران سلطنتش ستود. اوباما در تمجید از سبک رهبری الیزابت دوم نوشت: “او گوش شنوایی و متفکر استراتژیک و منبع موفقیت های بزرگ دیپلماتیک بود.”

در همین حال جاستین ترودو نخست وزیر کانادا ساعتی قبل از اعلام رسمی درگذشت ملکه بریتانیا در پیامی توئیتری آرزوی سلامتی کرد. آقای ترودو سپس از ونکوور به خبر رسمی مرگ الیزابت دوم پاسخ داد.

پدرو سانچز، نخست وزیر اسپانیا نیز از الیزابت دوم به عنوان «شخصیت مهم بین المللی» یاد کرد که نقش مهمی در تاریخ بریتانیا و اروپا داشت. نخست وزیر اسپانیا با خانواده سلطنتی بریتانیا و ملت همه کشورهای مشترک المنافع تسلیت گفت.

پادشاه بلژیک و همسرش نیز شخصیت ملکه بریتانیا را ستودند و او را به عنوان “شخصیتی خارق العاده که اثری فراموش نشدنی در تاریخ از خود بر جای گذاشت” توصیف کردند.

اولاف شولتز: دلم برای ملکه تنگ خواهد شد

اولاف شولز، صدراعظم آلمان گفت که دلش برای ملکه، به ویژه حس شوخ طبعی او تنگ خواهد شد. وی افزود که عزاداران ملکه الیزابت دوم هستند. او گفت که او یک الگو و الهام بخش برای میلیون ها نفر از جمله در آلمان است.

آردرن: نیوزلندی ها حس شوخ طبعی ملکه را دوست داشتند

جاسیندا آردرن، نخست وزیر نیوزلند به عنوان یک کشور مشترک المنافع، گفت که به زودی ترتیبات لازم برای برگزاری مراسم یادبود رسمی ملکه الیزابت دوم انجام خواهد شد.

ملکه الیزابت دوم در طول زندگی خود 10 بار از نیوزلند دیدن کرد. آردرن در بیانیه ای گفت: “او اینجا بود تا با ما رویدادهایی مانند بازی های مشترک المنافع 1974 در کرایست چرچ و بازی های مشترک المنافع اوکلند 1990 را جشن بگیرد.” او همچنین با ما غمگین شد که نیوزلند توسط تراژدی های وحشتناکی مانند فاجعه راه آهن تانگ وی و زلزله فوریه 2011 ضربه خورد.

وی افزود که تعدادی از نیوزلندی ها ملکه را ملاقات کرده اند و حس شوخ طبعی او را تحسین کرده اند.

واکنش نخست وزیر هند

نارندرا مودی، نخست وزیر هند در توئیتی نوشت: از ملکه الیزابت دوم به عنوان یکی از شجاع ترین افراد زمان ما یاد خواهد شد. وی افزود که او رهبر الهام بخش ملت و مردم آن است.

او اظهار داشت که ملکه الیزابت دوم در زندگی عمومی وقار و نجابت نشان داد.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین گفت که خبر درگذشت ملکه را “با اندوه فراوان” دریافت کرده است.

وی گفت: «از طرف مردم اوکراین عمیق‌ترین تسلیت خود را به خانواده سلطنتی، بریتانیای کبیر و کشورهای مشترک المنافع ابراز می‌کنم».

واندرلین: ملکه الیزابت شاهد جنگ و آشتی در اروپا بود

اورسولا واندرلین، رئیس کمیسیون اروپا در بیانیه ای ملکه را “یکی از محترم ترین شخصیت ها در جهان” توصیف کرد.

وی در توئیتی نوشت: «جنگ و آشتی در اروپا و فراتر از آن شاهد این دگرگونی های عمیق در کره زمین و جوامع ما بوده است.

او افزود که ملکه الیزابت چراغی برای تداوم این تغییرات بود و هرگز از نشان دادن آرامش و فداکاری که به او قدرت زیادی می داد متوقف نشد.

پوتین به چارلز سوم تسلیت گفت

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه مرگ الیزابت دوم را “ضایعه جبران ناپذیر” توصیف کرد و به انگلیسی ها تسلیت گفت.

پوتین در نامه ای به چارلز سوم پادشاه بریتانیا گفت که ملکه واقعاً مورد علاقه و احترام مردم است و در صحنه جهانی دارای اقتدار است.

وی خطاب به چارلز افزود: برای شما در برابر این ضایعه سخت و جبران ناپذیر آرزوی شجاعت و ثبات دارم.

او از چارلز خواست تا تسلیت خود را به خانواده سلطنتی و کل مردم بریتانیا اعلام کند.

پاپ فرانسیس: ما برای آرامش ابدی ملکه فقید دعا می کنیم

همانطور که پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک های جهان در پیامی گفت: “من با کمال میل به همه کسانی که در غم از دست دادن ملکه بریتانیا عزادار هستند می پیوندم و برای صلح ابدی ملکه فقید و برای خدمات خستگی ناپذیر او برای خیر دعا می کنم. از ملت و کشورهای مشترک المنافع.”

Cornelius Mcgrath

درونگرا. قهوه خور. کاوشگر. متخصص تلویزیون بشارت بیکن لاعلاج. طرفدار فرهنگ پاپ

تماس با ما