واکنش وزارت امور خارجه به نشست غیررسمی شورای امنیت علیه ایران

وزارت امور خارجه در خصوص نشست غیررسمی شورای امنیت علیه جمهوری اسلامی ایران به درخواست آمریکا و آلبانی بیانیه ای صادر کرد.

به گزارش ایسنا، در این بیانیه آمده است:

جمهوری اسلامی ایران نمونه ای از نشست غیررسمی شورای امنیت سازمان ملل متحد با ادعای بررسی وقایع اخیر ایران را که به درخواست سازمان ملل در روز چهارشنبه 11 نوامبر در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک برگزار شد، بیان کرد. دولت ها و آلبانی به عنوان اعضای شورای مذکور با علم به سوء استفاده دولت آمریکا از سازوکارهای بین المللی برای اهداف غیرقانونی و مداخله جویانه خود در امور داخلی کشورهای مستقل.

در این نشست که با استقبال کشورهای عضو سازمان ملل مواجه نشد، تنها سفرای آمریکا و آلبانی در سطح سفیران حضور داشتند. با این حال آمریکا به شیوه ای غیر متمدنانه و غیر دموکراتیک و برخلاف روال معمول، خود و چند مهمان سرشناس و چند کشور متحد را نجات داد، به هیچ شخص یا کشور دیگری که عضو نبود اجازه سخنرانی نداد. شورای امنیت!

اقدام نماینده آمریکا در این دیدار با ممانعت از سخنرانی و قرائت بیانیه نماینده 19 کشور عضو گروه موسوم به دوستان منشور سازمان ملل متحد در حمایت از جمهوری اسلامی ایران، نشان داد که دولت آمریکا از دیکتاتوری رسانه ای علیه دولت های مستقل حتی در سازمان ملل استفاده می کند و این کار را می کند.

این نشست بار دیگر ثابت کرد که تداوم سوء استفاده از سازوکارهای بین المللی توسط آمریکا به ویژه شورای امنیت سازمان ملل متحد همچنان ادامه دارد و متأسفانه مفاهیم والایی مانند حقوق بشر به عنوان ابزار و معیارهای دوگانه برای اعمال فشار سیاسی علیه آنها مورد استفاده قرار می گیرد. دولت های مستقل و آشکارا اعمال می شود.

مایه تاسف بیشتر این است که دولت آمریکا مبنای اصلی ایجاد و فعالیت سازمان ملل متحد که چندجانبه گرایی و همکاری بین المللی است را مخدوش کرده و از سازوکارهای موجود در سازمان ملل برای منافع سیاسی و طمع طلبانه خود بیش از حد استفاده کرده است. برخورد با استقلالی ها کشورها.

با نگاهی اجمالی به عملکرد دولت آمریکا در حوزه حقوق بشر، می توان دریافت که واشنگتن هیچ گاه به حقوق بشر در جهان اهمیت نداده و همواره از آن برای دستیابی به اهداف سیاسی خاص استفاده کرده است. نمونه ای از این سوء استفاده و نگاه فعال آمریکا به حقوق بشر را می توان در این نشست غیررسمی شورای امنیت مشاهده کرد.

اگرچه آمریکا در برگزاری این نشست ضد ایرانی نتوانست به اهداف نامشروع خود دست یابد، اما جمهوری اسلامی ایران اقدام آمریکا در برگزاری این نشست ضدایرانی را دخالت در امور داخلی یک کشور مستقل می داند. عضو سازمان ملل متحد است و این اقدامات نقض آشکار منشور ملل متحد و مغایر با اصول حقوق بین الملل است.

جمهوری اسلامی ایران ضمن رد سوء استفاده آمریکا از سازمان ملل متحد و مفهوم متعالی حقوق بشر و ابزاری برای پیشبرد اهداف سیاسی و مداخله جویانه، ادامه تلاش های این کشور برای ایجاد بی ثباتی در ایران را به شدت محکوم می کند.

دولت جمهوری اسلامی ایران بر اساس قانون اساسی، آموزه‌های عالی اسلام و ارزش‌های فرهنگی و تمدنی ایرانی، همواره متعهد به ترویج و حمایت از حقوق بشر و اجرای تعهدات پذیرفته شده خود در زمینه حقوق بشر در چارچوب حقوق بین الملل و حق تجمع مسالمت آمیز مطابق با قوانین و مقررات داخلی.

در این راستا، مداخلات خارجی و کمپین‌های رسانه‌ای مخربی که برای تحریک و ترویج خشونت و تشویق شورش در ایران استفاده می‌شوند را به شدت محکوم می‌کند و از تأثیر منفی چنین اقداماتی که خشونت و تروریسم را ترویج می‌کند بر صلح و امنیت نگران است. بین عبارات بین المللی

Kendrick Patel

پیشگام مادام العمر الکل. پزشک بیکن. گورو معمولی تلویزیون نرد قهوه. عاشق توییتر. کاوشگر آماتور

تماس با ما