وای فای ۷ چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ – زومیت


بسیاری از کاربران کمتر به دستگاه های شبکه خانگی خود توجه می کنند و کمتر به روز رسانی می کنند. به عنوان مثال، روتر WiFi 6 در سال 2019 راه اندازی شد. اما هنوز اکثر کاربران از این نوع مودم استفاده نمی کنند. در حال حاضر، میزان پذیرش روترهای مجهز به Wi-Fi 6 و 6E زیاد نیست. اما حوزه ارتباطات بی سیم در حال آماده شدن برای معرفی WiFi 7 به عنوان نسل بعدی شبکه های بی سیم است.

طبق گفته Android Authority، استاندارد آینده WiFi 7 در مقایسه با نسل قبلی این فناوری جهش قابل توجهی نیست. WiFi 7 در باندهای فرکانسی 2.4، 5 و 6 گیگاهرتز کار می کند. با این حال به نظر می رسد این فناوری نسبت به نسل قبلی وای فای از نظر پایداری و امنیت بهتر شده است. در ادامه به بررسی ویژگی های نسل بعدی وای فای می پردازیم.

وای فای 7 چیست؟

WiFi 7 در واقع فناوری است که ما از نسل بعدی شبکه های بی سیم انتظار داریم. در حال حاضر نام این شبکه از نظر فنی IEEE 802.11be است که نشان می دهد تغییری به استاندارد اصلی وای فای 802.11 خواهد بود. این استاندارد با نام EHT نیز شناخته می شود و بر بهبود تدریجی بسیاری از ویژگی های اضافه شده به استانداردهای قبلی با WiFi 6 تمرکز دارد.

Wi-Fi 7 بیشتر بر بهبود تدریجی قابلیت های اضافه شده به استاندارد قبلی، Wi-Fi 6 تمرکز دارد.

برای مثال، «دسترسی چندگانه تقسیم فرکانس متعامد» یا OFDMA را در نظر بگیرید. این ویژگی در وای فای 6 معرفی شده است و به روتر اجازه می دهد تا دستگاه های متصل بیشتری را مدیریت کند و از محدوده موجود به طور موثرتری استفاده کند.

هدف WiFA 7 افزایش بهره وری یک قدم بیشتر با هماهنگی OFDMA است. به زبان ساده، از این تکنیک برای انتقال داده ها استفاده می شود و به چندین نقطه دسترسی بی سیم (AP) اجازه می دهد تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و به طور کلی عملکرد بهتری را در شبکه های بی سیم بزرگ ارائه دهند.

WiFi 7 مانند 5G برای کاهش تأخیر در زمینه هایی مانند پخش زنده و بازی های رایانه شخصی توسعه یافته است. تأخیر در اینجا فقط به زمانی اشاره دارد که سیگنال از مسیریاب یا نقطه دسترسی شما به دستگاه ارسال می شود و به منبع پاسخ بازگردانده می شود. اگر وقفه ای طولانی از تماس ویدیویی داشته اید، احتمالاً با این نوع نرخ تاخیر آشنا هستید. همانطور که انتظار می رود، با دور شدن از منبع سیگنال، تاخیر تشدید می شود. با این حال، ازدحام شبکه همچنین می تواند تاخیر انتقال داده را افزایش دهد.

نسل بعدی WiFi، علاوه بر بهبود نقطه اتصال روتر، به دستگاه‌ها اجازه می‌دهد تا از چندین باند فرکانس و کانال برای انتقال و دریافت همزمان داده‌ها برای کاهش تأخیر استفاده کنند. این ویژگی عملیات چند پیوندی نامیده می شود و به ایجاد ثبات بیشتر در زمانی که ترافیک شبکه شما به دلیل قطع سیگنال خارجی یا ازدحام دستگاه های اطراف مختل می شود، کمک می کند.

در حالی که افزایش قدرت یا سرعت تمرکز اصلی WiFi 7 نیست، این فناوری به لطف پشتیبانی کانال گسترده خود به این هدف دست می یابد. به عبارت دیگر، کانال های موجود در فرکانس اصلی وای فای در واقع زیر باند هستند. به عنوان مثال باند 5 گیگاهرتز به 45 کانال کوتاه تقسیم می شود که عرض این کانال مجزا از 20 تا 80 مگاهرتز متغیر است.

کانال های جدید وای فای 7 320 مگاهرتزی از نظر تئوری سریعتر از وای فای 6 و کانال های 160 هرتز آن هستند. اگرچه همه دستگاه ها از این کانال پهن باند پشتیبانی نمی کنند، اما این ویژگی برای برنامه های کاربردی با پهنای باند بالا مناسب است. در نهایت، WiFi 7 نیز تعداد جریان های فضایی را به 16 افزایش می دهد. اینتل پیش‌بینی می‌کند که در صورت ترکیب با پشتیبانی کانال گسترده‌تر، استاندارد جدید از نظر تئوری می‌تواند به سرعت ۴۶ گیگابیت در ثانیه برسد. این رقم 5 برابر بیشتر از رکورد سرعت وای فای 6 (حدود 9 گیگابیت بر ثانیه) است.

چرا به وای فای ۷ نیاز داریم؟

اینترنت اشیا / اینترنت اشیا

البته، بسیاری از ما هنوز از دستگاه ها و روترهایی با محدودیت وای فای 6 استفاده می کنیم که بیش از یک دهه از عمر آنها می گذرد. اگرچه Wi-Fi 6 و Wi-Fi 6E نسبتا جدید هستند، اما هنوز در دستگاه های مختلف به طور گسترده مورد استفاده قرار نگرفته اند و در برخی از گوشی های پرچمدار شاهد پشتیبانی از این استانداردها هستیم.

با این وجود، این سوال مطرح می شود که چرا صنعت بی سیم همچنان به دنبال نسل بعدی این فناوری است. پاسخ ساده این است که امروزه شاهد نوآوری های بسیار پیشرفته ای در زمینه های مختلف هستیم و نسل بعدی پیشرفت های وای فای ما را قادر می سازد تا در سال های آینده بهتر از این پیشرفت ها استفاده کنیم.

اگرچه کنفرانس ویدیویی و اینترنت اشیا (IoT) امروزه نسبتاً جدید هستند، انتظار می‌رود که محبوبیت دامنه در سال‌های آینده افزایش یابد. این امر به ویژه در زمینه سازمانی صادق است. جایی که تجهیزات صنعتی مرتبط با اینترنت اشیا مانند سنسورها و تجهیزات نظارتی می توانند به راحتی محدودیت های استانداردهای WiFi موجود را آزمایش کنند. با این حال، امروزه بسیاری از کاربران خانگی از محصولاتی مانند بلندگوهای هوشمند، لامپ های هوشمند، دوشاخه ها و هزاران دستگاه دیگر نیز استفاده می کنند. علاوه بر این، امروزه بسیاری از لوازم خانگی مانند قهوه سازها می توانند به اینترنت متصل شوند.

WiFi 7 با قابلیت‌های پیشرفته و قابلیت‌های بهبود یافته مرتبط با تاخیر کم و مدیریت تداخل سیگنال می‌تواند یک پلتفرم عالی برای افزایش بهره‌وری دستگاه‌های مختلف در زمینه اینترنت اشیا باشد. البته، کاربران خانگی معمولی از ارتقاء به Wi-Fi 7 سود زیادی نخواهند برد. اما برای کاربرانی که از واقعیت مجازی و واقعیت افزوده و بازی های آنلاین لذت می برند، این فناوری بسیار کاربردی خواهد بود.

چه زمانی WiFi 7 در دسترس خواهد بود؟

وای فای 6 گیگاهرتز

مقالات مرتبط:

شایان ذکر است که در این مرحله وای فای 7 با ویژگی های رسمی خود فاصله زیادی دارد. در واقع، موسسه مهندسی برق و الکترونیک (IEEE) حتی از نام WiFi 7 برای این نسل از فناوری استفاده نکرده است. بنابراین جای تعجب نیست که با معرفی دستگاه های مجهز به وای فای 7 راه زیادی را پیموده ایم. کار بر روی پروتکل بین سال‌های 2023 تا 2024 تکمیل خواهد شد و حتی در آن زمان، باید یک یا دو سال دیگر برای تایید جریان اصلی صبر کنید.

علاوه بر این، یک سال کامل از نهایی شدن Wi-Fi 6E می گذرد، اما اکثر کشورها هنوز طیف جدید ۶ گیگاهرتز را برای استفاده عمومی تایید نکرده اند. بر اساس لیستی که توسط WiFi Alliance تهیه شده است، بازارهای بزرگی مانند ایالات متحده، بریتانیا و اتحادیه اروپا مجوز را از این دسته حذف کرده و اجازه استفاده از آن را در برنامه های داخلی داده اند. با این حال، هنوز استثناهای قابل توجهی وجود دارد. برای مثال استرالیا و ژاپن هنوز در حال تحقیق هستند. سایر بازارهای بزرگ مانند هند به تقاضای صنعت برای 6E WiFi پاسخ نداده اند.

به طور کلی، WiFi 7 تنها زمانی می تواند به طور جدی وارد بازار شود که پذیرش بیشتر استانداردهای فعلی را مشاهده کنید. البته با توجه به انتشار آهسته Wi-Fi 6E، نسل بعدی این فناوری احتمالا چند سالی تا رسیدن به خانه شما فاصله خواهد داشت.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم