وزارت دادگستری می گوید ترامپ احتمالاً پرونده های فوق محرمانه را برای جلوگیری از تحقیقات FBI پنهان کرده است

صادر شده در:

وزارت دادگستری در یادداشتی انفجاری جدید دادگاه اعلام کرد که اسناد فوق محرمانه کشف شده در خانه دونالد ترامپ در فلوریدا «احتمالاً پنهان شده است» تا مانع از تحقیقات FBI در مورد سوء استفاده احتمالی رئیس جمهور سابق با مطالب طبقه بندی شده شود.

این پرونده که اواخر روز سه‌شنبه منتشر شد، مفصل‌ترین گزارشی را از یک سال و نیم تلاش برای بازیابی صدها سند طبقه‌بندی شده ارائه می‌کند که به‌طور نادرست به املاک مار-آ-لاگو ترامپ هنگام خروج از قدرت در ژانویه 2021 منتقل شده بودند.

ادعای ممانعت، فشار قانونی بر رئیس جمهور سابق جمهوری خواه را افزایش می دهد – رئیس جمهور سابق جمهوری خواه همه تخلفات را انکار می کند و یورش بی سابقه FBI به خانه مجلل خود را در این ماه به عنوان بخشی از “شکار جادوگر” محکوم کرده است.

تیم حقوقی ترامپ روز چهارشنبه با پرونده ای پاسخ داد که تعقیب دولت برای اسناد را “غیر موجه” خواند، گفت که داشتن اطلاعات حساس توسط رئیس جمهور سابق “نباید باعث نگرانی می شد” و این حمله را “بی سابقه، غیر ضروری و از نظر قانونی بدون پشتوانه” خواند. “

حمله 8 آگوست با بررسی سوابق “فوق محرمانه” آغاز شد که ترامپ سرانجام در ژانویه سال جاری – پس از ماه‌ها عقب‌نشینی با اداره ملی بایگانی و سوابق (NARA) به مقامات تحویل داد.

شهادت دولت نشان داد که وزارت دادگستری پس از یافتن 15 جعبه حاوی اطلاعات دفاع ملی، از جمله 184 سند که به عنوان طبقه بندی، طبقه بندی شده یا فوق محرمانه علامت گذاری شده بودند، شروع به بررسی این موضوع کرد.

پس از درخواست اف‌بی‌آی، وکلای ترامپ در نهایت 38 سند طبقه‌بندی‌شده اضافی را تحویل دادند – و «شهادت سوگند خورده‌ای» ارائه کردند که نشان می‌دهد آخرین مطالب را نمایندگی می‌کنند.

اما به همین جا ختم نشد: FBI به کشف «منابع شواهد متعدد» پرداخت که نشان می‌داد اسناد طبقه‌بندی‌شده در مار-آلاگو باقی مانده‌اند.

وقتی ماموران به دستور دادگاه بازرسی کردند، متوجه شدند که این مواد به قدری حساس هستند که «حتی پرسنل ضد جاسوسی FBI و وکلای وزارت دادگستری که بازبینی را انجام دادند، قبل از اینکه به آنها اجازه بررسی اسناد خاص داده شود، درخواست مجوزهای اضافی کردند.

قابل توجه است که ضبط حاوی تصویری از اسناد رنگی بود که روی فرشی با علامت “SECRET” و “TOP SECRET” پخش شده بود.

اکنون، همانطور که در پرونده توضیح داده شده است، دادستان ها به دنبال تعیین این هستند که آیا ترامپ یا هرکسی که در مدار فوری او قرار دارد برای جلوگیری از بازیابی اسناد طبقه بندی شده توسط ماموران فدرال، جنایتکارانه عمل کرده است.

در این بیانیه آمده است: «شواهدی مبنی بر پنهان شدن و حذف سوابق دولتی از انبار (در خانه ترامپ) و تلاش‌هایی برای جلوگیری از تحقیقات دولت صورت گرفته است.»

ترامپ با انتشار پستی در شبکه اجتماعی حقیقت خود به انتشار این عکس واکنش نشان داد.

او نوشت: «روش وحشتناکی که اف‌بی‌آی، در جریان یورش مار-آلاگو، اسنادی را به‌طور تصادفی در سرتاسر زمین پرتاب کرد (شاید تظاهر به من!)، و سپس شروع به گرفتن عکس از آنها برای دیدن عموم کرد.

“به طور قابل توجهی به ضرر” منافع دولت است

در جریان این یورش، همانطور که در پرونده روز سه شنبه گزارش شد، ماموران بیش از 100 سند با هشتگ پیدا کردند – که تعداد کل اسناد طبقه بندی شده از رئیس جمهور سابق را به بیش از 300 رساند.

ترامپ که در سال 2024 بار دیگر در حال بررسی نامزدی کاخ سفید است، وزارت دادگستری در زمان جو بایدن، رئیس جمهور دموکرات، را به انتقام‌جویی متهم کرد و گفت قاضی «نباید اجازه می‌داد به خانه من نفوذ کنند».

رئیس‌جمهور سابق برای بررسی پرونده‌های توقیف‌شده برای بررسی مواردی که توسط امتیازات شخصی محافظت می‌شوند، اقدام قانونی کرد و درخواست انتصاب یک حزب مستقل یا «رئیس ویژه» کرد.

دولت استدلال می کند که تعیین یک استاد خصوصی، که به طور بالقوه دسترسی بازرسان به اسناد مصادره شده را مسدود می کند، “به طور قابل توجهی به منافع مهم دولت، از جمله منافع امنیت ملی آسیب می رساند.”

وکلای ترامپ در پاسخ روز چهارشنبه خود بار دیگر بر تعیین استاد ویژه تاکید کردند.

او نوشت: «اطمینان از دسترسی وکلای (ترامپ) به مواد مصادره‌شده، اشتراک‌گذاری موجودی فیزیکی (جزئیات)، انجام ارزیابی‌های مستقل از امتیازات وکیل و موکل، و اتخاذ تصمیم‌های امتیاز اجرایی – که همه اینها مسئولیت‌هایی هستند که با انتصاب یک استاد ویژه انجام می‌شوند.» .

حکم بازرسی مار-آ لاگو که مریک گارلند دادستان کل شخصاً آن را تأیید کرد، بر اساس نقض مشکوک قانون جاسوسی ایالات متحده مربوط به نگهداری غیرقانونی اسناد حساس دفاعی، به ظن ایجاد مانع و تخریب غیرقانونی اسناد دولتی است.

آدام شیف، نماینده دموکرات کنگره، که ریاست کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان را بر عهده دارد، گفت که اقدامات در این یادداشت “بسیار بی پروا” بوده و نشان دهنده فریبکاری “عمدی” است.

ترامپ علاوه بر تحقیقات در نیویورک در مورد شیوه های تجاری خود، به دلیل تلاش هایش برای باطل کردن نتایج انتخابات 2020 و حمله حامیانش به ساختمان کنگره در 6 ژانویه 2021، با نظارت قانونی مواجه است.

ترامپ پس از شورش های کنگره برای دومین بار تاریخی از سوی مجلس نمایندگان استیضاح شد – او به تحریک شورش متهم شد – اما سنا او را تبرئه کرد.

(AFP)

Braylon Mccoy

محقق حرفه ای وب. پیشگام الکل متعصب تلویزیون دوست حیوانات در همه جا.

تماس با ما