وزیر حمل و نقل: اولین فضای تحقیقاتی را تا سال 1404 راه اندازی خواهیم کرد


وزیر حمل و نقل با اشاره به تاکید رئیس جمهور بر تسریع در فرآیند دستیابی به ماهواره های زمینی، از تشکیل کمیسیون ویژه ای برای پیگیری این دستور خبر داد. او امیدوار است که سیستم انتقال مداری در سال آینده آزمایش شود و حداقل اولین پرتاب تحقیقاتی تا سال 1404 انجام شود.

«عیسی زارع پور» شب گذشته با حضور در برنامه ویژه خبری به تشریح موفقیت ها و برنامه های حوزه فضایی پرداخت. وی با اشاره به لزوم حفظ ماهواره ایرانی در مدار که رئیس جمهور در جلسه روز گذشته شورای عالی فضایی بر آن تاکید کرد، گفت:

وی افزود: تسریع و کوتاه کردن مسیر مدار 36 هزار کیلومتری زمین یکی از وظایفی است که رئیس جمهور برای شورای عالی فضایی تعیین کرده است که به زودی کمیسیون ویژه ای را برای اجرای این دستور تشکیل خواهیم داد و مطمئن هستیم که این هدف تا پایان سال محقق خواهد شد. کار شبانه روزی تحقق این برنامه مستلزم اعتماد مسئولان است که در 10 سال اخیر به پایین ترین سطح خود رسیده است.

وزیر حمل و نقل در ادامه با اشاره به مدار مهم زمین که در آن زمین دارای مسیر است و ماهواره همزمان با زمین می چرخد، گفت:

وی افزود: متأسفانه در چند سال اخیر دو نقطه مداری را از دست داده ایم و تنها یک نقطه مداری در 43.5 درجه شرقی باقی مانده است که باید از آن برای تثبیت مدار استفاده کنید در غیر این صورت فضا را از دست خواهید داد، دستور رئیس جمهور اولین قدم است. برای تثبیت لایه لئو.ماهواره نیز از این مدار به جهان ارسال می شود.بعد از آن با برنامه ریزی به مدار زمین خواهیم رسید.

جرح پور با تاکید بر اینکه در این 10 سال فضا مورد غفلت قرار گرفته است، افزود: دوستان در این سال ها با 10 درصد ظرفیت کار کرده اند، اگر در دهه 80 در فضا همین مسیر را طی می کردیم اکنون در سطح زمین بودیم.

به گفته وی، راه میانبر برای دستیابی به این هدف، استفاده از بلوک های انتقال مداری است که اکنون بلوک ماهی قزل آلا برای آن آماده است. آزمون مقدماتی امسال برگزار می شود. این بلوک محموله ماهواره ای را از مدار 400 کیلومتر تا 7000 کیلومتر حمل می کند:

وی افزود: امسال تست زیر مداری این محموله را داریم که مربوط به تست بلوک انتقال و زیرسیستم ماهواره ای است و سال آینده آزمایش عملکرد این سامانه را انجام خواهیم داد.

جره پور امیدوار است با بیست و چهار ساعت کار، برنامه بازه 10 ساله کوتاه شود و حداقل اولین راه اندازی تحقیقاتی به موقع تا افق 1404 انجام شود.

وی شکست پرتاب ماهواره را بخشی از مسیر موفقیت عنوان کرد و گفت:

“در دنیا پیش بینی می شود بیش از 50 پرتاب 90 درصد اطمینان حاصل شود. با این حال دانشمندان ما اکنون پس از دو تا سه پرتاب به مرحله اطمینان رسیده اند. در مقابل محدودیت ها کوچکترین چرخشی به ما نمی دهند. موفقیت آمیز است. پرتاب از سال 93. “ماهواره نور 1 اکنون در حال ارسال سیگنال عملیاتی است و قابل استفاده است و این یعنی ما می توانیم.”


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم