وزیر خارجه کانادا گفت: بحران های امروز نیاز به چندجانبه گرایی بیشتر و سازمان ملل متحد قوی تر را نشان می دهد.

این بحران‌ها و روشی که ما برای پاسخ به آن انتخاب می‌کنیم، تعهد مشترک ما به سازمان ملل را آزمایش می‌کند. به همین دلیل است که تصمیم‌های ما اکنون بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارند.

کثرت گرایی بیشتر، نه کمتر

ما یک انتخاب داریم – یا به قوانینی احترام می‌گذاریم و از آن‌ها دفاع می‌کنیم که به طور جمعی برای نسل‌ها ایجاد کرده‌ایم و طولانی‌ترین دوره صلح را در تاریخ مدرن به ما بخشیده است یا می‌پذیریم که قواعد می‌توانند توسط قدرتمندان شکسته شوند و ما را به وضعیتی برگردانند. وضعیت تاریک تر زمان تنش و درگیری مداوم، با جابجایی توده ای، رنج و تلفات انسانی.

برای کانادا، انتخاب روشن است: ما متقاعد شده‌ایم که به چندجانبه‌گرایی بیشتر نیاز داریم، نه کمتر، به سازمان ملل بیشتر، نه کمتر، و به سازمان ملل مؤثر، کارآمد، مرتبط و پاسخگو نیاز داریم.»

خانم جولی در مورد تهاجم روسیه به اوکراین گفت که 193 عضو مجمع عمومی صریح و با قاطعیت صحبت کرده اند.

حملات روسیه به اوکراین ناقض منشور سازمان ملل است. این به هسته تعهدی که همه ما برای ساختن این سازمان از تراژدی تاریک جنگ جهانی دوم داده ایم، ضربه می زند. روسیه به جای تبعیت از تصمیمات این مجمع و حکم قانونی الزام آور دیوان بین المللی دادگستری، موضع خود را دو چندان کرده است، از جمله با تلاش های مذبوحانه برای توجیه موارد غیرقابل توجیه.

رئیس جمهور ولادیمیر پوتین با اشاره به اینکه در حالی که جهان در نیویورک جمع می شود، اعلام کرد که روسیه جوانان بیشتری را برای جنگ استخدام خواهد کرد.

برای پوتین، این یک جنگ تا مرگ است. خانم جولی گفت: برای اوکراین، این یک جنگ برای زندگی است.

او افزود که اثرات این جنگ “غیرقانونی” در سراسر جهان عمیقا احساس می شود. ما باید با تخیل و قاطعیت با بحران امنیت غذایی جهانی و سایر پیامدهای تهاجم غیرقانونی مقابله کنیم.

و کسانی که قانون را زیر پا می گذارند باید با قوت قانون برخورد کنند. داشتن کرسی دائمی در شورای امنیت مجوزی برای کشتن یا ساکت کردن کسی نیست و هرگز نباید تضمین کننده مصونیت از مجازات باشد.»

هیچ کشوری پشت سر نگذاشته است

خانم جولی با عطف به چالش‌های عمده دیگر، بر لزوم دو برابر کردن تلاش‌ها برای دستیابی به اهداف توسعه پایدار و اصلاح موسسات مالی بین‌المللی برای توانمندسازی آنها برای سازگاری با بحران‌های امروزی تاکید کرد.

وی تاکید کرد که “هیچ کشوری نباید عقب بماند” و افزود که کانادا با شرکای خود برای اصلاح عادلانه و عادلانه سیستم مالی بین المللی که برای دستیابی به عدالت، صلح و ثبات جهانی حیاتی است، کار می کند.

وی افزود که کانادا متعهد به پایان دادن به همه گیری کووید-19 و همچنین مقابله با اچ آی وی، سل و مالاریا است. هفته گذشته، نخست وزیر ترودو متعهد شد که 1.2 میلیارد دلار در این تلاش ها سرمایه گذاری کند.

فوریت بیشتر در مورد آب و هوا

در مورد تغییرات آب و هوایی، خانم جولی گفت که جهان باید با همان فوریتی که در طول همه‌گیری کووید داشته عمل کند.

او گفت: «از قطب شمال گرفته تا کشورهای جزیره‌ای کوچک، تغییرات آب و هوایی یک تهدید وجودی است و ما هر روز تأثیرات آن را احساس می‌کنیم. کانادا متعهد شده است تا سال 2030 انتشار گازهای گلخانه ای را 40 تا 45 درصد کاهش دهد و تا سال 2050 به بی طرفی کربن دست یابد، و ما یک برنامه معتبر برای این کار داریم.

او خاطرنشان کرد که هیچ راه حل ساده ای برای چالش هایی که جهان با آن مواجه است وجود ندارد. اما واضح است که منزوی کردن خود، نادیده گرفتن حاکمیت قانون و وادار کردن مردم به سکوت، خلاف پیشرفت است. با این حال، برخی کشورها آزادی های مدنی را محدود می کنند، حقوق بشر را نقض می کنند و نظارت گسترده ای بر ساکنان خود انجام می دهند.

او با اشاره به علاقه خاصی به منطقه سین کیانگ چین گفت: «این گرایش به سمت اقتدارگرایی بسیار نگران کننده است.

در حوزه حقوق بشر، نه “برای دفاع از غیرقابل دفاع”

به طور مشابه، کانادا نگران سرکوب حقوق بشر است که در بسیاری از کشورها دیده می شود. ما می دانیم که حقوق بشر ماهیت جهانی دارد. بنابراین ما نمی توانیم پشت بهانه نقض حاکمیت ملی پنهان شویم. برای دفاع از غیرقابل دفاع محدودیت هایی وجود دارد.»

خانم جولی همچنین تاکید کرد که برابری زنان و دختران برای دستیابی به صلح، عدالت و رفاه بسیار مهم است. کانادا از حملات فزاینده به حقوق و آزادی های زنان – از افغانستان، جایی که طالبان مانع رفتن زنان و دختران به مدرسه می شود، تا میانمار، جایی که نظامیان نظامی زنانی را که آشکارا خواستار بازگشت به دموکراسی هستند، زندانی می کند، دفع خواهد کرد. آنها تحت شکنجه و اعمال “وحشتناک” خشونت جنسی قرار گرفتند.

و او ادامه داد: “در ایران، زنان معترض به قتل مهسا امینی با دستگیری و گلوله روبرو هستند. ما به شجاعت آنها درود می‌فرستیم و به آنها می‌پیوندیم تا این پیام قوی را ارسال کنیم که حقوق زنان حقوق بشر است.”

«امروز، نخست وزیر ترودو اعلام کرد که کانادا افراد مسئول از جمله به اصطلاح پلیس اخلاق ایران و رهبری آن را تحریم خواهد کرد.»

Fletcher Hobbs

نینجا آبجو عمومی. محقق اینترنت. معتاد وب هیپستر پسند. خواننده مغرور. زیاد می افتد

تماس با ما