وضعیت مشهد در فیفا; آیا خبر بدی در راه است؟

امروز 31 شهریور همان روزی است که کمیته انضباطی فیفا به پرونده بازی ایران و لبنان که در مشهد برگزار شد رسیدگی می کند. فیفا در 25 اردیبهشت ماه با ارسال نامه ای به فدراسیون فوتبال ایران خواستار توضیح جدی به همراه اسناد وقایع مشهد شد. در دیداری که در واروردین از مرحله مقدماتی جام جهانی بین ایران و لبنان برگزار شد، مسئولان فدراسیون فوتبال با پیشنهاد عجیب احسان اصولی، عضو فعلی هیات مدیره، بازی را به مشهد منتقل کردند تا این شهر میزبان یکی از بازی های ایران نیز باشد.

با توجه به تعهد قبلی ایران به فیفا مبنی بر امکان حضور بانوان در مسابقات ملی، بسیاری منتظر بودند تا ببینند با سیاست های ویژه حاکم بر این شهر، آیا این اتفاق در مشهد رخ می دهد یا خیر. اگرچه ظاهراً مسئولان به این موضوع فکر نکرده بودند، اما وقتی جدی شد، خبر رسید که به دلیل شیوع ویروس کرونا، این بازی بدون تماشاگر برگزار می‌شود. خیلی زود اخباری مبنی بر فروخته شدن 30 درصد ظرفیت ورزشگاه به گوش رسید، اما در ساعات بعد دوباره این رویه تغییر کرد و بلیت فروشی با هیجان زیادی ادامه یافت. این در حالی است که تعداد زیادی از بانوان علاقه مند به فوتبال مشهد اقدام به خرید بلیت این دیدار کردند اما در فاصله کمی قبل از شروع مسابقه اتفاق ناگواری رخ داد. زنان نه تنها وارد ورزشگاه شدند و به آنها اجازه ورود ندادند، بلکه آنها را با اسپری فلفل پراکنده کردند.

خیلی زود تصویر برخورد زشت مسئولان با زنان علاقه مند به فوتبال در رسانه های خارجی پخش شد. اگرچه احسان اصولی در همان زمان گفته بود فوتبال ایران مشکلی ندارد و نماینده فیفا گزارش مثبتی (!) درباره میزبانی مشهد نوشت، اما بسیاری از کارشناسان این اتفاق را برای فوتبال ایران خطرناک توصیف کردند و حتی انتظار داشتند این اتفاق بیفتد. تحمیل شده توسط فیفا تحریم های شدید فوتبال .. ایران در نظر گرفته شود.

همزمان با پخش این تصاویر، مقامات دولتی، نمایندگان مجلس و البته ریاست جمهوری از رسیدگی سریع به این پرونده خبر دادند و گفتند حتما با عاملان این حادثه برخورد خواهد شد. برخلاف وعده‌های فوق، رسیدگی به موقع صورت نگرفت و بعداً این ماجرا در اظهارات برخی مسئولان برای روشن شدن اینکه قصد جریمه یا اقدام به استعفا وجود نداشته، «توبه‌کننده» شد.

این موضوع با وجود ابعاد گسترده ای که داشت، تسلیم گذر زمان شد و مسئولان وقت اتحادیه فوتبال بر این باور بودند که پس از فروکش کردن تب اولیه، فیفا نیز نسبت به فوتبال ایران بی تفاوت خواهد شد. پس از تغییرات ایجاد شده در بدنه فدراسیون فوتبال و انتصاب مهدی تاج به عنوان رئیس جدید این گروه، رسماً اعلام شد که پیام ارسالی فیفا به فدراسیون فوتبال ایران در این زمینه بسیار جدی بوده و ممکن است اتفاق افتاده باشد. ” مهدی تاج قصد داشت فوتبال ایران را در آستانه جام جهانی تعلیق کند.

با این حال، رئیس جمهور جدید گفت که تیمی از مقامات و وکلا زوایای مختلف پرونده را ارزیابی کرده و اسناد محکمی را برای ارائه به فیفا آماده کرده اند. نکته ای که مهدی تاج در این صحبت ها به آن اشاره کرد این است که به نظر می رسد عده ای در این رابطه دستگیر شده اند. از صحبت های رئیس فدراسیون فوتبال می توان فهمید که فیفا از بی توجهی مسئولان فدراسیون و دولت ایران در مجازات و جریمه افرادی که این گونه با تماشاگران برخورد کرده اند گله مند است. به همین دلیل فیفا وارد میدان شد و از مسئولان فدراسیون فوتبال ایران خواست در صورت اقدام در این زمینه مدارکی را ارائه کنند. فدراسیون فوتبال در روز 21 سپتامبر، آخرین روز، اعلام کرد که پاسخ فیفا دریافت شده است.

طبق تاریخ قبلی، این پرونده قرار است امروز 31 سپتامبر در کمیته انضباطی فیفا بررسی شود. حال با توجه به بی احتیاطی هایی که در این مورد رخ داده و فضای اجتماعی نامناسب این روزهای ایران، تنها باید امیدوار بود که خبر بدی از فیفا به فوتبال ایران نرسد.

این پرونده امروز با ورود تیم ملی به اتریش و آماده شدن برای جام جهانی در حال بررسی است. فدراسیون فوتبال ایران انتخابات ریاست فدراسیون را با حضور نمایندگان کنفدراسیون آسیا و فیفا برگزار کرد و فیفا اعتبار آن را تایید کرد. البته ماجرای این پرونده تنها ماجرایی نیست که این روزها فوتبال ایران را زیر ذره بین برده است. اخیرا نامه دیگری از سوی فیفا به فدراسیون فوتبال ایران ارسال شده و از طرف ایرانی خواسته شده است که چرا با وجود محکومیت در پرونده مارک ویلموتس بلژیکی، پول این مربی به حساب او واریز نشده است.

اگر موضوع اتفاقات فجیع مشهد در دوره ریاست مهدی تاج رخ نداده است، این قضیه حاصل مدیریت شخصی مهدی تاج است. مارک ویلموتس در دوران ریاست خود به عنوان جانشین کارلوس کی روش انتخاب شد و در تیم ملی روی نیمکت نشست. با گذشت کمتر از شش ماه از این همکاری، ویلموتس به دلیل عدم پرداخت به موقع مطالبات از سوی فدراسیون فوتبال ایران، قرارداد خود را به صورت یک طرفه فسخ کرد و به فیفا شکایت کرد. فیفا ابتدا فدراسیون ایران را به پرداخت 6.2 میلیون یورو جریمه محکوم کرد، اما پس از اعتراض ایران به این تصمیم در دادگاه عالی ورزش، در نهایت مقرر شد فدراسیون فوتبال ایران 3.2 میلیون یورو به ویلموتس بلژیکی غرامت بپردازد. او رقم سنگینی را می پردازد که مهدی تاج می گوید مورد خاصی نیست و این پول را از پول پاداش تیم ملی فیفا می پردازد.

حالا که فیفا با ارسال نامه ای به فدراسیون علت پرداخت نشدن پول ویلموتس را مطرح کرده است، مهدی تاج فیفا را متهم کرده و گفته است که محرومیت فوتبال ایران باید برداشته شود تا این مبلغ به ویلموتس پرداخت شود. مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال عصر چهارشنبه در حاشیه جلسه مجمع عمومی شورای فوتبال استان مازندران در خصوص نامه فیفا به فدراسیون فوتبال در خصوص عدم رسیدگی به این پرونده گفت: اعلام می کنیم اگر اعتراضی به نتیجه این پرونده داشته باشیم. پرداخت حقوق ویلموتس اعتراض خود را نوشتیم. اساس پرونده ویلموتس به دلیل ممنوعیت ما بود که ما را از پرداخت پول باز داشت. این موضوع در رای اعلام شده به وضوح روشن شد. ما هنوز تحریم هستیم و از فیفا می‌خواهیم تحریم را بردارد و پول ما را پس بدهد تا بتوانیم به روند کار خود ادامه دهیم.

Claudia Larsen

پیشگام وب. خالق حرفه ای درونگرا. پزشک آبجو. شیطان متعصب تلویزیون.

تماس با ما