وقتی “بیداری” به سرزمین میانه می آید: چرا برخی می گویند که انتخاب بازیگران مختلف سریال جدید “ارباب حلقه ها” را خراب می کند

سازندگان سریال The Rings of Power که در روز جمعه به نمایش درآمد، نوید نبردهای حماسی زیادی را می دهد. با این حال، برخی از بزرگترین دعواها پیرامون سری آمازون استودیو خارج از صفحه نمایش شروع شده است. طرفداران سرزمین میانه و دانشمندانی مانند مورس در انجمن های آنلاین و مقالات نظری رقیب بر سر این سوال با هم درگیر شده اند: آیا انتخاب بازیگران غیرسفیدپوست باعث پیشرفت سری جدید می شود یا این خیانت به دیدگاه اصلی تالکین است؟

و از آنجایی که طرفداران «ارباب حلقه‌ها» به خاطر نظرشان در مورد همه چیزهای سرزمین میانه شناخته می‌شوند، بحث و جدل ممکن است داغ شود. حتی برخی از طرفداران این سوال را مطرح می کنند که آیا تالکین نژادپرست بوده است یا خیر.

مرفید کلارک نقش گالادریل را بازی می کند، نقشی که برای طرفداران کتاب های تالکین یا فیلم های پیتر جکسون آشناست.

برخی می گویند افسانه ها این ایده را تقویت می کند که همه قهرمانان مردان سفیدپوست هستند

کشیش مایکل کورین، نویسنده کتاب JRR Tolkien: The Man Who Created the Lord of the Rings، به من گفت که برخی از مردم شکایت دارند که انتخاب بازیگران غیرسفیدپوست در سری جدید، دنیای قرون وسطایی را که تالکین ساخته است، از بین می‌برد و پاسخ او لکونیک است.

او می‌گوید: «تو باهوش‌ترین پاسخ من می‌شوی.»

کورین می گوید سرزمین میانه تاریخ نیست – تخیلی است. کورین می‌گوید در دورانی در بریتانیا بزرگ شده است که نمایش‌های فولکلور نمایش‌های نژادپرستانه و ضدیهودی آشکار از سیاه‌پوستان و یهودیان رایج بود.

بازیگران مارکلا کاونا (النور 'نوری' براندی فوت)، سارا زوانگوبانی (ماریگلد براندی فوت)، دیلن اسمیت (لارگو برندی فوت) و مگان ریچاردز (پاپی پرادفلو) نقش هارفوت ها، شخصیت های بدوی هابیت را بازی می کنند.

کورین می‌گوید: «نه گفتن دیگر چندان ناخوشایند نیست، فقط دیگر قابل قبول نیست». این به سادگی عاقلانه، مؤدبانه و احساسی بودن است.»

این درگیری بخشی از یک بحث بزرگتر در مورد گنجاندن شخصیت های غیر سفیدپوست، LGBTQ و دیگر شخصیت های غیر سنتی در داستان های تخیلی و علمی تخیلی است. منتقدان می گویند که دنیای فانتزی و علمی تخیلی مدت ها این ایده را ایجاد کرده است که فقط مردان سفیدپوست می توانند قهرمان و مسئول باشند.

استیو توسن، بازیگر سیاه‌پوست که در سریال فعلی «خانه اژدها» «بازی تاج و تخت» نقش یک کاپیتان نیروی دریایی ثروتمند را بازی می‌کند، اخیراً وقتی فاش کرد که توسط طرفداران سفیدپوست به دلیل بازی در سریال HBO مورد انتقاد قرار گرفته است، بحث را مطرح کرد. .

توسن گفت: «آنها با یک اژدهای در حال پرواز خوشحال هستند. آنها با موهای سفید و چشمان بنفش خوشحال هستند. اما مرد سیاهپوست ثروتمند؟
تهیه کنندگان «حلقه های قدرت» بازیگران رنگارنگ زیادی را به عنوان شخصیت های اصلی سریال انتخاب کردند. یکی از آنها بازیگر لاتین اسماعیل کروز کوردووا است که نقش جنگجوی کوتوله آروندی را بازی می کند. دیگری سینتیا آدی رابینسون است که مادرش اهل غنا و پدرش اهل ایالات متحده است. او نقش ملکه ریجنت مریل را بازی می کند.
اسماعیل کروز کوردووا بازیگر لاتینی که نقش جنگجو آروندیر را بازی می‌کند، می‌گوید که هرگز افرادی مانند او را در فیلم‌های قبلی که در سرزمین میانه اتفاق می‌افتند ندیده است.

کوردووا گفت که در حالی که در پورتوریکو به عنوان طرفدار کارهای تالکین بزرگ شده بود، هرگز کسی مانند او را در سرزمین میانه ندیده است.

او در مصاحبه ای گفت: وقتی گفتم می خواهم جن شوم، مردم می گفتند جن ها شبیه شما نیستند. و وقتی در مورد شخصیت سریال شنیدم، احساس مهمی کردم.”

منتقدان می گویند که بازیگران متنوع بازیگران به دیدگاه تالکین خیانت می کند

اما منتقدان انتخاب بازیگران غیرسفیدپوست در «حلقه‌های قدرت» می‌گویند که مخالفت‌های آنها ربطی به نژادپرستی ندارد. این در مورد تحقق چشم انداز تالکین است.

برخی خاطرنشان می‌کنند که نمایش شخصیت‌های سفیدپوست را نیز محکوم می‌کنند، مانند الف گالادریل، که به دلیل زنانه نبودن کافی مورد انتقاد قرار گرفته است.
لوئیس مارکوس، نویسنده «از A to Z to Middle Earth با جی آر آر تالکین» می گوید انتخاب بازیگران سیاه پوست و قهوه ای در «حلقه های قدرت» اعتبار داستان را تهدید می کند. تالکین الف ها را به عنوان مثال “روشن چهره” توصیف کرد.
بنجامین واکر نقش جیل گلد، رهبر الف‌ها را بازی می‌کند "حلقه های قدرت"

او می گوید که انتخاب یک بازیگر غیرسفیدپوست برای ایفای نقش یک کوتوله باعث می شود که تماشاگران نتوانند ایمان خود را معلق نگه دارند.

مارکوس درباره انتخاب قهوه‌ای و سیاه در سریال می‌گوید: «این یک چیز طبیعی نیست که از سرزمین میانه بیرون می‌آید. این واقعاً یک دستور کار است که به آن تحمیل شده است.»

مورس، سردبیر RedState، در مقاله خود گفت: «تنوع به خودی خود چیز بدی نیست، اما زمانی که به تمرکز اصلی تبدیل می‌شود، داستان به دستور کار ایدئولوژیک عقب‌نشینی می‌کند.

مورس می‌گوید: «اگر کسی داستانی درباره یک پادشاهی بزرگ آفریقایی باستانی بسازد، اما یکی از خانواده‌های سلطنتی سفیدپوست باشد، مردم طبیعتاً آن را بی‌جا می‌دانند. “اگر داستان زودتر ساخته شود، این مشکل خاصی خواهد بود، زیرا همه شخصیت ها پوست سیاه دارند.”

برخی دیگر از منتقدان برای پیشبرد ایرادات خود از استدلال های مربوط به صحت سیاسی استفاده می کنند. آنها گزینه های انتخاب آمازون را به عنوان یک معیار مثبت توصیف می کنند که از سرزمین میانه می آید و از عباراتی مانند “تنوع اجباری” استفاده می کند و هشدار می دهد که آمازون “بیدار می شود و ورشکست می شود”.

حتی در مورد معنای «بیدار بودن» نیز اختلاف نظر وجود دارد.

اورلاندو بلوم در نقش لگولاس، یک کوتوله قهرمان، در "ارباب حلقه ها" فیلم های اوایل دهه 2000
فرهنگ لغت Merriam-Webster “بیداری” را به عنوان “آگاه فعال و توجه” به تعصب و بی عدالتی نژادی سیستماتیک تعریف می کند.

کد مورس تعریف متفاوتی دارد. او «بیداری» را ایدئولوژی چپ سختی می داند که بر «اشکال کم عمق هویت برای ایجاد قربانیان و ستمگران» تمرکز می کند و نژاد، جنسیت یا هویت جنسی یک فرد را بر موضوعات دیگری مانند شخصیت برتر می دهد.

برخی نژادپرستی را در “لژیون های بی سرزمین تاریکی” تالکین می بینند.

استودیو آمازون هیچ کسی را که به این سری متصل است برای اظهار نظر در دسترس قرار نداده است. اما نمایش مدافعان زیادی دارد.

مارک باروزاو که یک منتقد و کمدین است، طنزآمیز می‌بیند که برخی از طرفداران سرزمین میانه با پذیرش درختان غول‌پیکر و اژدهای آتش‌نفس مشکلی ندارند، اما «کوتوله‌های تیره‌پوست کمی دور از دسترس هستند».
برخی دیگر می گویند دنیای باستان آنطور که برخی از طرفداران «ارباب حلقه ها» معتقدند سفید نبوده است. آنها می گویند اروپای باستانی که الهام بخش سرزمین میانه بود، پر از تنوع قومی بیشتر از آنچه که عموماً به دلیل تجارت خارجی، تسخیر و مهاجرت درک می شود، بود. علم از آنها حمایت می کند. دانشمندان اخیراً دریافته‌اند که بریتانیایی‌های مدرن اولیه، که 10000 سال پیش می‌زیستند، سفید نبودند، بلکه پوستی «تیره تا سیاه» با موهای مجعد داشتند.

مدافعان سریال همچنین می گویند استودیو آمازون بیدار نشده است – هوشمند است. همه بازیگران سفید دیگر برای مخاطبان مدرن قابل قبول نیستند. “حلقه های قدرت” در بیش از 240 کشور پخش می شود.

کورین، زندگی‌نامه‌نویس تالکین، می‌گوید: «آن‌ها می‌خواهند تا حد امکان افراد بیشتری ببینند. بنابراین، از نظر اخلاقی، اقتصادی و فرهنگی در هر سطح،[انتخاب نمایندگان متنوع]کار درستی است.»

برخی دیگر می گویند استودیو آمازون با پاک کردن برخی از نژادپرستی که در سرزمین میانه تالکین نهفته است، خدمات عمومی انجام داده است.

اورک ها، همانطور که در نشان داده شده است "ارباب حلقه ها: حلقه های قدرت." منتقدان می گویند یک جریان پنهان نژادپرستانه در به تصویر کشیدن این شروران سرزمین میانه وجود دارد.
NK Jemisin، نویسنده مشهور علمی تخیلی و فانتزی سیاه‌پوست، از تصویر تالکین از «اجنه» انتقاد کرد، سربازانی تیره‌رنگ و شیطانی که هابیت‌ها، الف‌ها و دیگر قهرمانان رنگ‌پریده را به وحشت می‌اندازند. او گفت که آنها به عنوان “انبوهی تاریک، وحشی و بی چهره” به تصویر کشیده می شوند که وجود دارند تا افراد خوب بتوانند “با شادی آنها را نابود کنند.”

جمیسن نوشت: «درباره آن فکر کن. “موجوداتی که شبیه انسان هستند، اما واقعاً اینطور نیستند. آدم‌هایی، آنها حتی لیاقت ابتدایی‌ترین ملاحظات اخلاقی، مانند حق وجود را ندارند. تنها راه مقابله با آنها کنترل کامل آنهاست و نه بردگی، یا برای از بین بردن همه آنها.”

تالکین در کجای مسابقه ایستاده است؟

سال‌هاست که انتقادات نزولی مانند Jemisin آثار تالکین را مورد هدف قرار داده است. قهرمانان داستان‌های او معمولاً سفیدپوست هستند، در حالی که افراد شرور اغلب به‌عنوان افراد تیره‌پوست و غرغر به تصویر کشیده می‌شوند. این امر به طور طبیعی منجر به گمانه زنی در مورد نظرات نویسنده شده است.

یکی از مقاله‌نویسان سؤالی پرسید که سال‌ها در میان مردم بود: آیا تالکین واقعاً نژادپرست بود؟
به گفته جان گارث، نویسنده کتاب جهان های جی آر آر تالکین، برخی نژادپرستان چنین فکر می کنند.

گارث می‌گوید: «راست افراطی مدت‌هاست که تالکین را به‌عنوان نماینده دیدگاه‌های برتر نژادی خود به اشتباه خوانده است. آنها واقعاً در چند سال گذشته با افزایش پوپولیسم و ​​فروپاشی تابوها در مورد اینکه چه باید بگویند، از گنجه بیرون آمده اند.

تالکین مردی سفیدپوست بود که در اوایل تا اواسط قرن بیستم در انگلستان در دنیایی از تویدها زندگی می‌کرد، تقریباً همه سفیدپوستان به عنوان پروفسور آنگلوساکسون. اما درست همانطور که تالکین درباره یک قهرمان مرموز در سرزمین میانه نوشت «همه گم نمی شوند»، پیشینه او می تواند فریبنده باشد. زندگی نامه او می گوید که او یک نژادپرست نبود.
در سریال جدید آمازون، Tyroe Muhafidin نقش تئو، روستایی فقیر با پدری را بازی می کند که ناپدید شدن او همچنان یک راز است.

گارث می گوید تالکین علیه نفرت نژادی و قومی صحبت کرد. او یک ناشر آلمانی را که از او پرسید یهودی هستی یا نه سرزنش کرد و گفت از نداشتن اجداد یهودی پشیمان است. او از آلمان نازی متنفر بود، آلمانی که بر پایه نفرت نژادی و قومی بنا شده بود (تالکین هیتلر را “یک نادان کوچک درخشان” می نامید).

گارث می‌گوید تالکین همچنین یک کاتولیک رومی در انگلستان تحت سلطه پروتستان‌های اواسط قرن بود که می‌دانست با او به عنوان یک اقلیت تحت تعقیب رفتار می‌شود.

گارث می‌گوید: او در آفریقای جنوبی به دنیا آمده است و می‌گوید: «من در استخوان‌هایم تنفری از آپارتاید دارم.

کورین، زندگی‌نامه‌نویس او، می‌گوید که آغوش تالکین از تمام بشریت را می‌توان در پیش‌گفتار سریال فانتزی محبوبش دید.

طرح داستان بر اساس توانایی گروه‌های مختلف – الف‌ها، انسان‌ها، هابیت‌ها و کوتوله‌ها – در کنار هم قرار گرفتن و دیدن فراتر از تفاوت‌های سطحی آنها شکل می‌گیرد. او می‌گوید که دو تا از محبوب‌ترین شخصیت‌های کتاب لگولاس جن و گیملی کوتوله هستند که با وجود بی‌اعتمادی متقابلی که هزاران سال است گروه‌هایشان را از هم جدا کرده است، به دوستانی عزیز تبدیل شده‌اند.

کورین می گوید: «تالکین مطمئناً در مورد خوبی و بدی نوشته است، اما هرگز آن را به نژاد نسبت نداده است.

سوفیا نومفیتر، درست، نقش پرنسس دسا، اولین کوتوله سیاه ماده در سرزمین میانه را بازی می کند.  او در کنار شاهزاده دورین چهارم با اجرای اوون آرتور ایستاده است.

این بحث بر دنیای مسحور شده سرزمین میانه سایه افکنده است

گفته می شود سریال «ارباب حلقه ها» آمازون گران ترین سریال تلویزیونی تاریخ است.

با این حال، او برای حضور بازیگران غیرسفیدپوست در نقش های اصلی خود چه قیمتی می پردازد؟ واکنش طرفداران یکی از جالب ترین پیچش های داستانی در ماه های آینده خواهد بود.

مهم نیست که چه اتفاقی می افتد، جنجال بازیگران مختلف بر این سریال مورد انتظار سایه افکنده است.

مردم تا حدی به کتاب‌های داستانی، فیلم‌ها و سریال‌های تلویزیونی وفادار می‌شوند، زیرا آنها از تقسیم‌بندی‌های تلخ دنیای روزمره روزمره ما فرار می‌کنند.

اما استقبال از سری جدید آمازون نشان می دهد که حتی دنیای مسحور شده سرزمین میانه دیگر از اختلافات سیاسی مصون نیست.

الف‌ها، کوتوله‌ها و انسان‌ها در «حلقه‌های قدرت» ممکن است در نهایت با هم متحد شوند تا یک دشمن مشترک را شکست دهند. اما معاشرت میان طرفداران تالکین اکنون به همان اندازه که دنیای واقعی مانند بسیاری از آنها تقسیم شده است سعی کنید پشت سر بگذارید.

Erica Ferrell

نینجا موسیقی غرور آفرین. حل کننده مشکل متخصص حرفه ای سفر. دردسر ساز. ارتباط گر مشتاق

تماس با ما