(ویدئو) اسکناس های افغانستان در حال فروپاشی و اقتصاد آن در حال فروپاشی است

اسکناس های افغانستان در حال فروپاشی است و اقتصاد آن نیز در حال فروپاشی است

از زمانی که طالبان در اوت 2021 دوباره قدرت را به دست گرفتند، اقتصاد افغانستان در سقوط آزاد قرار داشت. حتی خود اسکناس ها هم خرد شده و از آغاز حکومت طالبان هیچ اسکناس جدیدی چاپ نشده است.

به گزارش فرارو، یک سال پس از روی کار آمدن طالبان، اقتصاد افغانستان همچنان در بحران است و به گفته سازمان ملل، نیمی از جمعیت 39 میلیونی این کشور به کمک های بشردوستانه نیاز دارند.

بدتر از آن، تحریم‌های گسترده غرب و مسدود کردن ۷ میلیارد دلار دارایی بانک مرکزی افغانستان توسط واشنگتن که در بانک مرکزی نیویورک نگهداری می‌شد، به معنای پایان یافتن کارت‌های اعتباری و پرداخت‌های آنلاین است. این امر افغانستان را به یک اقتصاد فقط پول نقد تبدیل کرد، نه تنها زمانی که کنترل سرمایه مقدار پولی را که می توانید از بانک برداشت کنید محدود می کند، بلکه زمانی که اسکناس های جدید برای جایگزینی اسکناس های فرسوده در گردش نیستند.

در سال های گذشته، بانک مرکزی افغانستان – د افغانستان بانک یا DAB – 3 تا 4 میلیارد افغانی (حدود 33 تا 45 میلیون دلار) اسکناس های فرسوده را حذف و اسکناس های جدید چاپ شده در خارج از کشور را جایگزین آنها کرد. (افغانستان نعنا ندارد). اما تحریم‌های بین‌المللی بر سر همکاری با طالبان چاپخانه‌های خارجی را ترسانده و کشور را در بحران نقدینگی با افغان‌هایی که از سقوط ارز رنج می‌برند – به معنای واقعی کلمه – فرو برده است.

امین جان خوستی، یکی از اعضای قدیمی اتحادیه صرافان سرای شهزاد گفت: وضعیت این اسکناس ها وخیم است و روز به روز بدتر می شود. مردم سعی می کنند آن را حل کنند. ما به بانک مرکزی گفته‌ایم و می‌دانیم که در حال تلاش برای یافتن راه‌حل هستند.

در جنوری 2020، حکومت وقت افغانستان قراردادی را با شرکت لهستانی PWPW برای چاپ 380 میلیون اسکناس معادل 10 میلیارد افغانی برای قراردادی به ارزش بیش از 4 میلیون دالر امضا کرد. شاه محمد محرابی، یکی از اعضای هیئت مدیره بانک مرکزی افغانستان که از سوی دولت قبلی منصوب شده بود، اما همچنان در حکومت طالبان خدمت می کند، گفت: تا زمانی که طالبان قدرت را به دست گرفتند، شرکت لهستانی 70 درصد را تکمیل کرده بود. متعلق به قرار داد. آخرین قسط قرار بود در سپتامبر گذشته برگزار شود، اما با ایجاد اداره موقت طالبان و اعمال تحریم ها به حالت تعلیق درآمد.

Kaia Lambert

گیمر. طرفدار رسانه های اجتماعی متخصص وب Wannabe. متعصب آبجو ارتباط دهنده. کارآفرین. گیک زامبی شیطانی. طرفدار پرشور تلویزیون عاشق بیکن غیرقابل درمان.

Digital currencyبهترین سالن زیبایی تبریزبهترین اکستنشن مژه اصفهانخبربهترین مشاور کنکوردانشگاهGuide to buying household appliancesdigital currency channeldigital currency tutorialبهترین سالن زیبایی اصفهان
تماس با ما