(ویدئو) زنان افغان برای مقابله با افزایش انزوا کتابخانه افتتاح کردند

فعالان حقوق زنان افغان روز چهارشنبه یک کتابخانه را در کابل افتتاح کردند، به این امید که واحه ای را برای زنانی که به طور فزاینده ای از تحصیل و زندگی عمومی در تحت حاکمیت طالبان محروم هستند، فراهم کنند.

به گزارش فرارو، از زمان اشغال افغانستان در یک سال پیش، طالبان اعلام کرده اند که زنان بدون داشتن خویشاوند مرد از خانه خارج نشوند و باید صورت خود را بپوشانند، هرچند برخی از زنان در مراکز شهری این قانون را نادیده می گیرند.

علیرغم وعده های طالبان برای بازگشایی مدارس، مدارس متوسطه دخترانه تا حد زیادی بسته باقی مانده است.

جولیا برسی یکی از بنیانگذاران این کتابخانه می گوید: ما کتابخانه را با دو هدف افتتاح کردیم: یکی برای دخترانی که نمی توانند به مدرسه بروند و دوم برای زنانی که شغل خود را از دست داده اند و کاری برای انجام دادن دارند. الف ندارد

بیش از 1000 کتاب از این کتابخانه شامل رمان‌ها و کتاب‌های مصور و همچنین عناوین غیرداستانی در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی و علمی است. این کتاب ها توسط معلمان، شاعران و نویسندگان به بنیاد کریستال بیات، یک سازمان حقوق زنان افغان که به راه اندازی این کتابخانه کمک کرد، اهدا شد.

چند فعال زن که در ماه‌های اخیر در اعتراضات شرکت کرده‌اند نیز به راه‌اندازی یک کتابخانه در یک مغازه اجاره‌ای در یک مرکز خرید با تعدادی مغازه زنان کمک کردند.

در ماه مارس، این دو دانش آموز قول دادند که مدارس متوسطه دخترانه را بازگشایی کنند. آژانس های توسعه بین المللی می گویند که اکثر دختران نوجوان اکنون به کلاس درس دسترسی ندارند و هزاران زن به دلیل افزایش محدودیت ها و بحران اقتصادی در افغانستان مجبور به بیکاری شده اند.

طالبان می گوید که طبق تفسیر خود از قوانین اسلامی به حقوق زنان احترام می گذارد و از ماه مارس راهی برای افتتاح مدارس متوسطه دخترانه پیدا خواهد کرد.

دولت های غربی محکومیت خود را در مورد طرد گسترده زنان از زندگی عمومی توسط طالبان تشدید کردند. بسیاری از زنان افغان ناامیدی خود را ابراز کرده و از مقامات طالبان خواستند که به حقوق آنها احترام بگذارند.

محجوبه حبیبی، مدافع حقوق زنان در افتتاحیه این کتابخانه گفت: «آنها نمی توانند ما را از جامعه پاک کنند، اگر از یک منطقه ما را نابود کنند، از منطقه دیگر ادامه می دهیم».

(ویدئو)

(ویدئو)

(ویدئو)

Aron Trujillo

نرد اینترنتی. ارتباط دوستانه مبشر قهوه. متخصص موسیقی بسیار متواضعانه. مدافع تلویزیون آماتور

تماس با ما