(ویدئو) چین شهر باستانی بودایی افغانستان را می بلعد!

در حدود 40 کیلومتری جنوب شرقی کابل، پنهان شده در قله های سنگی عظیم، یک شهر باستانی بودایی به دلیل فعالیت های معدن مس چین برای همیشه در خطر ناپدید شدن است.

به گزارش فرارو، میس عینک، واقع در تقاطع فرهنگ هلنیستی و هندی، و گمان می رود بین 1000 تا 2000 سال قدمت داشته باشد، شهری وسیع بود که حول معدن و تجارت مس شکل گرفته بود.

در این منطقه باستان شناسان صومعه ها، برج ها، قلعه ها، ساختمان های اداری و خانه های بودایی را کشف کرده اند و صدها حجاری، نقاشی دیواری، سرامیک، سکه و نسخه خطی نیز کشف شده است.

باستین واروتسیکوس، باستان شناس شرکت فرانسوی آیکونم، که تلاش می کند شهر و میراث آن را به صورت دیجیتالی ثبت کند، می گوید با وجود غارت در آغاز قرن، مس عینک یکی از زیباترین مکان های باستان شناسی در جهان است.

اما نیاز طالبان به یافتن راه های جدید درآمدزایی پس از قطع کمک های بین المللی، این پروژه را در اولویت قرار داد که از سوی دیگر می تواند نقطه پایانی برای فعالیت های باستان شناسی باشد. اشیاء کشف شده عمدتاً مربوط به قرن دوم تا نهم میلادی است، اما وجود جمعیتی قبل از این دوره دور از انتظار نیست. سفال هایی که قدمت آن به عصر برنز باز می گردد – مدت ها قبل از تولد بودیسم – نیز پیدا شده است.

دوشیزه عینک در استان لوگر که قرن ها قبل از کشف مجدد توسط یک زمین شناس فرانسوی در اوایل دهه 1960 فراموش شده بود، از نظر اندازه و اهمیت با شهرهای باستانی پمپئی (ایتالیا) و ماچو پیچو (پرو) قابل مقایسه است.

این بناها به وسعت هزار هکتار بر روی قله ای عظیم قرار دارند که اضلاع قهوه ای رنگ آن نشان از وجود مس دارد.

در سال 2007، گروه معدنی متالورژیکال (MCC) رهبری یک کنسرسیوم دولتی را به دست گرفت که بعداً به نام MGJM ​​شناخته شد و قراردادی 3 میلیارد دلاری برای استخراج سنگ معدن طی یک دوره 30 ساله امضا کرد.

پانزده سال گذشته و این معدن هنوز راه اندازی نشده است. دلیل این تاخیر، ناامنی و اختلاف پکن و کابل بر سر شرایط مالی قرارداد است. با این حال، این پروژه بار دیگر به اولویت دو طرف تبدیل شده است و بحث در مورد چگونگی ادامه آن ادامه دارد. بیم آن می رود که این مکان که زمانی یکی از مرفه ترین مراکز تجاری در جاده ابریشم به شمار می رفت، در غیاب نظارت ناپدید شود.

MJAM در ابتدا شروع عملیات را به مدت سه سال به حالت تعلیق درآورد تا باستان شناسان بتوانند روی منطقه ای که مستقیماً توسط معدن در معرض تهدید قرار گرفته است، تمرکز کنند. این دوره به طور ناخواسته طولانی شد زیرا وضعیت امنیتی مانع از ساخت زیرساخت های برنامه ریزی شده توسط چینی ها شد.

در نتیجه این تاخیر، هزاران شی کشف شده است. برخی از آنها به موزه کابل منتقل شدند و برخی دیگر در نزدیکی آن نگهداری شدند.

هنگامی که طالبان در مارس 2001 قدرت را به دست گرفتند، با منفجر کردن مجسمه های غول پیکر بودا در بامیان با دینامیت، جهان را شوکه کردند. اما امروز، طالبان می‌گویند که مصمم هستند از یافته‌های مس عینک محافظت کنند. عصمت الله برهان، سخنگوی وزارت معادن و پترولیم، به خبرگزاری فرانسه گفت که حفاظت از آنها بر عهده وزارت اطلاعات و فرهنگ است.

حتی اگر آن سخنان درست بود، بسیاری از بقایای آن چنان بزرگ یا شکننده بودند که حرکت دادن آنها غیرممکن بود و به نظر می رسید برای همیشه ناپدید می شوند.

چینی ها استخراج معادن روباز را به استخراج زیرزمینی ترجیح می دهند. اگر این پروژه ادامه پیدا کند، معدن مس افتتاح می شود و تمام آثار به جای مانده از گذشته در زیر زمین مدفون می شود.

افغانستان دارای منابع معدنی عظیم مس، آهن، بوکسیت، لیتیوم و خاک های کمیاب است که ارزش آنها بیش از یک تریلیون دلار است.

طالبان امیدوارند سالانه بیش از 300 میلیون دالر از میس عینک که حدود 60 درصد کل بودجه دولت تا سال 2022 است، به دست آورند و اکنون در حال برنامه ریزی برای تسریع این روند هستند.

به گفته عصمت الله برهان، در هفته های اخیر بارها به گروه ها گفته اند: این پروژه باید آغاز شود و دیگر به تأخیر نیفتد.

این سخنگو می گوید که بحث در این مورد بالای 80 درصد است و فقط نکات فنی باقی مانده که به زودی مطرح می شود.

(ویدئو)

(ویدئو)

(ویدئو)

(ویدئو)

(ویدئو)

Todd Holland

متفکر. معتاد رسانه های اجتماعی متعصب الکل استاد وب. مبشر قهوه معمولی.

تماس با ما