(ویدئو) یونانی ها برای گرم کردن خانه های خود به چوب روی آوردند

یونانی ها برای گرم کردن خانه های خود به چوب روی آوردند

ساکنان گلیفادا، یونان که با افزایش قیمت انرژی در تلاش برای گرم کردن خانه های خود هستند، اکنون یک انتخاب دارند: هیزم رایگان.

یانیس دیمیتراکوپولوس، بازنشسته 75 ساله، که برای چوب در صف ایستاده است، می گوید: «ما به آن نیاز داریم… به خصوص در این سال سخت.

ده ها نفر با صبر و حوصله در اتومبیل های خود منتظر نوبت خود هستند. اوروفیلی جنرالی، معلم 50 ساله، می گوید: «ما سعی می کنیم تا حد امکان هیزم به دست آوریم. او شوهرش را تماشا می کند که صندوق عقب ماشینشان را با چوب های جمع آوری شده از جنگل ها و پارک های محلی پر می کند.

اگرچه دما در گلیفادا در طول زمستان نسبتاً ملایم است، ساکنان این منطقه هنوز باید خانه های خود را تا حدودی در طول زمستان گرم کنند.

هنگامی که قیمت گاز طبیعی در ماه سپتامبر چهار برابر شد، بسیاری از مردم تعجب کردند که چگونه می توانند آن را تامین کنند.

بسیاری از یونانی ها هنوز در حال بهبودی از اثرات مالی بحران اقتصادی یک دهه کشور هستند و با تورم بیش از 10 درصدی در شش ماه گذشته، قیمت مواد غذایی و کالاها افزایش یافته است.

در گلیفادا که حدود 90 هزار نفر جمعیت دارد، خانه ها عمدتاً با سیستم گرمایش مرکزی با استفاده از نفت کوره یا گاز طبیعی مجهز شده اند.

دیمیتراکوپولوس می گوید که ما احساس می کنیم با قیمت های گزاف گاز طبیعی خیانت شده ایم. او به یاد می آورد که چگونه دولت یونان در سال های اخیر به شدت استفاده از گاز را برای گرمایش تشویق کرد.

برخی از خانه ها در این منطقه دارای شومینه هستند، اگرچه از آنها به عنوان منبع اصلی گرمایش استفاده نمی شود. بنابراین شورای محلی برای کمک به دریافت هیزم رایگان وارد عمل شد.

آنی کافکا، معاون افسر حفاظت مدنی در گلیفادا توضیح می‌دهد: «در ماه ژانویه، درختان زیادی به دلیل طوفان سقوط کردند، بنابراین تصمیم گرفتیم چوب را مانند قبل بازیافت نکنیم و آن را به سوخت صنعتی تبدیل کنیم.

هیزم که از ابتدای اکتبر شروع شده است، معمولاً هفته ای دو بار توزیع می شود. در حال حاضر حدود 3000 خانوار از این طرح بهره مند شده اند. در همین حال، تقاضا افزایش یافت. به گفته کافکا، حدود 14000 نفر در سایت این شورا ثبت نام کرده اند.

خانواده ها از طریق پیامک مطلع می شوند که چه زمانی می توانند بیایند و صندوق عقب خود را پر کنند. کافکا می گوید: واضح است که خانواده های آسیب پذیر در اولویت هستند.

سوزاندن چوب آلودگی هوا را به شدت افزایش می دهد

پتروس وارلیدس، رئیس آژانس محیط زیست طبیعی و تغییرات آب و هوایی، گفت که سوزاندن چوب به طور قابل توجهی آلودگی هوا را افزایش می دهد، به ویژه در شهرهای بزرگی مانند آتن، که در حال حاضر با انتشار اکسید نیتروژن دست و پنجه نرم می کنند.

در طول بحران مالی یونان که از سال 2008 تا 2018 ادامه یافت، بسیاری از ساکنان شهرها برای گرم کردن خانه‌های خود به هیزم روی آوردند زیرا دیگر قادر به خرید نفت کوره یا گاز نبودند. در نتیجه، شهرهای بزرگ یونان خود را در مه دود خفه کردند.

در حالی که ساکنان گلیفادا از آسیب های زیست محیطی ناشی از سوزاندن چوب آگاه هستند، استدلال می کنند که با توجه به شرایط سخت اقتصادی پیش رو، راهی جز این وجود ندارد.

دمتراکوپولوس می گوید، این نوعی بازیافت است، حتی اگر مضر باشد. امسال موجه است.

تصویری از یونانی ها که با چوب گرم می شوند

تصاویر پخش هیزم در یونان

تصویر کمبود انرژی در یونان

Roy Christensen

متخصص اینترنت دانشجو. نینجا فرهنگ پاپ. علاقه مندان پرشور توییتر.

تماس با ما