ویلیام روتو، رئیس جمهور کنیا پس از یک رای تفرقه‌انگیز سوگند یاد کرد

صادر شده در: میانگین:

ویلیام روتو به عنوان رئیس جمهور کنیا سوگند یاد کرد. او در انتخابات 9 اوت در باثبات ترین دموکراسی شرق آفریقا بر رایلا اودینگا، چهره قدیمی مخالف، پیروز شد. دادگاه عالی هفته گذشته اعتراضات علیه نتایج رسمی را رد کرد.

روتو معاون رئیس جمهور مستعفی اوهورو کنیاتا بود، اما اختلاف شدیدی با کنیاتا وجود داشت که باعث شد آن دو ماه ها در یک زمان صحبت نکنند. روز سه شنبه، هنگام دست دادن آن دو، حضار تشویق شدند.

هنگامی که کنیایی‌ها روز سه‌شنبه به سمت استادیومی که در آن ویلیام روتو به عنوان رئیس‌جمهور افتتاح می‌شود، هجوم آوردند، ده‌ها نفر له و مجروح شدند.

یک پزشک گفت که یک حصار در استادیوم نایروبی پس از آن که مردم به داخل آن فشار آوردند سقوط کرد و حدود 60 نفر مجروح شدند، اگرچه این تعداد ممکن است افزایش یابد. مجبور شدیم برخی از جراحات جزئی را درمان کنیم. پیتر مویروری گفت: “بیشتر آنها به بیمارستان اصلی نایروبی منتقل شده اند. هیچ گزارشی از مرگ و میر گزارش نشده است.”

مردم سعی کردند از نیروهای امنیتی که از چوب استفاده می کردند فرار کنند. برخی شکست خوردند. یکی از شاهدان، بنسون کیموتای، گفت: «پس از تلاش پلیس، من را مورد ضرب و شتم قرار داد. روتو در انتخابات 9 اوت در باثبات ترین دموکراسی شرق آفریقا بر رایلا اودینگا، چهره مخالف، پیروز شد و هفته گذشته دادگاه عالی از اعتراض به نتایج رسمی خودداری کرد.

روتو قدرت را در کشوری پر بدهی به دست می‌گیرد که تلاش‌های او برای تحقق وعده‌های تبلیغاتی گسترده‌اش به فقرای کنیا را به چالش می‌کشد.

روتو معاون رئیس جمهور مستعفی اوهورو کنیاتا بود، اما اختلاف شدیدی با کنیاتا داشت که باعث شد آن دو ماه ها در یک زمان صحبت نکنند. کنیاتا روز دوشنبه برای اولین بار به طور عمومی پیروزی روتو را تبریک گفت.

با دوره گذار، ریاست جمهوری کنیا از یک رهبر که توسط دادگاه کیفری بین المللی متهم شده بود به رهبر دیگری تبدیل می شود. کنیاتا و روتو به خاطر نقش‌شان در خشونت‌های مرگبار پس از انتخابات سال 2007 متهم شدند، اما پرونده‌ها بعداً به دلیل ارعاب شاهدان بسته شد.

انتخابات آگوست در کشوری با سابقه خشونت سیاسی آرام بود. هرج و مرج تنها در دقایق پایانی زمانی رخ داد که کمیسیون انتخابات به طور علنی از هم جدا شد و حامیان اصلی اودینگا سعی کردند جلوی اعلام روتو به عنوان برنده را بگیرند.

مبارزات انتخاباتی روتو او را به‌عنوان یک «هشت‌باز» با پیش‌زمینه‌ی فروتنانه‌ای که پابرهنه راه می‌رفت و جوجه‌فروشی در کنار جاده‌ها، برخلاف سلسله‌های سیاسی که کنیاتا و اودینگا نمایندگی می‌کردند، نشان داد. اما روتو به عنوان یک مرد جوان از رئیس جمهور سابق دانیل آراپ موی، که سال ها قبل از اینکه کنیایی ها با موفقیت برای انتخابات چند حزبی تلاش کنند، بر دولت تک حزبی نظارت داشت، راهنمایی های سیاسی قدرتمندی دریافت کرد.

روتو اکنون در مورد دموکراسی صحبت می کند و قول داده است که هیچ انتقامی در برابر صداهای مخالف انجام نخواهد شد.

نامزد بازنده، اودینگا، خود را برای تبدیل شدن به یک نامزد برجسته آماده می کند. او در بیانیه‌ای در روز دوشنبه گفت که از مراسم تحلیف خودداری می‌کند و بعداً “گام‌های بعدی را اعلام خواهد کرد، زیرا ما به دنبال تعمیق و تقویت دموکراسی خود هستیم.”

اگرچه اودینگا همچنین تایید کرد که “نتیجه انتخابات هنوز مشخص نیست”، سخنگویی به آسوشیتدپرس گفت که “بسیار بعید” است که او بخواهد خود را “رئیس جمهور مردم” معرفی کند، همانطور که پس از شکست در انتخابات 2017 انجام داد.

(AFP)

Dale Mckee

سازمان دهنده Wannabe. معتاد اینترنت متعصب زامبی. علاقه مندان به شبکه های اجتماعی. دانش پژوه مواد غذایی

تماس با ما