پادشاه مراکش محمد ششم خواستار حمایت “صریح” از موضوع صحرای غربی شد

صادر شده در:

پادشاه مراکش، محمد ششم، از شرکای کشورش خواست موضع خود را در مورد منطقه مورد مناقشه صحرای غربی «روشن» کرده و حمایت «صریح» ارائه کنند.

او شامگاه شنبه در یک سخنرانی تلویزیونی گفت: «می‌خواهم پیام روشنی به جهان ارسال کنم: موضوع صحرا نشریه‌ای است که مراکش از طریق آن محیط بین‌المللی خود را می‌بیند».

وی همچنین در بیانیه‌هایی به مناسبت انقلاب پادشاه و مردم، جشن ملی برای جشن گرفتن مبارزه پادشاهی علیه استعمار، این موضوع را “معیار واضح و ساده برای صمیمیت دوستی” بین مراکش و شرکای آن توصیف کرد.

رباط بیشتر صحرای غربی را که قلمرو خود می‌داند، کنترل می‌کند.

مراکش پس از خروج اسپانیا از مستعمره سابق خود در سال 1975، 15 سال با جنبش استقلال پولیساریو جنگید.

توافق آتش‌بس تحت نظارت سازمان ملل، برگزاری همه‌پرسی را پیش‌بینی کرده بود، اما مراکش از آن زمان هر رأیی را که شامل استقلال به عنوان یک گزینه باشد، رد کرده و تنها خودمختاری محدودی را ارائه می‌دهد.

پادشاه محمد ششم از متحدان خواست تا “موضع خود را … بدون ابهام” در این زمینه روشن کنند. او مشخص نکرد که کدام کشورها را مورد خطاب قرار می دهد، اما به موضع “غیرقابل انکار” ایالات متحده درود فرستاد.

ایالات متحده در دوران ریاست جمهوری پیشین دونالد ترامپ، حاکمیت مراکش بر مستعمره سابق اسپانیا را به رسمیت شناخت، سیاستی که در زمان جانشین وی، جو بایدن، ادامه یافت.

پادشاه همچنین از اقدامات اخیر اسپانیا و آلمان برای معکوس کردن سیاست های قبلی و به رسمیت شناختن ابتکار عمل رباط برای خودمختاری برای منطقه تمجید کرد.

در یک نوبت، اسپانیا در ماه مارس به طور علنی از طرح خودمختاری مراکش برای منطقه مورد مناقشه پس از چند ماه درگیری دیپلماتیک حمایت کرد.

رباط و برلین در ماه فوریه توافق کردند که پس از یک سال توقف دیپلماتیک بر سر اختلافات، از جمله به رسمیت شناختن حاکمیت مراکش بر صحرای غربی توسط ترامپ، روابط خود را از سر بگیرند.

(AFP)

Noe Gilbert

علاقه مندان به شبکه های اجتماعی. طرفدار الکل علاقه مند به فرهنگ پاپ مادام العمر. یک آدم فداکار قهوه

تماس با ما