پارلمان ایتالیا منحل شد

سرجیو ماتارلا رئیس جمهور ایتالیا روز پنجشنبه پارلمان این کشور را منحل کرد و 25 سپتامبر (3 اکتبر) را به عنوان سالگرد انتخابات زودهنگام تعیین کرد.

به گزارش ایرنا از یورونیوز، ماتارلا در یک سخنرانی کوتاه پس از دیدار با روسای اتاق نمایندگان و سنای ایتالیا اعلام کرد که انحلال پارلمان «آخرین گزینه» است، اما با توجه به تغییر شرایط سیاسی در ایتالیا، این امر اجتناب ناپذیر است.

رئیس‌جمهور ایتالیا از ماریو دراگی، نخست‌وزیر ایتالیا خواسته است تا زمانی که تشکیل دولت جدید و پارلمان بتواند تاریخ‌های مهم را در نظر بگیرد، در سمت خود باقی بماند.

ماتارلا تاکید کرد که ایتالیا با یک سری انتخاب های دشوار و تعهدات فوری مواجه است که نیازمند اقدام سریع پارلمانی است.

رئیس جمهور ایتالیا به مقامات سیاسی چالش های پیش روی خانواده ها و مشاغل ایتالیایی، به ویژه تورم بالا، افزایش قیمت انرژی و مواد غذایی و اثرات جنگ بین روسیه و اوکراین را یادآور شد.

وی همچنین بر لزوم اجرای اقدامات لازم برای حمایت از صندوق بازیابی اروپا تاکید کرد.

دراگی نخست وزیر ایتالیا پس از ناکامی در احیای دولت ائتلافی استعفا داد.

دراگی روز پنجشنبه به نمایندگان پارلمان گفت که استعفا خواهد داد و راه را برای انتخابات جدید باز خواهد کرد.

دراگی گفت که با سرجیو ماتارلا، رئیس جمهور ایتالیا صحبت خواهد کرد و پس از اینکه نتوانست یک دولت ائتلافی متزلزل را متحد کند، استعفای خود را به او اطلاع خواهد داد.

هفته گذشته، ماتارلا اولین استعفای دراگی را رد کرد و از او خواست تا مذاکرات بیشتری با قانونگذاران داشته باشد تا از برگزاری انتخابات زودهنگام جلوگیری شود.

جنبش پنج ستاره جناح چپ، یکی از احزاب دولت ائتلافی، با فرمان جدید با هدف مهار تورم و مبارزه با افزایش هزینه های انرژی مخالفت کرده است. قانونگذاران ایتالیایی به بسته سیاستی اعتماد کردند، اما پنج ستاره این اقدام را تحریم کردند و باعث عصبانیت دراگی و احزاب راست در دولت ائتلافی شد.

سپس از دراگی، رئیس سابق بانک مرکزی اروپا، خواسته شد تا روز چهارشنبه به مجلس سنای ایتالیا برود تا برای ادامه کار دولت رای اعتماد بگیرد.

قبل از حادثه روز چهارشنبه، جنبش پنج ستاره گفته بود که در رای اعتماد جدید شرکت نخواهد کرد. حزب حاکم لگا و فورتزا ایتالیا نیز اعلام کردند که در رای گیری شرکت نخواهند کرد. به نوبه خود، راست میانه ابتکاری را برای خروج جنبش پنج ستاره از ائتلاف پیشنهاد کرد.

دراگی رای اعتماد سنا را به دست آورد، اما شکست شرکای ائتلافی عملاً به معنای فروپاشی دولت بود. این امر راه را برای انتخابات زودهنگام که می تواند در سپتامبر یا اکتبر برگزار شود هموار می کند.

رئیس جمهور ایتالیا یک سال و پنج ماه پیش با معرفی دراگی به عنوان نخست وزیر راه را برای تشکیل یک دولت وحدت ملی از احزاب چپ به راست پس از بحران کرونا هموار کرد.

Markus Saunders

درونگرا. نینجا دارای گواهی فرهنگ پاپ. نویسنده. مدافع غذا عاشق موسیقی پرشور.

تماس با ما