پاکستان اقدام هند در مورد سانحه موشکی برهموس را “نارضایت بخش” خواند

دهلی نو: یک روز پس از اینکه هند خدمات سه افسر نیروی هوایی هند را به دلیل پرتاب تصادفی موشک برهموس به پاکستان خاتمه داد، اسلام آباد روز چهارشنبه (24 اوت 2022) اقدام دهلی نو را “نارضایت بخش” و “ناکافی” توصیف کرد. پاکستان اقدام هند در مورد تیراندازی تصادفی 9 مارس را رد کرد و خواستار انجام تحقیقات مشترک شد. وزارت امور خارجه پاکستان در بیانیه‌ای رسمی اعلام کرد که به طور قاطعانه تعطیلی ادعایی هند در این حادثه بسیار غیرمسئولانه را رد می‌کند و خواستار انجام تحقیقات مشترک شده است.

وی افزود: «همانطور که انتظار می‌رفت، اقدامات هند پس از این حادثه و عواقب و مجازات‌های متعاقب آن توسط دادگاه داخلی بازپرسی کاملاً رضایت‌بخش، ناقص و ناکافی است.»

پاکستان مدعی شد که هند نه تنها به درخواست خود برای تحقیقات مشترک پاسخ نداد، بلکه از سؤالات مطرح شده توسط اسلام آباد در مورد سیستم فرماندهی و کنترل هند، پروتکل‌های ایمنی و امنیتی و «چرا هند در پذیرش آن‌ها اینقدر تأخیر کرد» طفره رفت. از پرتاب موشک

اگر هند چیزی برای پنهان کردن ندارد، باید درخواست پاکستان برای تحقیق مشترک در مورد پرتاب تصادفی موشک برهموس را بپذیرد.

پاکستان گفت که خلأهای سیستمی و فنی با ماهیت جدی در برخورد با تسلیحات استراتژیک “نمی توان تحت پوشش خطای انسانی فردی پوشانده شود.”

در بیانیه رسمی آمده است: «اگر هند چیزی برای پنهان کردن ندارد، باید درخواست پاکستان برای تحقیقات مشترک با روح شفافیت را بپذیرد».

در ادامه این بیانیه آمده است که “اقدام نابخردانه” هند در 9 مارس صلح و امنیت را در کل منطقه “به خطر انداخته است” در حالی که “پاکستان خویشتنداری مثال زدنی از خود نشان داد” که گواهی بر بلوغ سیستمی و تعهد تزلزل ناپذیر آن به صلح به عنوان یک کشور هسته ای مسئول است. .

پاکستان درخواست خود را از دولت هند برای ارائه فوری پاسخ های مشخص به تحقیقاتی که اسلام آباد پس از این حادثه مطرح کرد، تجدید کرد و با درخواست خود برای انجام تحقیقات مشترک موافقت کرد.

همچنین بخوانید | وزیر دفاع راجنات سینگ در مورد پرتاب تصادفی موشک، هند اولویت اصلی را به ایمنی سیستم تسلیحاتی خود می دهد.

پیشتر در 23 اوت، سه افسر نیروی هوایی هند پس از اینکه دادگاه تحقیق (CoI) دریافت که انحراف آنها از رویه های عملیاتی استاندارد (SOP) توسط آنها منجر به پرتاب تصادفی موشک شده است، از کار برکنار شدند.

موشک برهموس به اشتباه در 9 مارس پرتاب شد و منجر به پرتاب تصادفی موشک شد.

او افزود: “این سه افسر مسئول اصلی این حادثه هستند. دولت مرکزی خدمات آنها را با اثرگذاری فوری پایان داد. دستور پایان کار علیه این افسران در 23 اوت صادر شد.”

اگرچه نیروی هوایی هند به رتبه ها و نام مقاماتی که خدمات آنها پایان یافته اشاره ای نکرد، فرمانده گروه یکی از این سه نفر است.

پس از این حادثه، پاکستان کاردار هند در اسلام آباد را احضار کرد و اعتراض شدید خود را به نقض “غیر موجه” حریم هوایی خود توسط یک “پوسته” مافوق صوت با منشاء هندی ابراز کرد.

سرلشکر بابر افتخار، مدیرکل روابط عمومی بین‌سرویس (ISPR) پاکستان گفت: موشک غیرمسلح به طول 124 کیلومتر وارد حریم هوایی پاکستان شد.

وزارت خارجه پاکستان اعلام کرد که “شیء پرنده اولتراسونیک” از سوراتگر هند وارد پاکستان شده و در نزدیکی شهر میان چانو به زمین سقوط کرده و به اموال غیرنظامیان خسارت وارد کرده است.

(با ورودی آژانس)

Roy Christensen

متخصص اینترنت دانشجو. نینجا فرهنگ پاپ. علاقه مندان پرشور توییتر.

تماس با ما