پخش زنده برخورد فضاپیمای DART ناسا با یک سیارک

بعدی- امروز دوشنبه 26 سپتامبر (4 اکتبر 1401)، فضاپیمای DART ناسا در یک فرآیند از پیش برنامه ریزی شده برای تغییر مسیر خود با یک سیارک کوچک برخورد خواهد کرد. به لطف دوربین میکرو نصب شده بر روی این فضاپیما، این روند به صورت زنده برای ساکنان زمین به نمایش گذاشته می شود.

به گزارش فرارو به نقل از رهنمات، آزمایش انحراف دو سیارک ناسا (DART) نام برنامه ای است که سازمان فضایی قصد دارد از آن برای سنجش احتمال تغییر مسیر یک سیارک در اثر برخورد با یک فضاپیما استفاده کند.

فضاپیمای DART در راه برخورد با سطح سیارکی به نام دیمورفوس با سرعت بیش از 14000 مایل در ساعت است. محققان امیدوارند که این برخورد مدار سیارک را تغییر دهد و در نتیجه راهی برای مقابله با نمونه های خطرناک مشابه پیدا کند.

نه دمورفوس و نه همراه بزرگتر آن، دیدیموس، هیچ تهدیدی برای زمین ایجاد نمی کنند، اما این آزمایش برای آزمایش این ایده طراحی شده است که آیا در صورت کشف یک سیارک که تهدیدی قریب الوقوع برای زندگی است، می توان از چنین روشی برای نجات زمین استفاده کرد. زمین، یا نه.

فضاپیمای DART دارای یک سیستم هدایت مستقل در عرشه است که وظیفه هدایت DART به سمت Dimorphos را بر عهده خواهد داشت که تنها 163 متر (530 فوت) عرض دارد. 163 متر در مقیاس انسان بزرگ است، اما از نظر نجومی، آنقدر کوچک و دور است که محققان هنوز دقیقاً نمی دانند چه شکلی است و احتمالاً تا پس از برخورد تصویر خوبی از سیارک به دست نخواهند آورد. .

به لطف دوربین DART، مردم می‌توانند کمی دیرتر این برخورد را در زمان واقعی تماشا کنند. النا آدامز، مهندس سیستم های ماموریت در DART می گوید: «در واقع، آنچه روی زمین می بینید چیزی است که ممکن است حدود 45 ثانیه پیش اتفاق افتاده باشد، اما هنوز هم بسیار جالب است زیرا هر ثانیه یک عکس است.

DART چه ساعتی با یک سیارک برخورد می کند؟

این برخورد برای ساعت 7:14 بعد از ظهر به وقت شرقی (سه شنبه صبح EST) برنامه ریزی شده است، اما ناسا پوشش خود را از برخورد DART در ساعت 6 عصر به وقت شرقی روز دوشنبه، 26 سپتامبر آغاز خواهد کرد.

نحوه تماشای زنده برخورد فضاپیمای DART با یک سیارک

برای مشاهده برخورد مستقیم فضاپیمای DART ناسا با سیارک دیمورفوس می توانید به لینک های زیر مراجعه کنید.

وب سایت رسمی ناسا

کانال رسمی یوتیوب ناسا


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم