پس از انجام یک بازی در منهتن، هنرمند به خانه باز می گردد

ایندیاناپولیس – در حالی که زنان و مردان دست در دست هم روی باند فرودگاه راه می رفتند، موسیقی رولینگ استونز از بلندگوهای کلوپ شبانه ریتز در خیابان یازدهم شرقی در منهتن به صدا درآمد. بیش از 1500 نفر از حضار، درخشش عرق از گردن آنها در فضای فشرده، خلاقیت های درخشان در تاریکی را در زیر چراغ های بارق بزرگ جلوه می داد.

اما آن نمایش در هفته گذشته، سال گذشته و یا حتی در دهه گذشته برگزار نشد. این اولین مجموعه سال دوم طراح استیون اسپروس 38 سال پیش، در می 1984 بود.

دبی هری، 77 ساله، اسطوره راک، که در اواسط دهه 1970 برای چندین سال در حمام و آشپزخانه مشترک در یک اتاق زیر شیروانی ایست ویلج با اسپروس مشترک بود، در یک مصاحبه تلفنی اخیر گفت: “او بسیار جلوتر از زمان خود بود.” .

در دهه 1980، Sprouse که در سال 2004 درگذشت، خود را به عنوان یک طراح با گروه‌های Day-Glow که گرافیتی را با کشمیر ترکیب می‌کردند، متمایز کرد و حس پانک راک را در لباس‌های سطح بالا ایجاد کرد. او چهره‌های نمادینی برای خانم هری، اکسل رز و بیلی آیدل خلق کرد و مجموعه‌های بعدی‌اش آثار هنری دوستانش از جمله ژان میشل باسکویا، کیث هرینگ و اندی وارهول را به نمایش گذاشت.

زیبایی شناسی التقاطی این طراح در نمایشگاه جدیدی به نام «استیون اسپروس: راک، هنر، مد» به نمایش گذاشته شده است که این ماه در موزه هنر ایندیاناپولیس، در ایالتی که اسپروس در آن بزرگ شد، افتتاح شد.

این نمایش که بزرگترین نظرسنجی از آثار اسپروس تا به امروز است، اشتیاق او به مد بالا را نشان می‌دهد، از جمله گروه‌هایی که از زمان آغاز به کار در باند فرودگاه‌ها در اواخر دهه 90 ندیده‌ایم، از جمله یک کپی از لباس نامتقارن نقره‌ای که خانم هری در موزیک ویدیوی بلوندی «قلب شیشه‌ای» در سال 1979 پوشید و لباس دکمه‌دار پلی‌استر و متالیک که سوپرمدل کیت ماس ​​در یک آگهی تبلیغاتی در سال 1996 برای آموزش کمپین انتخاباتی «انتخاب یا باخت» MTV پوشیده بود.

نیلو بیدار، متصدی نساجی و هنرهای مد در موزه، گفت: “امیدوارم مردم از استعداد و پیشگام بودن او قدردانی کنند.”

این قطعات، که شامل دو پرتره از اسپروس است که توسط وارهول، دوست نزدیک طراح کشیده شده است، بخشی از آرشیو بیش از 10000 مورد اهدایی مادر اسپروس، جوآن، و برادر کوچکترش، برادفورد، به موزه در 2018.

بردفورد اسپروس گفت: “مادر من واقعاً می خواست آن را به IMA بدهد زیرا می دانست که آنها به خوبی از او مراقبت خواهند کرد و بسیاری از مردم فرصتی برای دیدن او خواهند داشت.” او در یک مصاحبه تلفنی درباره این گروه گفت.

او با اشاره به تصمیم برای افتتاح موزه اندی وارهول در زادگاه این هنرمند، پیتسبورگ، در سال 1994، افزود: «یعنی به وارهول نگاه کنید.» در پایین بلوک تعداد زیادی موزه دیگر وجود ندارد.

در جریان بازدید اخیر از این مجموعه، لورن پولیان، دستیار متصدی موزه، به برخی دیگر از دزدان نمایش اشاره کرد: یک بلوز نئون و اسپندکس چاپ شده با تصاویری از مریخ که توسط ماموریت رهیاب ناسا گرفته شده است (مشاهده تماشاگران آمفی تئاتر اسپراس آن را مشاهده کردند. نمایش پاییز 1999 با عینک سه بعدی مشاهده می شود. دو کت چرمی Sprouse که توسط هنرمند ایتالیایی استفانو کاسترونوو در اواسط دهه 1980 با دست نقاشی شده و وارهول جوان و خانم هری را به تصویر می کشند. لباس مخملی ابریشمی 1988 با بالرین معروف هارینگ. دو کیف گرافیتی از مجموعه لویی ویتون بهار 2001؛ و تعدادی کت و شلوار جین سایز بزرگ، که خانم پولیان گفت، در ابتدا متصدیان را گیج کردند، زیرا نمی‌توانستند تشخیص دهند که برای مردان است یا زنان.

او گفت: “این برای هر دو طراحی شده بود.” علاوه بر عدم انطباق آشکار خلاقیت‌های او، که دوتایی‌های جنسیتی را نادیده می‌گرفت، همکاری Sprouse با Teri Toye او را به یکی از اولین طراحانی تبدیل کرد که با مدل تراجنسیتی کار کرد.

هنگامی که اسپروس در کلمبوس، ایندیانا، در حدود 45 مایلی جنوب شرقی ایندیاناپولیس بزرگ می شد، والدینش در ابتدا مطمئن نبودند که آیا او یک اعجوبه است یا فقط یک عجایب. بردفورد اسپروس به یاد می‌آورد که این طراح نوپا از 10 سالگی هر سال کلکسیون‌های بهار و پاییز خود را با جزئیات نقاشی می‌کرد.

پس از اینکه پدرش در سن 12 سالگی او را به نیویورک برد تا با طراحان بیل بلاس، جفری پنی و نورمن نورل ملاقات کند، او کار خود را به عنوان دستیار هالستون، اهل ایندیانا، در شهر نیویورک در سال 1972 آغاز کرد.

دنیس کریستوفر، 79 ساله، دوست و دستیار سابق در هالستون، در یک مصاحبه تلفنی گفت: ما زندگی عجیبی داشتیم. ما برای صرف شام در لیموزین به خانه دیانا وریلند می‌رفتیم، سپس روی سکو می‌ایستیم و پول‌هایمان را می‌شمردیم تا ببینیم آیا پول خرد داریم که بتوانیم با مترو به خانه برگردیم یا نه.»

در سال 1975، Sprouse به دهکده شرقی نقل مکان کرد و شروع به طراحی لباس برای خانم هری، همسایه طبقه پایین خود کرد، قبل از اینکه شرکت خود را با وام 1.4 میلیون دلاری از والدینش در سال 1983 افتتاح کرد. در حالی که اسپروس یک نمای بیرونی ترسناک می ساخت – او به خاطر سرش معروف بود. دوستان در حال برگشت گفتند که او بامزه بود و خجالتی، با کیت های مشکی، لاک ناخن و کلاه گیس مشکی Dynel.

Candy Pratts-Price، 73 ساله، یکی از دوستان Sprouse، همسایه سابق و مدیر خلاق سابق Vogue.com، گفت: “او اجازه داد طرح هایش به جای او صحبت کنند.”

او یک دستگاه زیراکس رنگارنگ به اندازه یک یخچال در آپارتمانش داشت که روی عکس‌های ستاره‌های راک و تیتر روزنامه‌ها زوم می‌کرد تا قبل از اینکه با رنگ روی بوم بازتولید شوند، آغشته شدند. اتاق خواب او در زیر نور مشکی به رنگ آبی Dai Glow می درخشد (یکی از جمله های مورد علاقه او این بود که «آیا می درخشد؟» به یاد جیمی باد، دستیار قدیمی اش است).

او چند ویژگی داشت که برای دوستانش خشمگین و محبت آمیز بود: در پیمانه های اندازه گیری از مهمانانش پذیرایی می کرد – عینکی نداشت – با نمدی که در جیب داشت شماره تلفن و آدرس را روی بازویش می نوشت. اغلب کفش های دوستانش را می پوشید.

خانم هری می‌گوید: «تماشای نقاشی او مانند دیدن یک هنرمند ژاپنی بود که با قلم مو خوشنویسی می‌کرد. “او آن جریان و زیبایی حرکت را داشت. یکی از چیزهای مورد علاقه من این بود که بنشینم و استیو را ببینم که نشسته و طرحی خندان را روی یک تکه کاغذ بکشد.”

استفاده او از Velcro، رنگ‌های Day-Glo، پولک‌های آینه‌ای و پارچه‌های با تکنولوژی بالا بسیار جلوتر از زمان خود بود و به سوق دادن طرح‌های او به صفحات Vogue و Harper’s Bazaar کمک کرد.

با این حال، موفقیت تجاری از او دوری گزید. کریستوفر گفت که تعهدش به کیفیت – او در طول مدت حضورش با هالستون به مواد گران قیمت علاقه نشان داد – و بی توجهی به برنامه نهایی خود او را به مشکلات مالی سوق داد زیرا نتوانست سفارشات را برآورده کند. او در سال 1985 اعلام ورشکستگی کرد.

او در اوایل دهه 2000 از طریق همکاری بهار 2001 با مارک جاکوبز برای لویی ویتون، که نمادی برای آن نقاشی کرد، بازگشت. بار مسافر. (هارپرز بازار زمانی ادعا کرد که گروه “هزار صف راه اندازی کرده”).

سپس، در سال 2004، اسپروس، که مخفیانه پس از سال ها کشیدن سه بسته سیگار در روز با سرطان ریه مبارزه می کرد، در سن 50 سالگی بر اثر نارسایی قلبی درگذشت. او را با پیراهن ادی سدویک به خاک سپردند و پس از مراسم خاکسپاری، عزاداران با خودکار و نشانگر روی تابوت چوبی اش نامه هایی برای او نوشتند.

خانم پرتز پرایس گفت: “مایه شرمساری است که او را به این سرعت از دست دادیم.” او از طراحی برای دنیای امروز بسیار لذت می برد.

در نمایش ایندیاناپولیس، و با توجه به عشق اسپروس به همه چیز پانک، حال و هوای یک کنسرت راک است. بازدیدکنندگان گالری لیست پخش موسیقی Sprouse را می‌شنوند که در نمایش‌های باند وی استفاده می‌شود، در حالی که در رنگ‌های درخشان و چاپ‌های گرافیکی جسورانه آن به تصویر کشیده می‌شوند.

بردفورد اسپروس که این ماه در ایندیاناپولیس بود تا پیش نمایشی از نمایشگاه را ببیند و در یک کنسرت پانک که موزه برای جشن افتتاحیه میزبانی کرده بود شرکت کند، گفت که امیدوار است این کار مقدمه ای برای کار برادرش در غرب میانه باشد، که بسیاری از آنها این کار را انجام می دهند. نه متوجه طراح که هزینه کرد 33 سال آخر عمرش در منهتن، اهل ایندیانا بود.

او گفت: “امیدوارم که آنها به آنجا بروند و آموزش ببینند، قدردانی کنند و درک کنند که او چه کسی بود و چه کرد.” “آنها با احساس خوبی نسبت به این هنرمند ایندیانا بیرون می آیند.”

Kaia Lambert

گیمر. طرفدار رسانه های اجتماعی متخصص وب Wannabe. متعصب آبجو ارتباط دهنده. کارآفرین. گیک زامبی شیطانی. طرفدار پرشور تلویزیون عاشق بیکن غیرقابل درمان.

تماس با ما