پس از رقابت تلخ، رهبر مخالفان کنیا نتیجه انتخابات را رد کرد

نایروبی، کنیا – رهبر مخالفان، رایلا اودینگا، برای اولین بار پس از شکست در انتخابات ریاست جمهوری کنیا، نتیجه اعلام شده در روز دوشنبه را رد کرد و متعهد شد که “همه گزینه های قانونی” را دنبال کند، که ظاهراً نشان می دهد که مناقشه ای که شرق را فرا گرفته است احتمالاً حل خواهد شد. کشور آفریقایی در دادگاه عالی خود.

آقای اودینگا به هوادارانش در کنفرانس خبری گفت: پیروزی اندکی که توسط کمیسیون انتخابات به نفع رقیب ویلیام روتو اعلام شد – 50.5 درصد آرا در مقابل آقای اودینگا 48.9 درصد – “یک مسخره و بی توجهی آشکار به قانون اساسی و قوانین کنیا بود.” مرکز همایش در مرکز شهر نایروبی.

وی افزود: نتایج “باطل و باطل است و باید توسط دادگاه ابطال شود.”

از روز دوشنبه، انتخابات کنیا به عنوان یکی از صلح آمیزترین و منظم ترین انتخابات مورد تحسین قرار گرفت. اما اتهامات آقای اودینگا در روز سه‌شنبه، کشور را در دوره‌ای از بلاتکلیفی فرو برد که احتمالاً هفته‌ها، اگر نه بیشتر، ادامه خواهد داشت.

با این حال، تصمیم او برای ارجاع درخواست تجدیدنظرش به دادگاه، به جای خیابان، برای بسیاری از کنیایی‌هایی که نگران بودند این بحث به خشونت تبدیل شود، آرامش بخش بود.

سنگ و لاستیک جمع کردیم تا بسوزانیم. الکس چیسیا، یک راننده اتوبوس 46 ساله که خود را به عنوان “اودینگا دی ساب” توصیف می کند، گفت: “ما آماده حرکت بودیم.” اما ما راه می رویم و به خانه می رویم.

یک رشته از تیترهای روز سه شنبه به آقای روتو، که در حال حاضر معاون رئیس جمهور است، خوش آمد گفت. او که به سرعت خود را به عنوان یک رئیس جمهور منتخب معرفی کرد، روز دوشنبه فراخوانی برای اتحاد ملی صادر کرد و تماس های تلفنی تبریک از رهبران سایر کشورهای آفریقایی دریافت کرد.

او با اطمینان به رقبای خود که پس از یک مبارزات انتخاباتی شرورانه “جایی برای انتقام وجود ندارد”، یک شاخه زیتون را به حامیان آقای اودینگای 77 ساله پیشنهاد داد و پنجمین نامزدی خود را برای ریاست جمهوری انجام داد که چهار نفر اول خود را از دست داد.

آقای اودینگا در سخنرانی خود، آوولا چبوکاتی، رئیس کمیسیون انتخابات را متهم کرد که مانند یک “دیکتاتور” رفتار می کند تا رای را به نفع آقای روتو تغییر دهد. آقای اودینگا از چهار کمیشنر انتخاباتی که در روز دوشنبه، لحظاتی قبل از اعلام نتایج به مرکز شمارش آرا یورش بردند، تمجید کرد و گفت که آقای شیبوکاتی نگرانی های آنها را در مورد روند شمارش آرا نادیده گرفته است.

به نوبه خود، آقای روتو اقدامات آنها را به عنوان یک “نمایش جانبی”، همراه با هرگونه پیشنهادی مبنی بر تحریف مشروعیت انتخاب وی رد کرد.

چهار کمیسر اپوزیسیون که توسط رئیس جمهور اوهورو کنیاتا، متحد سیاسی اودینگا در سال گذشته منصوب شده بودند، روز سه شنبه یک کنفرانس مطبوعاتی برگزار کردند و در آن دلایل خود را برای امتناع از بررسی تلفات اعلام کردند.

سخنان آنها بر روی یک صفحه بزرگ در اتاق کنفرانس که در آن طرفداران آقای اودینگا منتظر شنیدن صحبت های او بودند پخش شد. هنگامی که یکی از کمیسیونرهای مخالف، جولیانا چیرا، نتیجه را “غیرقانونی” خواند، آنها تشویق کردند.

اما کمیسیونرها با برخی از محاسبات اشتباه ظاهراً پرونده آنها را تضعیف کردند.

خانم چیرا در کنفرانس مطبوعاتی گفت که در شمارش 142000 رای نابجا خطای 0.01 درصدی را تشخیص داده است – این رقم در انتخاباتی که حدود 233000 رای تعیین شده بود، قابل توجه است.

در واقع، این درصد به 1420 رای می رسد – یک خطای آشکار که منجر به موجی از تمسخر در رسانه های اجتماعی به رهبری حامیان آقای روتو شد.

کنیایی‌ها در تنش هستند زیرا سه انتخابات اخیر آنها با اختلافاتی به پایان رسیده است، همیشه بر سر ادعاهایی که آقای اودینگا برای پیروزی فریب خورده است، که به درگیری‌های طولانی‌مدت کشیده شد و در سال 2007 خشونت‌های قومی را هدف قرار داد که در آن بیش از 1200 نفر کشته شدند.

اما این بار، به نظر می رسد که درخواست آقای اودینگا برای آرامش – “هیچ کس نباید قانون را به دست خود بگیرد” او در نایروبی – به نظر می رسد در سنگرهای او در غرب کنیا و در حلبی آباد پراکنده نایروبی، جایی که خیابان ها وجود دارد، مورد توجه قرار گرفته است. روز سه شنبه خیلی ساکت بودند.

آتش زدن لاستیک‌ها، چوب‌ها و سنگ‌های پراکنده در خیابان‌های شهرستان کیسومو، در غرب کنیا، عصر دوشنبه شاهد درگیری بین معترضان و نیروهای امنیتی بود. اما تا بعدازظهر سه شنبه، مراکز خرید و رستوران ها در کیسومو، مرکز کنار دریاچه استان، بازگشایی شدند و حتی برخی از ترافیک ها شروع به شکل گیری کردند.

در محله کم‌درآمد Condel، جوانان به صورت گروهی در خیابان‌ها جمع می‌شوند که با شیشه‌های شکسته برق می‌زنند تا سخنرانی آقای اودینگا را بجوند.

تونی اودیامبو، 25 ساله، که در یک کافی نت کار می کند، می گوید: «ما نخواهیم جنگید، به خیابان ها نخواهیم آمد. ما منتظر خواهیم بود تا دادگاه از او حمایت کند.»

با این حال، مناقشه ریاست جمهوری حفره عمیقی را در ساختارهای قدرت کنیا باز کرده و نهادهای این ایالت را به شدت تحت فشار قرار داده است. و در روز سه‌شنبه، بسیاری همچنان با صحنه‌های آشفته‌ای سر و کار داشتند که روز قبل در اوج انتخابات رخ داد.

در حالی که هزاران نفر منتظر نتایج بودند، چهار کمیسیونر مخالف ساعت ها پشت درهای بسته بحث کردند و از امضای نتایج خودداری کردند.

دستیاران ارشد آقای اودینگا یک کنفرانس مطبوعاتی بداهه برگزار کردند تا مرکز شمارش را به عنوان “صحنه جنایت” محکوم کنند. حامیان وی سپس به سالن هجوم بردند و مراسم را در هرج و مرج کامل فرو بردند.

طرفداران اودینگا با عجله به صحنه رفتند، صندلی ها را روی زمین انداختند و با مقامات امنیتی که باتوم می زدند درگیر شدند. مقامات خارجی فرار کردند. گروه کر به خواندن ادامه داد.

نیم ساعت بعد، آقای شیبوکاتی ظاهر شد و اظهار داشت که قبل از اینکه آقای روتو برنده اعلام شود، به دو نفر از کمیسران وی حمله شده است.

متفقین غربی از تأیید پیروزی او خودداری کردند و ظاهراً منتظر نتیجه هر گونه رسیدگی قضایی بودند. اما سفارت ایالات متحده رهبری آقای شابوکاتی را با بیانیه ای تأیید کرد و از این نتیجه به عنوان “نقطه عطف مهم در روند انتخابات” استقبال کرد.

روز سه شنبه، روزنامه دولتی کنیا گازت، نسخه ویژه ای را منتشر کرد که در آن آقای روتو به طور رسمی رئیس جمهور منتخب اعلام شد، در اقدامی که بر مشروعیت پیروزی او تأکید کرد.

رسانه های محلی گزارش دادند که یک افسر انتخاباتی که از یک مرکز رای گیری در نایروبی ناپدید شده بود، جسدش را در 125 مایلی نزدیک پایه کوه کلیمانجارو در مرز جنوبی کنیا پیدا کردند. هنوز مشخص نیست که آیا مرگ او با رای گیری مرتبط است یا خیر.

بیانیه روز سه شنبه گروه نظارت بر انتخابات، یک ائتلاف محترم از گروه های مدنی و مذهبی، ممکن است چالش آقای اودینگا را دشوارتر کند. او در یک کنفرانس مطبوعاتی در نایروبی، تحلیل مفصلی از نتایج انتخابات منتشر شده منتشر کرد، آنها را با آمار خود مقایسه کرد و به این نتیجه رسید که آنها به طور کلی دقیق هستند.

دکلن والش و متیو امباک بیگ من از نایروبی گزارش دادم و عبدی لطیف دهیر از کیسومو، کنیا.

Cassie Wells

حل کننده مشکل به طرز خشمگینانه ای فروتن. ماون فرهنگ پاپ استاد عمومی موسیقی. متعصب وب هیپستر پسند. ارتباط دهنده.

تماس با ما