پس از 10 سال ناپدید شدن در سوریه، آزادی برای روزنامه نگار آمریکایی دور از دسترس است

بیروت – ده سال پس از ناپدید شدن آستین تایس، روزنامه‌نگار آمریکایی در سوریه در حالی که این کشور وارد یک جنگ داخلی بی‌رحمانه شده بود، و گمان می‌رود که دولت بشار اسد، رئیس‌جمهور اسد از آن زمان در اسارت بوده است، آزادی او همچنان مبهم است.

در حالی که یکی از کارفرمایان او می‌گوید تلاش‌ها برای تضمین آزادی او در حال قوی‌تر شدن است، خانواده او هنوز متقاعد نشده‌اند که دولت بایدن به اندازه کافی برای پیشبرد دولت سوریه تلاش می‌کند، تا حدی به دلیل پیچیدگی‌های دیپلماتیک ناشی از فقدان روابط رسمی با ایالات متحده. کشورها و سوریه

مک کلاچی، روزنامه آمریکایی که این روزنامه‌نگار برای آن کار می‌کرد، از جمله این هفته گفت که تلاش‌های چند ملیتی برای آزادی آقای تایس نشانه‌هایی از بهبودی را نشان می‌دهد و تماس‌های مستقیمی بین دولت‌های آمریکا و سوریه وجود دارد.

سخنگوی مک کلاچی روز دوشنبه گفت که این پیشرفت اوج فعالیت شدید دولت بایدن و صنعت مطبوعات است که به دهمین سالگرد ناپدید شدن آقای تایس منجر شد. اما مدیرعامل این شرکت، تونی هانتر، اخیراً گفته است که از ماه مه تاکنون تحرک زیادی در این زمینه صورت نگرفته است.

سوزان فیری، سخنگوی این دفتر گفت: «این سالگرد برای مک کلاچی فرصتی بود برای برجسته کردن مصیبت ده ساله آستین. “در کنار هم، برای برجسته کردن انفعال سه بخش برای ده سال.”

هفته گذشته، دبرا و مارک تایس، والدین آقای تایس، که در آگوست 2012 در خارج از دمشق ناپدید شد، در مقاله‌ای در واشنگتن پست نوشتند که به عروسی‌های خانوادگی، فارغ‌التحصیلی و دیگر گردهمایی‌های خانوادگی پسرشان از دست داده است. پرزیدنت بایدن در 10 سال اسارت، خواستار تشدید تلاش های دیپلماتیک برای آزادی او شد.

خانواده تایس به درخواست های مصاحبه پاسخ ندادند.

به گفته یک مقام بلندپایه دولت که به دلیل حساسیت این سازمان نخواست نامش فاش شود، ایالات متحده به طور گسترده برای بازگرداندن آقای تایس به ایالات متحده، از جمله از طریق تماس مستقیم با مقامات سوری و کار از طریق اشخاص ثالث، تعامل کرده است. موضوع. . با این حال، به گفته این مقام، دولت سوریه هنوز موافقت نکرده است که در مورد آقای تیسه گفتگو کند.

هفته گذشته، رئیس جمهور بایدن در بیانیه ای گفت که دولت او بارها از دولت سوریه خواسته است تا با آنها برای بازگرداندن آقای تایس به خانه همکاری کند.

پرزیدنت بایدن در این بیانیه گفت: «در دهمین سالگرد ربوده شدن او، من از سوریه می‌خواهم که به این موضوع پایان دهد و به ما کمک کند او را به خانه بازگردانیم.

پرزیدنت بایدن گفته دولت او اولویتی بالاتر از آزادی گروگان های آمریکایی که به ناحق در خارج از کشور بازداشت شده اند، ندارد.

همانطور که ایالات متحده معتقد است، اگر او هنوز زنده باشد، آقای تایس، افسر سابق تفنگداران دریایی که به عراق و افغانستان اعزام شده است، یکی از طولانی‌ترین گروگان‌های آمریکایی خواهد بود که در خارج از کشور نگهداری می‌شوند، اسارتی که سراسر آن را فرا گرفته است. سه دولت آمریکا او در 11 آگوست 41 ساله می شد.

آقای تایس که در زمان ربوده شدن به عنوان یک مترجم آزاد برای واشنگتن پست، مک کلاچی و سایر رسانه ها کار می کرد، ماه ها در سوریه بود و با شورشیان مخالف درگیر بود و در مورد آنها به عنوان یک قیام ضد دولتی که به یک جنگ داخلی تبدیل شده بود، نوشت. سوریه همیشه تاکید کرده است که آقای تیسه را نگه نمی دارد و هیچ اطلاعاتی از او ندارد.

تلاش ها برای آزادی او با این واقعیت که ایالات متحده روابط دیپلماتیک خود را با سوریه در نتیجه سرکوب وحشیانه رژیم اسد علیه مخالفان به حالت تعلیق درآورده است، پیچیده شده است.آنچه ما قبل از استفاده از منابع ناشناس در نظر می گیریم.
منابع چگونه اطلاعات را می دانند؟ انگیزه آنها از گفتن ما چیست؟ آیا در گذشته قابل اعتماد بودن آن ثابت شده است؟ آیا می توانیم اطلاعات را تایید کنیم؟ حتی با وجود این پرسش‌ها، تایمز از منابع ناشناس به عنوان آخرین راه‌حل استفاده می‌کند. گزارشگر و حداقل یک سردبیر هویت منبع را می دانند.

بر اساس مقاله ای که در واشنگتن پست نوشتند، والدین آقای تایس در 2 می با پرزیدنت بایدن در کاخ سفید ملاقات کردند، جایی که وی به مقامات ارشد امنیت ملی دستور داد تا مستقیماً با دولت سوریه در ارتباط باشند.

به گفته نزار زکا، رئیس سازمان جهانی کمک به گروگان ها، هفته ها پس از آن دیدار، عباس ابراهیم، ​​رئیس امنیت لبنان به واشنگتن آمد و با مقامات دولت بایدن و سیا دیدار کرد. او گفت که سازمانش در دو سال گذشته به آقای ابراهیم و ایالات متحده در یافتن شواهدی درباره آقای تایس کمک کرده است.

آقای زکا گفت که هدف از این نشست یافتن راهی برای پیشرفت با سوری‌ها بود، سوری‌هایی که همیشه وقتی از آقای تایس سؤال می‌شدند طفره می‌رفتند.

آقای ابراهیم مسئول مذاکره برای آزادی چندین غربی از خاورمیانه، از جمله یک آمریکایی و یک کانادایی از سوریه، و همچنین آقای زکا، یک تبعه لبنانی است که به مدت چهار سال در ایران زندانی بوده و متهم به جاسوسی است. ایالات متحده. .

آقای زکا گفت که پس از دیدار در واشنگتن، ابراهیم به دمشق رفت و با مقامات سوری دیدار کرد، اما این دیدار به جایی نرسید.

خانواده تایس همچنان خواستار تماس مستقیم بین دولت بایدن و دولت سوریه هستند و نگرانی‌های ادعایی دولت درباره به رسمیت شناختن رئیس‌جمهور اسد در سطح بالا را نادیده می‌گیرند.

در سال 2014، دبرا تایس نزدیک به سه ماه را در دمشق گذراند و «درها را زد، تماس های تلفنی برقرار کرد و هر کاری از دستش برمی آمد انجام داد تا بفهمد آستین کجاست». در نهایت او پیامی از یک مقام ارشد دولت سوریه دریافت کرد: “من با مادر ملاقات نخواهم کرد. یک مقام دولتی آمریکایی را با عنوان مناسب بفرست.”

دولت ایالات متحده در طول سال‌ها تلاش‌های متعددی را برای آزادی آقای تایس انجام داده است، عمدتاً در زمان پرزیدنت ترامپ، که آزادی زندانیان و گروگان‌های آمریکایی را که در سرتاسر جهان نگهداری می‌شوند در اولویت قرار داده است.

در سال 2017، اولین سال دولت ترامپ، کاخ سفید یک کانال پشتیبان برای ارتباط با دولت سوریه ایجاد کرد. در فوریه همان سال، مایک پمپئو، مدیر وقت سیا، تلفنی با علی مملوک، رئیس سرویس اطلاعاتی دفتر امنیت ملی سوریه که تحت تحریم های آمریکا قرار دارد، گفتگو کرد.

سپس دولت یک میانجی فرستاد تا با آقای مملوک ملاقات کند و نامه بدون امضای دولت ایالات متحده را تحویل دهد. این تماس ها پس از آن که دولت سوریه یک حمله شیمیایی با گاز در شمال سوریه تحت کنترل شورشیان انجام داد، از بین رفت و ایالات متحده با حمله موشکی به پایگاه هوایی سوریه پاسخ داد.

در آگوست 2018، یک مقام ارشد سیا با تجربه خاورمیانه با آقای مملوک در دمشق ملاقات کرد و پرونده آقای تایس را مطرح کرد.

دو سال بعد، مقامات بلندپایه ایالات متحده، از جمله راجر دی. کارستنز، فرستاده ویژه وزارت امور خارجه در امور گروگان‌ها، بار دیگر با آقای مملوک در دمشق ملاقات کردند تا آزادی آقای تایس و یک شهروند دیگر آمریکایی به نام مجد را تضمین کنند. کمالماز، یک روان درمانگر سوری الاصل، در سال 2017 به یک ایست بازرسی منتقل شد.

دولت سوریه نیز بازداشت آقای کمالماز را تایید نکرده است.

ماه ها پس از این دیدار، یک مقام آمریکایی گفت که تلاش ها برای آزادی این دو مرد در مراحل اولیه است.

اتکا به چنین کانال های پشتیبان و میانجی ها به دلیل فقدان روابط دیپلماتیک آمریکا با سوریه، این تلاش ها را بسیار پیچیده کرده است. ایالات متحده در سال 2012 سفارت خود را در دمشق و در سال 2014 سفارت سوریه در واشنگتن را بست و روابط دیپلماتیک دو کشور را به حالت تعلیق درآورد.

ایالات متحده همچنین تحریم هایی را علیه مقامات نظامی و سیاسی سوریه به دلیل نقض حقوق بشر و همچنین شرکت ها و بانک های سوری اعمال کرده است.

والدین آقای تایس در سرمقاله خود موانعی را که توسط دولت های ایالات متحده ذکر شده است به عنوان “بهانه” توصیف کردند. آنها از سخنان تشویق کننده آقای بایدن استقبال کردند اما گفتند پسرشان پس از 10 سال اسارت به بیش از این نیاز دارد.

آنها نوشتند: «او به دولت ما نیاز دارد تا سخنان رئیس جمهور را به عمل تبدیل کند. “او باید به خانه برود.”

زولان کانو یانگ در تهیه گزارش ها مشارکت کنید.

Mckenzie Elliott

عاشق عمومی قهوه. مزاحم خشمگینانه فروتن. Wannabe tv متعصب. حرفه ای موسیقی آزاد. بت نوجوان آینده.

تماس با ما