پشت صحنه «بازی طلا» در روسیه

بعدی-هیچ کس در جهان بیشتر از مجموع خانوارهای هندی صاحب طلا نیست: 25000 تن طلا که ارزش آن را شورای جهانی طلا بیش از 1.5 تریلیون دلار تخمین می زند.

به گزارش فرارو به نقل از TRT، با این حال، روس ها به زودی می توانند هندی ها را در این زمینه دور بزنند یا حداقل به رقیب جدی آنها تبدیل شوند. کارشناسان شورای جهانی طلا که بازار جهانی این بخش را رصد می کنند، خاطرنشان کردند که تقاضا برای این فلز گرانبها (طلا) به میزان قابل توجهی (350 درصد) در نیمه اول سال 2022 افزایش یافته است. تخمین زده می شود که روس ها 12 تن طلا خریداری کرده اند. شمش و سکه طلا از فوریه به دلیل نگرانی ها در مورد ثبات روبل در برابر دلار و سایر ارزها در پی تحریم های غرب علیه مسکو.

روسیه در اواخر فوریه «عملیات نظامی ویژه» را در اوکراین آغاز کرد. کشورهای غربی و در راس آنها آمریکا با اعمال تحریم های گسترده علیه مسکو واکنش نشان دادند. دولت روسیه نیز فعالانه شهروندان را به سرمایه گذاری در طلا تشویق می کرد.

چرا تقاضا برای طلا افزایش یافته است؟

اوکسانا لوکیشوا، کالا توضیح می‌دهد: «از فوریه، تقاضا برای طلا افزایش یافته و هنوز در سطح بالایی است، زیرا پیش‌بینی نوسانات روبل دشوار است و خطرات در عرصه اقتصادی و سیاسی همچنان بسیار زیاد است. تحلیلگر بازار در Oksana Lukicheva. سرمایه گذاری Otkritie. در 2 مارس، نخست وزیر روسیه، میخائیل میشوستین گفت که “چنین سرمایه گذاری (در طلا) ممکن است جایگزین خوبی برای خرید ارز باشد.” در واقع، در همان زمان، آنتون سیلوانوف، وزیر دارایی روسیه، طلا را «جایگزین عالی» برای دلار آمریکا توصیف کرد.

تقاضا برای شمش طلا به ویژه پس از اعمال معافیت های مالیاتی جدی افزایش یافته است. پیش از این برای خرید شمش طلا در بانک 20 درصد مالیات بر ارزش افزوده در نظر گرفته شده بود. این هزینه اضافی باعث شد که فعالیت اقتصادی و سرمایه گذاری در شمش طلا برای شهروندان روسیه بی سود باشد. با این حال، در ماه ژوئن، 13 درصد مالیات بر درآمد شخصی که از سود حاصل از فروش شمش طلا اخذ می شد، لغو شد.

چقدر طلا خریداری می شود؟

روزنامه معروف اقتصادی روسیه “کومرسانت” گزارش داد که مشتریان در پنج ماهه نخست سال جاری 10.9 تن شمش طلا از Sberbank روسیه خریداری کرده اند. وی تی بی، دومین بانک بزرگ روسیه نیز در اواسط آوریل از فروش دو تن طلا به مشتریان خود خبر داد.

سایر بانک‌های روسیه مانند سووکام بانک، RSHB و MKB نیز در ماه‌های اخیر به «تقاضای بالا برای طلا» اشاره کرده‌اند، اما ارقام کلی را فاش نکردند. بانک پروموسیاز (PSB) در چهار ماه گذشته یک تن شمش طلا به مشتریان فروخته است.

وی در تشریح لایحه حذف مالیات بر ارزش افزوده می گوید: تقاضای احتمالی این فلز گرانبها در بین شهروندان ممکن است به 50 تن در سال برسد که 15 درصد تولید کشور است. با این حال، به گفته آلینا کولپاکووا، رئیس مرکز تحلیلی سوکولوف، تقاضا برای شمش های طلای کوچک تا وزن 20 گرم ممکن است حدود 10-11 تن در سال باشد.

چه کسی طلا می خرد؟

کارشناسان بر این باورند که اکثر ثروتمندان روسیه فعالانه این فلز گرانبها را می خرند، زیرا بخش قابل توجهی از طلای فروخته شده در ماه های اخیر شمش های بزرگ بوده است. در شرایط فعلی، یک شمش طلا 13 کیلوگرمی ارزانتر از چندین شمش کوچک هم وزن است. یوگنی سافونوف، مدیر بخش سرمایه خصوصی در بانک Promosois می گوید: «مشتریان ثروتمند اغلب ترجیح می دهند 20 درصد از موجودی خود را در طلای فیزیکی نگه دارند.

روزنامه کومرسانت گزارش داد که بانک دولتی VTB روسیه تا 100 کیلوگرم شمش طلا فروخته است. مشتریان بانک MKB به ریل های استاندارد با وزن 11 تا 13 کیلوگرم علاقه نشان داده اند. در بانک سوکام، مشتریان بیشتر میله های گیج 1 کیلوگرمی و میله های استاندارد 12.5 کیلوگرمی را خریداری می کردند. شمش طلا 5 گرمی و 10 گرمی در بانک روزلخوز فروخته شد. این بانک اعلام کرد: شمش به وزن 5 گرم 17 درصد از کل شمش های فروخته شده در چهار ماه گذشته را به خود اختصاص داده است.

در همان زمان، Sberbank تاکید کرد که در حال حاضر تقاضا برای میله های بزرگ 1 کیلوگرمی و بیشتر به تدریج در حال کاهش است، در حالی که تقاضا برای میله های کوچک همچنان بالا است. با این حال، کارشناسان هشدار می دهند که سرمایه گذاری در شمش طلا حتی بدون محدودیت مالیاتی یک سرمایه گذاری بلند مدت است.

معایب آن چیست؟

ولادیمیر ساگالیف، تحلیلگر مالی CMS Group به روزنامه روسی ایزوستیا گفت: خرید شمش بیشتر با هدف صرفه جویی و عدم کسب درآمد زیاد انجام می شود و درآمد قابل توجهی از سرمایه گذاری در شمش طلا در دراز مدت به دست خواهد آمد. – یک دیدگاه اصطلاحی، یعنی بیش از 10 سال. تبدیل شد.

علاوه بر این، سرمایه‌گذاری در شمش درآمد غیرفعالی مانند سرمایه‌گذاری در سهام، اوراق قرضه، صندوق‌های متقابل و سپرده‌ها ایجاد نمی‌کند. اگر مشتری به دنبال راهی برای ایجاد درآمد غیرفعال از طریق سرمایه گذاری باشد، سرمایه گذاری در طلا برای او ناراحت کننده خواهد بود.

نکته کلیدی دیگر این است که بانک ها شمش را در تعداد محدودی از شعب، به ویژه شمش های خود بازخرید می کنند. در عین حال، قیمت خرید 15-25٪ کمتر از قیمت فروش است. ارزش طلا تنها در صورت کاهش ارزش پول روسیه قابل افزایش است. علاوه بر این، داشتن تجربه و شرایط عالی برای نگهداری شمش طلا ضروری است. یوگنی نادورچین، اقتصاددان ارشد در PF Capital، خاطرنشان می کند: آسیب به شمش یا شمش طلا، حتی با یک خراش جزئی، بلافاصله و به طور چشمگیری ارزش آن را کاهش می دهد.

“Sagalev” تحلیلگر مالی به چندین اشکال برای نگهداری طلا اشاره می کند. شمش های طلا به دلیل ارزشی که دارند مستعد سرقت هستند و بهتر است آن ها را در مکان امنی مانند انبار مشکل دار نگهداری کنید. بانک جایگزین خوبی است، اما صاحبان طلا باید هزینه خدمات بانکی را بپردازند. Sagalife همچنین خاطرنشان می‌کند که گزینه‌های جایگزین، مانند حساب‌های طلا یا صندوق‌های قابل معامله در بورس طلا، هیچ مشکلی برای احتکار شمش ایجاد نمی‌کنند، زیرا آنها سرمایه‌گذاری‌های «کاغذی» طلا محسوب می‌شوند.

چگونه قیمت کاهش یافت؟

یک «اما» نیز وجود دارد که هم مقامات دولتی و هم بانک‌های روسی ترجیح می‌دهند فعلاً در مورد آن سکوت کنند. به گزارش تایمز مسکو، کسانی که در اوج وحشت تحریم ها طلا خریدند، به زودی متوجه شدند که ارزش طلای آنها به سرعت در حال کاهش است. از 7.7 هزار روبل در هر گرم در 11 مارس، قیمت طلا تعیین شده توسط بانک مرکزی روسیه با 56 درصد کاهش به 3.4 هزار روبل تا 5 آگوست رسید.

بر اساس داده های بانک مرکزی، در نتیجه، دارایی طلای مردم از 33.7 میلیارد روبل در پایان سه ماهه اول به 22.2 میلیارد روبل در 5 اوت کاهش یافت. با این حال، رونق طلا فروکش نکرد. با تشدید روند کاهش ارزش، حمایت بیشتری از فروش صورت خواهد گرفت که می تواند مقداری پول از ذخایر ارزی انباشته شهروندان روسیه (طبق برآوردهای اخیر بانک مرکزی حدود 85 میلیارد دلار) به بازار طلا بیاورد.

نتیجه این وضعیت چه خواهد بود؟

ساگالف می‌گوید: نکته مثبت این است که قیمت طلا در مقایسه با سایر دارایی‌ها مانند سهام کاهش نمی‌یابد و نوسان زیادی ندارد. طلا نیز از نظر ارزش رشد ثابتی دارد. این تحلیلگر می گوید: «بنابراین، یک دارایی پیشگیرانه خوب و وسیله ای برای پس انداز است.

Erica Ferrell

نینجا موسیقی غرور آفرین. حل کننده مشکل متخصص حرفه ای سفر. دردسر ساز. ارتباط گر مشتاق

تماس با ما