پشت صحنه زیان 5 هزار میلیارد تومانی ارز صادراتی

شرکت پتروشیمی مهر تولید کننده بهترین گرید پلی اتیلن در خاورمیانه به دلیل تخلف سهامدار خارجی این شرکت در آستانه ورشکستگی و تعطیلی قرار گرفته است.

به گزارش اقتصاد اینترنتی، موضوع تخلفات پتروشیمی «جهیزیه» مانند یک سکه دو روی است. از یک سو زیان بیش از 5 میلیارد ارز صادراتی و از سوی دیگر اختلال در زنجیره پتروشیمی و بحران تامین سوخت و انرژی شهری و صنعتی در آستانه سرما. زمستان اکنون افکار عمومی منتظر ورود مدعی العموم به این پرونده برای جلوگیری از تضییع حقوق بیت المال و بحران گاز در کشور است.

شرکت پتروشیمی مهر تولید کننده بهترین گرید پلی اتیلن در خاورمیانه به دلیل تخلف سهامدار خارجی این شرکت در آستانه ورشکستگی و تعطیلی قرار گرفته است. این شرکت زیرمجموعه هلدینگ «خلیج فارس» است.

بر اساس گزارش سازمان بازرسی در پرونده پتروشیمی مهر، 60 درصد از سهام این شرکت با حاشیه بزرگ به سرمایه گذار ایتالیایی واگذار شد و بیش از 5 هزار میلیارد ارز صادراتی از دست رفته، تبانی و بدهی 3 هزار میلیاردی، حقوق های نجومی. و تخلفات بورسی و غیره قابل مشاهده

ورود به سازمان بازرسی دولتی

پس از کشف تخلفات فاحش این شرکت، سازمان بازرسی کل کشور وارد پرونده شد. گزارش نهایی سازمان بازرسی به وزارت نفت، سازمان بورس و اوراق بهادار، کمیته اصل 90 شورای اسلامی و همچنین شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس ارائه شد.

داستان پتروشیمی مهر از سال 1383 آغاز می شود، این شرکت با سرمایه گذاری 60 درصدی توسط کنسرسیوم ژاپنی تایلندی و 40 درصدی سرمایه گذاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران تاسیس شد.

مهمترین شرایط این قرارداد تامین خوراک پتروشیمی از ایران و پذیرش مدیریت و نظارت مشترک سهامداران و سهامداران خارجی به صورت چرخشی بود. این تعهدات و سازوکارهای مدیریتی تا سال 1396 توسط دو طرف اجرا شده است و همین امر دلیل موفقیت شرکت پتروشیمی است زیرا مهر به یکی از بهترین تولیدکنندگان HDPE در کشور و منطقه تبدیل شده است.
بیشتر بخوانید:

فرصت خرید از دست رفته

سهامدار خارجی در سال 97 از درخواست فروش سهام خود به هلدینگ «خلیج فارس» خبر داد. تیمی از هلدینگ برای ارزیابی قیمت تشکیل می شود. تیم کارشناسان قیمت بسیار پایینی را برای خرید سهام پیشنهاد می کنند. سهامدار خارجی نیز با قیمت پیشنهادی موافق نیست.

این انتشار باعث می شود هلدینگ خلیج فارس برای خرید 60 درصد سهام پتروشیمی مهر اقدامی نکند و ایران فرصت مالکیت 100 درصدی بزرگترین پتروشیمی های خاورمیانه را از دست بدهد.

تحویل بیش از حد

پس از مطرح شدن موضوع قیمت‌گذاری با حاشیه بالا و عدم خرید سهام توسط هلدینگ، سهامداران خارجی که از شرکت‌های قدرتمند در حوزه پتروشیمی بودند، سهام را به شرکت ایتالیایی که سابقه‌ای در حوزه پتروشیمی نداشت، واگذار کردند. با همان قیمت پیشنهادی آنها و نه قیمت پیشنهادی تیم متخصص ایرانی.

روند فروش سهام و واگذاری آن به سهامدار خارجی حواشی زیادی را به همراه داشت. یکی از این حواشی مربوط به سوابق مالک جدید است. مالک ایتالیایی در سوابق خود، خود را تامین کننده تجهیزات ناتو و مشاور وزیر دفاع ایتالیا معرفی می کند.

حال سوال این است که آیا نهادهای نظارتی و امنیتی در خصوص واگذاری سهام یک شرکت دولتی به فردی با سابقه امنیتی تحقیق کرده اند؟ این نیز در زمانی است که رهبری تأثیر بسزایی در علت موضوع دارد.

حقوق نجومی 26 هزار دلاری

شاید جالب باشد بدانید که علی حسینی، یکی از اعضای تیم کارشناسان قیمت گذاری؛ وی پس از واگذاری سهام به عنوان مدیرعامل جدید از سوی سهامدار ایتالیایی معرفی شد. حقوق نجومی 26 هزار دلاری علی حسینی به عنوان یکی از تخلفات مطرح شد.

بیش از 5 هزار میلیارد تومان ارز صادراتی را برنگرداند

با انتصاب مدیرعامل و سهامدار ایتالیایی، سوء استفاده های گسترده ای در این پتروشیمی ها رخ می دهد. بزرگترین تخلف آنها مربوط به عدم بازگشت ارز صادر شده به کشور به مدت دو سال و نیم بود. گزارش سازمان بازرسی کل کشور میزان ارزهای صادر شده که به کشور بازگردانده نشده اند را 170 میلیون دلار معادل بیش از 5 هزار میلیارد تومان اعلام کرده بود.

در گزارش این سازمان آمده بود: «علی حسینی مدیرعامل پتروشیمی مهر در دریافت درخواست های شرکت از سهامدار خارجی و با اجرای محرمانه جلسه فوق العاده هیئت مدیره در تاریخ 99/09/01، نرمش را به عمل آورد. منابع ریالی مازاد متعلق به پتروشیمی مهر در اختیار سهامدار خارجی قرار گرفت.» سهامدار خارجی که متعهد به حفظ وجوه مذکور بدون پرداخت کارمزد و تحمل کلیه ریسک‌های مربوطه شده است، در حال حاضر تمایلی به استرداد وجوه مذکور ندارد. علیرغم نیاز فوری شرکت به این بودجه.

بدهی 3 هزار میلیارد

یکی دیگر از تخلفات این گروه بدهی 3 هزار میلیاردی به پتروشیمی «جم» و «مارفرید» است. یکی از مفاد قرارداد تامین خوراک پتروشیمی توسط سهامدار ایرانی بود که تاکنون به این تعهد پایبند بوده است اما سهامدار خارجی و مدیرعامل منصوب به وی از پرداخت هزینه خوراک به شرکت های تامین کننده خودداری کرده اند. بنا به دلایلی این انتشار باعث بدهی 3 میلیاردی به شرکت ها شد.

شرکت پتروشیمی جم نیز طی نامه ای موضوع را برای وصول بدهی های خود به شورای عالی امنیت ملی ابلاغ کرد. در بخشی از این نامه آمده است: «انتظار مشکلات امنیتی و سیاسی و اخلال اقتصادی ناشی از اقدامات مشکوک پتروشیمی مهر را داریم و خواستار رسیدگی فوری هستیم».

تخلفات بازار سهام

شرکت پتروشیمی مهر در بورس برخلاف مصوبات هیات مدیره شرکت و برخلاف اساسنامه شرکت و با حمایت سهامداران خارجی، علی حسینی مدیرعامل سابق پتروشیمی مهر از تخلفات صورت گرفته سود برد. این شرکت در معاملات غیرقانونی حدود 454 میلیارد سهم در بانک شهر با حجم خرید و فروش بیش از 4 هزار و 300 میلیارد ریال مشارکت داشت و مالکیت 220 میلیون سهم بانک شهر – معادل 1.4 درصد از کل سهام را خریداری کرد. از بانک شهر.

همزمان با تزریق نقدینگی به بازار سرمایه و کاهش یا افزایش ارزش سهام بانک شهر از طریق نقدینگی شرکت پتروشیمی مهر، مدیران این شرکت از منابع شخصی خود استفاده کرده و شرکتی مشترک با بخش مالی و بازرگانی تأسیس می‌کنند. مدیران شرکت سعی کردند همزمان و به موازات این معاملات نوسان داشته باشند.

شنیده ها حاکی از وجود معاملات خرید و فروش مکرر بین شرکت پتروشیمی مهر با برخی افراد و نزدیکان مدیرعامل است.

در گزارش سازمان بازرسی کل کشور از تخلفات بازار سهام این شرکت آمده است: با توجه به اینکه علی حسینی با بانک شهر قرارداد مشاوره داشته و به موجب ماده 46 قانون بازار اوراق بهادار در بند (الف) تبصره 1 درج شده است. و با توجه به اینکه پیش از این گفته شده بود «برخی از مدیران شرکت پتروشیمی مهر با استفاده از اطلاعات محرمانه با نماد «فاشر» در بورس معاملات انجام داده و از آن بهره مند شده اند.» در این گزارش از بورس خواسته شده تا در مراجع قضایی اقدامات لازم را انجام دهد. برای پیگیری تخلفاتش.

مدیر عامل متخلف را برکنار کنید

س: پس از ورود هیات بازرسی به پرونده پتروشیمی مهر، شکایت قضایی از تخلف سهامدار خارجی و مدیران منصوب وی تشکیل شد. این شکایت در نهایت منجر به دستور منصوب مدیرعامل از سوی سهامدار ایرانی و عدم تحویل محصول به سهامدار خارجی شد.

پس از این حکم قضایی، مدیرعامل جدید توسط سهامدار ایرانی معرفی شد و به دلیل بدهی بیش از 5 میلیاردی دیگر محصولی به سهامدار خارجی تحویل داده نشد.

شکایات سری

اما این پایان ماجرا نبود. این سهامدار خارجی علیه سازمان بازرسی کل کشور، اداره کل ثبت و گمرک جمهوری اسلامی ایران، شرکت بین‌المللی پتروشیمی، شرکت بازرگانی صنایع پتروشیمی خلیج فارس، مدیران شرکت‌های مذکور و … مدیرعامل فعلی پتروشیمی مهر.

صادرات به شرط تسویه بدهی

در حال حاضر این سازمان بر اساس مکاتبات انجام شده توسط سازمان بازرسی کل کشور، امکان صادرات هرگونه محصول به جز صادرات از طریق فروش محصول به شرکت بازرگانی پتروشیمی خلیج فارس را متوقف کرده است.

با توجه به اینکه سهامدار خارجی در پتروشیمی مهر به دلیل عدم پرداخت 170 میلیون دلار بدهی به این شرکت و ناتوانی در صادرات محصول از گمرکات کشور از سوی دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران تحت تدابیر امنیتی قرار گرفته است. به همین دلیل این سهامدار در عمل به تعهدات خود در رابطه با خرید محصولات از پتروشیمی مهر طبق قرارداد توزیع عمل نکرد.

کمبود گاز در نتیجه تخلفات سهامدار خارجی

اختلال در زنجیره پتروشیمی نشان دهنده بحران دیگری برای این شرکت است. تخلفات در پتروشیمی مهر منجر به مشکلاتی در فعالیت این شرکت و در نهایت افت تولید شد.

تعطیلی زنجیره‌ای تولید در پتروشیمی مهر در گام اول منجر به کاهش تولید پتروشیمی جیم و پتروشیمی مرفرید خواهد شد. در گام دوم منجر به کاهش تولید پتروشیمی «نوری» می شود.

کاهش تولید پتروشیمی «نوری» باعث کاهش برداشت میعانات گازی از میدان گازی «پارس جنوبی» می شود. این اتفاقات در آستانه آغاز فصل سرما رخ می دهد. باعث می شود کشور در تولید LNG با مشکل مواجه شود و آن را در معرض بحران در تامین سوخت و انرژی در مناطق شهری و صنعتی قرار دهد.

زمستان سرد در راه است و افکار عمومی منتظر ورود دادستان کل کشور به این پرونده برای جلوگیری از اخلال در زنجیره تولید پتروشیمی و تضییع حقوق بیت المال است.

Howard Gaines

مزاحم عمومی کافه قهوه. موسیقی نینجا. طرفدار فرهنگ پاپ

تماس با ما