پلیس راهنمایی و رانندگی: کم کم خیابان های ما تبدیل به پارکینگ می شوند

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی الفرجا با اشاره به ضعف قوانین در برخورد با تخلفات رانندگی گفت: باید مجازات اجتماعی جایگزین در برخورد با جرایم خاص رانندگی وجود داشته باشد.

به گزارش ایسنا، سردار سید کمال هادین فر در همایش تجلیل از مصادیق جابجایی کالا و مسافر که صبح امروز در سالن همایش های نورالرضا برگزار شد، اظهار کرد: امروز بیش از 1200 دانشجو در دانشکده پلیس راه داریم که تعدادی از آنها نماینده هستند. بقیه حاضران در این جلسه باید از توانایی و دانش این دانش آموزان به خوبی استفاده کنیم.

وی گفت: کشورها به دنبال برنامه های جدید در حوزه ترافیک هستند. این دو موضوع برگرفته از توسعه انضباط ترافیکی در شهرها و روستاها است. این اقدامات برای جلوگیری از تصادفات به عنوان یکی از عوارض عمده ترافیک انجام می شود.

هادیان فر با اشاره به عوامل مدیریت تصادفات گفت: در بررسی ها به چهار عامل تصادف بزرگ اشاره می کنیم اما به نظر من پنج عامل است. اولین عامل، اداره یا اداره دولتی است. در کشورهایی که در مدیریت حوادث موفق بوده اند، مدیریت درستی شکل گرفته و دولت وارد شده است. یک راننده به تنهایی نمی تواند ترافیک را بدون ایجاد تصادف مدیریت کند. پیش بینی ها در این زمینه در برنامه های سالانه هر کشور لحاظ می شود. برای طول برنامه 5 ما انتظار کاهش 31 درصدی داشتیم و پیشنهاد ما برای طول برنامه 6 کاهش 50 درصدی تصادفات است. بسیاری از ارگان ها مسئول هستند، اما تنها تعداد کمی از آنها واقعا مورد سوال قرار می گیرند. تقریبا 50 درصد از قربانیان ما در اولین برخورد می میرند. شش درصد در حین حمل و نقل و بقیه در مراکز درمانی جان خود را از دست می دهند. بنابراین دولت باید از نهادهای مختلف مرتبط با این موضوع شفاف سازی کند.

وی ادامه داد: سیستم ترافیکی یکی از شاخص های کشورهای پیشرو است. نکته مهم بعدی قوانین و مقررات است. ما 11000 سند حقوقی در ایالت داریم که نگاه منفی و مثبت دارند. برخی از این قوانین قوانین راهنمایی و رانندگی هستند. 84 میلیون نفر در کشور ما کاربر ترافیک هستند. دستورالعمل ها به ما می گویند که چگونه در جاده های عمومی راه برویم و چگونه مراقب باشیم. هدف از این پرونده ایجاد انضباط ترافیکی و کاهش تصادفات است. متاسفانه قانون ما هیچ مجازات اجتماعی جایگزینی برای تخلفات رانندگی ندارد و بازدارنده نیست، در حالی که باید چنین مجازاتی وجود داشته باشد.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی الفرجه با اشاره به عامل انسانی در تصادفات گفت: توانایی و مهارت راننده در تصادفات بسیار مهم است. در کنترل این عامل، نهادهای مسئول در حوزه آموزش بسیار موثر هستند. گاهی می‌توان مرگ‌های ناشی از تصادف را با مرگ‌های جنگ مقایسه کرد. هر ساعت دو نفر را در جاده ها از دست می دهیم و بیش از 20 نفر مجروح می شوند. اغلب، 15 تا 20 درصد افراد به طور کامل از نخاع جدا شده و قادر به حرکت نیستند. هزینه هایی که در کشور برای این مشکل پرداخت می شود باور نکردنی است. در یک مقاله قدیمی خواندم که دولت برای هر فرد مبتلا 5.4 میلیارد تومان هزینه دارد.

ما هنوز 5200 محل حادثه ترافیکی داریم

وی افزود: از سال 1384 تاکنون توانسته ایم تعداد تلفات رانندگی را از 27 هزار نفر به 17 هزار نفر کاهش دهیم، اما همچنان 5200 محل حادثه رانندگی در جاده های شهری و بین شهری کشور داریم. برای ترمیم این نقاط حادثه خیز پنج هزار میلیارد تومان نیاز است. این باید یک بار برای همیشه انجام شود. نحوه بحث بسیار مهم است. رانندگی در شب بسیار مهم است. ما در چهل سالگی مشکل مشابهی داشتیم. بسیاری از رانندگان ما قادر به رانندگی 1000 کیلومتری نیستند و فقط در شهر رانندگی کرده اند، در حالی که رانندگی در جاده آداب خاص خود را دارد.

حدین فر درباره چالش های مراسم اربعین گفت: رانندگانی که از حج برمی گشتند همگی خسته و تشنه بودند. مدام به رانندگان می‌گفتیم که در ماشین‌هایشان استراحت کنند.

خودروسازان ما فقط مونتاژ می کنند

رئیس پلیس راهور فراگا درباره ضعف خودروها در تصادفات گفت: چند روز پیش به مدیرعامل سایپا گفتم خدا به دنبال کیفیت و ایمنی خودروها است. وقتی صحبت از تولید خودرو می شود، باید تمام 2600 قطعه خودرو را خودشان تولید کنند. این در حالی است که خودروسازان ما در حال جمع شدن هستند. اکنون سالانه 1.5 میلیون خودرو اضافه می شود و خیابان های ما کم کم به پارکینگ تبدیل می شوند. در تمام دنیا صفحه ماشین از فولاد کم کربن است نه سه لایه شیردوشی. صحبت از تحریم اشتباه است. از جایی که می توانند خرید می کنند. آنها می خواهند کمتر اینجا خرج کنند. خودرو نباید از نوعی باشد که منجر به فوت راننده و از داخل خودرو در تصادفات شود.

ما نباید خودرویی تولید کنیم که ابزار قتل باشد

رئیس پلیس راهور فرجه گفت: ما خودرو به عنوان سلاح جنگی تولید نمی کنیم. زمان اصلاح صنعت خودرو فرا رسیده است. مدیران کارخانه خودروسازی ما باید جهشی داشته باشند و برای تولید خودروی باکیفیت داخلی برنامه ریزی کنند. چرا از توان علمی دانشگاه ها استفاده نمی کنید؟

هادیانفر تصریح کرد: شاخص رشد جمعیت نیز در آمار تصادفات رانندگی موثر است. ما شش سال پیش 20 میلیون خودرو داشتیم. همچنین سالانه 6.5 میلیارد عملیات قاچاق در جاده های ما انجام می شود. اگر همه شاخص ها را کنار هم بگذاریم، می بینیم که آمارها آمار خوبی هستند، اما برای ما قانع کننده نیستند و حتی اگر فردی در تصادف جان خود را از دست بدهد، برای ما قابل قبول نیست.

Chad Powers

افراطی متعصب تلویزیون بشارتگر الکل دوستانه. مدافع توییتر متعصب آبجو کل نویسنده

تماس با ما