پناهندگان روهینگیا نگرانی های خود را با کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل در جریان بازدید از بازار کاکس در میان می گذارند.

در بازار کاکس، او از اردوگاه‌هایی که پناهجویان روهینگیایی را در خود جای داده‌اند که پنج سال پیش پس از سرکوب وحشتناک و نقض حقوق بشر از میانمار گریخته‌اند، بازدید کرد تا «تا حدودی امنیت داشته باشد».

جمعیت روهینگیا در بنگلادش در حال حاضر 1.1 میلیون نفر تخمین زده می شودخانم باشلت پس از بازدید از چندین مکان در کمپ گفت: “این به معنای بازار کاکس است که برخی از آنها در باشان چهار هستند.”

آنها نارضایتی ها و دردهای خود را توصیف کردند و اینکه چگونه همه چیز را ترک کردند و از دست دادند – کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل

زنان در درد شریک هستند

کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل با رهبران مذهبی و همچنین گروه های زنان و جوانان که نگرانی ها و امیدهای خود را به اشتراک گذاشتند، ملاقات کرد.

در مکانی امن برای زنان در داخل کمپ کاکس بازار، در مورد تجربیاتشان با آنها صحبت کردم.

خانم باشلت گفت: “آنها نارضایتی ها، دردهای خود، نحوه ترک و از دست دادن هر چه داشتند… معیشتشان” و عزیزانشان را توصیف کردند.

آنها در مورد سرپناهی که در اردوگاه کاکس بازار در بنگلادش در اختیار آنها قرار گرفت و همچنین نحوه حمایت سازمان ملل با شرکا و سازمان های غیردولتی از آنها در خدمات صحبت کردند.

جوانانی که مایل به بازگشت هستند

داوطلبان جوان بین 15 تا 18 سال از تمایل خود برای تحصیل و بازگشت به میانمار با داشتن هویت شهروندی صحبت کردند.


خیابانی شلوغ در کمپ آوارگان روهینگیا کوتوپالونگ در کاکس بازار، بنگلادش.

© UNHCR / آموس هالدر

خیابانی شلوغ در کمپ آوارگان روهینگیا کوتوپالونگ در کاکس بازار، بنگلادش.

او صحبت های آنها را اینگونه بازگو می کند: “وقتی حقوق ما رعایت شود، می توانیم دوباره معیشت خود را داشته باشیم، می توانیم زمین داشته باشیم و احساس کنیم بخشی از کشور هستیم.”

بازگشت سخاوتمندانه

کمیساریای عالی بر اهمیت تداوم تضمین شرایط ایمن و پایدار برای هرگونه بازگشت و اینکه آنها به شیوه ای داوطلبانه و آبرومندانه انجام شوند، تاکید کرد.

او گفت: “سازمان ملل هر کاری که می توانیم برای حمایت از آنها انجام می دهد. ما به این کار ادامه خواهیم داد.”

“ولی ما همچنین باید با ریشه های عمیق مشکل مقابله کنیم. ما باید با آن مقابله کنیم و مطمئن شویم که آنها می توانند به میانمار برگردند – زمانی که شرایط برای ایمنی و بازگشت داوطلبانه وجود داشته باشد.

تاثیر جنگ در اوکراین

در همین حال، بحران اقتصادی کنونی و جنگ در اوکراین منجر به افزایش هزینه های مواد غذایی شده است.

این مقام سازمان ملل توضیح داد که “یکی از مشکلاتی که آنها در اینجا دیدند، مانند بسیاری از جاهای دیگر در جهان، افزایش قیمت مواد غذایی است” و افزود که “همان مقدار پولی که قبلاً می‌توانستیم بیشتر بخریم، اکنون قابل انجام است. ” کمتر خرید کنید.

این امر مشکلاتی را برای مردم بازار کاکس که او به آن اشاره کرد ایجاد می کند و تاکید می کند که جامعه بین المللی روهینگیا را رها نمی کند.

خانم باشلت از جهان درخواست کرد که “به حمایت و حتی تحقیقات ادامه دهد تا ببیند آیا آنها می توانند حمایت خود را به دلیل عواقب آن افزایش دهند.”

به پایان می رسد

یک مقام حقوق بشر سازمان ملل در طول اقامت خود در داکا با عبدالمومن وزیر امور خارجه در مهمانسرای دولتی، چندین وزیر و نمایندگان سازمان های جامعه مدنی از جمله دیدار کرد.

وی دیروز تاکید کرد که فضای مدنی و شرایط توانمند برای جامعه کلیدی است تا نقش حیاتی خود را در شناسایی و کمک به حل مشکل ایفا کند. #حقوق بشر چالش های موجود در کشور

سفر وی فردا پس از دیدار با نخست وزیر شیخ حسینه واکد و یک کنفرانس مطبوعاتی به پایان می رسد.

Patrick Hodges

کاوشگر دوستانه استاد موسیقی مغرور. درونگرای افراطی کارشناس سفر. نویسنده. متعصب غذای بی عذرخواهی

تماس با ما