“پنج روز در یادبود” داستان دلخراش یک انتخاب مرگبار را روایت می کند

در صحنه فیلمبرداری «Five Days at Memorial»، مجموعه‌ای محدود جدید در Apple TV+ درباره شکست سیستمی و شخصی بیمارستانی در نیواورلئان در روزهای پس از طوفان کاترینا، اوضاع متشنج و پر از عرق بود. بازیگرانی که از نظر عاطفی سرمایه گذاری شده و از نظر فیزیکی تخلیه شده اند، از بین می روند.

وقت آن است که مافیایی بازی کنیم.

بازی نقش آفرینی آزادانه یخ شکن که گرگینه نیز نامیده می شود، مورد علاقه کورنلیوس اسمیت جونیور است که نقش دکتر برایانت کینگ مبهوت شده را در «یادبود» بازی می کند. هر زمان که پیوند درست باشد، آن را بیرون می‌آورد، و با شنیدن صحبت‌های خدمه «یادبود»، اگر وقتی دوربین‌ها از کار افتادند دور هم جمع نمی‌شدند پژمرده می‌شدند.

اسمیت در یک مصاحبه ویدیویی از واشنگتن دی سی، جایی که در موزیکال «پیامبر آمریکایی» نقش فردریک داگلاس را بازی می کرد، گفت. “بنابراین خوب بود که بتوانم با یک رابطه بسیار دلپذیر با آن مقابله کنم و زمان با کیفیتی را با هم تیمی هایش سپری کنم و واقعاً رابطه ای خارج از دوربین ایجاد کنم.”

هشت قسمت “پنج روز در یادبود” که روز جمعه اکران می شود، می تواند اسکیت سخت باشد. این کتاب بر اساس کتابی از شری فینک در سال 2013، که از مقاله تحقیقاتی او برنده جایزه پولیتزر برای ProPublica و مجله نیویورک تایمز اقتباس شده است، داستان مرکز پزشکی مموریال در نیواورلئان را روایت می کند، جایی که 45 جسد در عواقب آن پیدا شد. کاترینا، در سپتامبر 2005 (در سال 2006 فروخته شد، بیمارستان اکنون مرکز پزشکی باپتیست Ochsner است).

بیمارستان دچار سیل شد و برق و ژنراتورها قطع شد. هرج و مرج حاکم شد. چندین نفر از ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی در محل این نگرانی را مطرح کردند که بیماران در طول فرآیند تخلیه، تزریقات کشنده دریافت کرده اند.

هم کتاب و هم سریال بحران حافظه را به عنوان مجموعه ای از تصمیمات غیرممکن به تصویر می کشند که توسط افراد معیوب تحت فشار غیرقابل تصور گرفته می شود و یک فروپاشی کامل سیستمیک. از این نظر، این یک عالم کوچک از طوفان کاترینا است که بیش از 1800 نفر را کشت.

فینک که تهیه کننده سریال نیز بود، در یک مصاحبه ویدیویی به این موضوع اشاره کرد که بیمارستان یک طرح 101 صفحه ای بیوتروریسم دارد. به هر حال، این دوران پس از 11 سپتامبر بود. اما هیچ طرح اضطراری برای تخلیه بیش از آب وجود نداشت.

فینک در یک تماس ویدیویی گفت: “من واقعا امیدوارم که مردم سریال را تماشا کنند و به طور جدی در مورد عواقب عدم سرمایه گذاری در آمادگی برای شرایط نادر اما بسیار بالقوه فاجعه آمیز فکر کنند.” طوفان و سیل در نیواورلئان بسیار مورد انتظار بود.

در واقع، سطوح شکست در فاجعه سالگرد، و به طور کلی طوفان کاترینا، خیره کننده بود.

جان ریدلی که سریال را با کارلتون کاس («گمشده»، «بیتس متل») ساخته است، می‌گوید: «وقتی این نوع شکست سیستمی دارید، این شکست مکانیکی نیز هست». “این یک شکست الکترونیکی است. و این یک شکست انسانی است. شما باید به نحوه تعامل انسان ها در سیستم هایی که ما می سازیم نگاه کنید.”

بلافاصله پس از طوفان، مسئولان بیمارستان معادل یک دور پیروزی انجام دادند و آهی آسوده زدند. در همین حال، سیلاب ها که تقریباً بلافاصله شروع به فروپاشی کردند، به تدریج بدتر شدند. سپس سیل شدید آمد. (خوانندگانی که با آنچه بعداً اتفاق افتاد ناآشنا هستند ممکن است بخواهند اکنون خواندن را متوقف کنند.)

این نمایش چندین نفر از اعضای تیم یادبود، از جمله دکتر آنا پو (با بازی ورا فارمیگا) را به تصویر می‌کشد که در حال برنامه‌ریزی برای فراهم کردن «آرامش» برای بیمارانی است که تصمیم گرفته‌اند تخلیه آن دشوار باشد، به شکل تزریق. هنوز فکر می کنید کسی باید برای این هزینه بپردازد. اما هیچ کس این کار را نمی کند. (پو، به همراه پرستاران چری لندری و لوری بودو، با بازی شارون متیوز و سارا آلن، بعداً به اتهامات متعدد قتل درجه اول تا دوم دستگیر شدند، اما هرگز توسط هیئت منصفه متهم نشدند).

بینندگان احتمالاً نسبت به برخی از رویدادهای به تصویر کشیده شده احساس خشم می کنند. با این حال، نویسندگان سریال استدلال می کنند که عطش انتقام بی معنی است. برای آنها، این یک موقعیت غیرممکن بود، بدون شرور آشکار.

کیوز در یک مصاحبه ویدیویی گفت: “ما نمی‌خواستیم به مردم دیکته کنیم که چگونه باید در مورد این داستان احساس کنند – ما نمی‌خواستیم طرفداری کنیم.” من کنجکاو هستم که بدانم مردم از کجا می آیند در مورد همه اینها و انواع مختلف نظرات مردم در مورد اینکه اوضاع چگونه پیش می رود.”

شاه از آن شخصیت هایی است که قطعا نظر دارد. او نگاهی به اطراف می اندازد و متوجه می شود که چیزی در یادبود پوسیده است. او به ایده تزریق کشنده علاقه مند است.

او همچنین در میان تعداد انگشت شماری از پزشکان سیاه پوست در بیمارستان است – و تنها کسی است که در طول بحران در حال انجام وظیفه بوده است. او می‌تواند ببیند که بیشتر افرادی که تحت تأثیر جدایی قرار گرفته‌اند سیاه‌پوست هستند، همانطور که بیشتر افرادی که به دنبال کمک هستند و از آنها رد شده است. کینگ کاملاً از این موضوع آگاه است، حتی در شرایطی که در حال وقوع است.

اسمیت گفت: “من دوست دارم بگویم که نژاد یکی دیگر از شخصیت های سریال است.” “این وجود دارد که بخواهید آن را بپذیرید یا نه. این در نحوه درک همه ما از چیزهای زندگی نقش دارد.”

او افزود: «آنها در نیواورلئان هستند. “این یک جامعه عمدتا آفریقایی آمریکایی است. و بدیهی است که آنچه او تجربه می کند، برای او، توسط نژاد تعیین می شود. این چیزی است که او می بیند.”

فارمیگا اذعان داشت که شکست انسانی بسیار گسترده است. او در یک تماس ویدیویی گفت: «در هر سطحی از رهبری ناکارآمدی وجود داشت. اما او همچنین از تعهد پو به کمک دفاع کرد. جراح علیرغم اینکه به پزشکان دیگر گفته شده می توانند از بیماران او مراقبت کنند، وظیفه طوفان خود را گزارش کرد.

فارمیگا گفت: «این توسط کمک های بشردوستانه انجام شد. او تصمیم گرفت با آن شرایط غیرقابل تحمل روبرو شود. این نیاز به شجاعت فوق العاده ای دارد.”

«پنج روز در یادبود» در ابتدا توسط تهیه‌کننده اسکات رودین و سپس تهیه‌کننده رایان مورفی که قصد داشت از آن در مجموعه مجموعه‌های مجموعه داستان جنایی آمریکایی استفاده کند، به عنوان فیلم انتخاب شد. وقتی مورفی آن برنامه ها را لغو کرد، کیوز تماس گرفت، فینک برنده شد و به سراغ ریدلی رفت تا شریک زندگی او شود.

فینک ایده ساخت «Memorial» را در یک سریال محدود، با صرف زمان و تعهد برای ارائه یک اقتباس متعادل و دقیق، دوست داشت.

او می‌گوید: «به‌نظر می‌رسید که این یک راه عالی برای بیان این داستان است، زیرا اگر این داستان در فیلم ساخته می‌شد، زمان کافی برای نشان دادن همه جزئیات وجود نداشت.» این یک کتاب طولانی و مفصل است، یک کار روزنامه نگاری که سال ها طول کشید.» (فینک که در زمان انتشار مقاله‌اش در ProPublica خبرنگار بود، اکنون یک خبرنگار محلی برای نیویورک تایمز است.)

کیوز به خوبی از تشابهات با یک بحران بهداشتی اخیر آگاه است. او شریک زندگی خود، ریدلی را به یاد می آورد و این ضرب المثل قدیمی را به او یادآوری می کند که تاریخ تکرار نمی شود، بلکه قافیه می شود. و بنابراین “پنج روز یادبود” در بحبوحه بحران بهداشت جهانی کووید-19 تولید شد، بحرانی که بسیاری معتقدند ایالات متحده برای آن آماده نبود.

کوزه گفت: «به جای اینکه بپرسیم چه کسی سوار هلیکوپتر تخلیه می شود، با چه کسی دستگاه تنفسی دریافت می کند، چه کسی واکسن دریافت می کند یا چه کسی یک آنتی بادی مونوکلونال دریافت می کند، سروکار داریم.

بخشی از “بنای یادبود” در نیواورلئان فیلمبرداری شد، اما بیشتر آن در یک مخزن آب چهار میلیون گالنی طراحی شده در خارج از تورنتو فیلمبرداری شد. بازیگران و عوامل فیلم به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا، پس از ورود از ایالات متحده به کانادا مجبور به قرنطینه شدند. این یک فرآیند طاقت فرسا و مقدمه ای برای عکاسی طاقت فرسا بود.

با این حال، آنها می‌دانستند که بر خلاف شخصیت‌هایی که به تصویر می‌کشند، پس از اتمام کارشان به زندگی سازمان‌یافته‌شان باز می‌گردند – و در نهایت در حال بازی کردن هستند. و آنها می دانستند که باید آن را اصلاح کنند.

فارمیگا گفت: “من احساس مسئولیت فوق العاده ای برای مردم نیواورلئان و بازماندگان داشتم.” “این درد دل آنهاست. این شوک آنهاست. این داستان آنهاست.”

Markus Saunders

درونگرا. نینجا دارای گواهی فرهنگ پاپ. نویسنده. مدافع غذا عاشق موسیقی پرشور.

تماس با ما