پنج رویداد و تصمیم بزرگ گورباچف

بعدی- اولین و آخرین رئیس جمهور اتحاد جماهیر شوروی پس از مدت ها بیماری شدید صبح امروز (چهارشنبه) در سن 91 سالگی در بیمارستان مرکزی بالینی مسکو درگذشت. میخائیل گورباچف، آخرین رهبر بازمانده دوران جنگ سرد، با پایان دادن مسالمت آمیز به این دوره پر تنش در تاریخ اعتبار داشت. گورباچف ​​که دو دهه آخر عمر خود را در انزوا گذراند، در جهان غرب بیش از روسیه مورد احترام و قدردانی بود.

میخائیل گورباچف ​​در آینه تاریخ

میخائیل سرگیویچ گورباچف ​​در 2 مارس 1931 (12 مارس 1309) در منطقه استاوروپل در جنوب روسیه به دنیا آمد. او در سال 1955 از گروه حقوق دانشگاه دولتی مسکو فارغ التحصیل شد و بعداً در سال 1967 تحصیلات دوم را از موسسه کشاورزی استاوروپل دریافت کرد. گورباچف ​​در سال 1952 به حزب کمونیست پیوست و در سال 1971 به عضویت کمیته مرکزی حزب کمونیست درآمد.

پنج رویداد و تصمیم بزرگ گورباچف: چه کسی
میخائیل گورباچف ​​از سال 1985 تا 1991 رهبر اتحاد جماهیر شوروی بود. در سال 1985، در سن 54 سالگی، او جوانترین فردی بود که به رهبری حزب کمونیست شوروی رسید. گورباچف ​​پس از به قدرت رسیدن اصلاحات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی قابل توجهی انجام داد که با مخالفت رهبران احزاب رادیکال، رهبران ارتش و KGB مواجه شد. او اصلاحات سیاسی و اقتصادی را در گلاسنوست و پروستریکا – به معنای شکستن یخ و شفاف بودن – اجرا کرد. گورباچف ​​اولین و آخرین فردی بود که پست ریاست جمهوری اتحاد جماهیر شوروی را بر عهده گرفت. پیش از او رهبران اتحاد جماهیر شوروی به عنوان دبیر کل حزب معرفی شده بودند.

پنج رویداد و تصمیم بزرگ گورباچف: چه کسی

در دسامبر 1991، اتحاد جماهیر شوروی فروپاشید، گورباچف ​​استعفا داد و بوریس یلتسین، مخالف سرسخت او، قدرت را به دست گرفت. پس از تشکیل فدراسیون روسیه، گورباچف ​​مجبور به بازنشستگی شد و نزدیک به دو دهه آخر عمر خود را در حاشیه سیاست گذراند. اما آخرین پرده زندگی این رهبر سیاسی روسیه پس از چند ماه بیماری و درگذشت وی در بیمارستان مرکزی مسکو در 31 اوت 2022 (9 سپتامبر 1401) رقم خورد.

به گفته افراد نزدیک به خانواده گورباچف، جسد او در قبرستان نوو-دویچه در مسکو در کنار همسرش رایسا به خاک سپرده خواهد شد. این رهبر فقید اتحاد جماهیر شوروی در طول زندگی خود تصمیمات بزرگ و بحث برانگیزی گرفت که در گزارش زیر به پنج نمونه از مهمترین آنها پرداخته شده است.

1- گلاسنوست و پروستیکا

مهمترین و بحث برانگیزترین رویداد در زندگی سیاسی گورباچف ​​صدور فرمان اصلاحات اقتصادی و سیاسی Prostyeka و Glasnost توسط او در سال 1989 بود. اکثریت قریب به اتفاق ناظران سیاسی. البته خود گورباچف ​​معتقد است که این دو تصمیم بزرگ منجر به سقوط شاوری شد. در واقع، گورباچف ​​به مدت شش سال تلاش کرد تا اصلاحاتی را در سیاست داخلی کشور اجرا کند: آزادی مطبوعات، آزادی زندانیان سیاسی و تبعیدیان داخلی – اصلاحاتی که اتحاد جماهیر شوروی را متحول کرد.

گورباچف ​​برنامه های گلاسنوست – سیاست بحث آزادانه در مورد مسائل سیاسی و اجتماعی – و پرسترویکا – سیاست اصلاحات سیاسی و اقتصادی – را در طول سال های ریاست خود در اتحاد جماهیر شوروی اجرا کرد که از مهمترین اقدامات او یاد می شود. و اثرات این تصمیمات توسط کمونیست های شوروی و شاید در سایر نقاط جهان پذیرفته نشد. حتی برخی از کمونیست ها این اصلاحات را بزرگ ترین اشتباهات تاریخی می دانند، اما از سوی دیگر غربی ها او را به عنوان یک قهرمان احترام و تجلیل می کنند.

پنج رویداد و تصمیم بزرگ گورباچف: چه کسی
میخائیل گورباچف ​​در آخرین سال‌های زندگی خود در مصاحبه با خبرگزاری تاس از اصلاحات سیاسی و اقتصادی خود دفاع کرد و گفت: از من انتقاد می‌کنند زیرا بیش از حد اعتماد دارم، اما اگر به مردم اعتماد نمی‌کردم، پروستیکا هرگز شروع نمی‌کرد. ” توهین های زیادی درباره «گلاسنوست» شنیدم، اما بدون گلاسنوست هیچ چیز در کشور تغییر نمی کرد. بدون اصلاحات سیاسی، هر تلاشی برای اصلاح اقتصاد شوروی که در بوروکراسی غرق شده بود شکست می خورد. در کشور ما این اتفاق افتاد و ممکن است دوباره تکرار شود.»

2- مکاتبه با حضرت امام خمینی (ره).

در اولین روز سال 1989 (20 دی 1367) نامه معروف و تاریخی حضرت امام خمینی (ره) خطاب به میخائیل گورباچف ​​آخرین رئیس جمهور اتحاد جماهیر شوروی مبنی بر مرگ کمونیسم و ​​… نیاز روسیه به اجتناب از وابستگی به غرب

امام خمینی (رضی الله عنه) از صدای شکستن استخوان های مارکسیسم در شرایطی که اتحاد جماهیر شوروی هنوز به صورت گروهی و یکی از بزرگترین قدرت های جهان وجود داشت، جنگ سرد پایان نیافته بود، صحبت کردند. دیوار برلین نمادی بود که جدایی شرق و غرب فرو نریخت و کمونیسم همچنان بر قانون اساسی شوروی حاکم بود و سرنوشت مردم در جمهوری های این کشور پابرجاست.

پنج رویداد و تصمیم بزرگ گورباچف: چه کسی
گورباچف ​​به پیام تاریخی امام که در آن فروپاشی رژیم کمونیستی در اتحاد جماهیر شوروی را پیش بینی کرده بود، پاسخ داد. در 26 فوریه 1989 (7 مارس 1367)، ادوارد شواردنادزه، وزیر امور خارجه اتحاد جماهیر شوروی، پاسخ رهبر شوروی را با وی قرائت کرد.

گورباچف ​​در نامه خود به امام (رضی الله عنه) می نویسد: نامه جنابعالی به دبیر کل کمیته مرکزی حزب کمونیست اتحاد جماهیر شوروی مملو از مفاهیم فراوان است همه اعضای شوروی. رهبری متن نامه جنابعالی را قرائت کردند: «شکی نیست که ما در مورد مسائل عمده توافق داریم، اما مواردی نیز وجود دارد که در مورد آنها اتفاق نظر نداریم».

گورباچف ​​در بخشی دیگر از پاسخ خود به امام خمینی نوشت: می خواستیم امام بدانند که روند نوسازی و بازسازی در کشور ما در جریان است. قبلا داشتیم.”

3- برنده جایزه صلح نوبل

آخرین رهبر بنیانگذار اتحاد جماهیر شوروی همیشه برای غربی ها چهره ای تحسین برانگیز بود و گاهی با نام مستعار محبت آمیز “گوربی” از او یاد می شد. این احترام ناشی از کاهش تنش های هسته ای بین ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی در دهه 1980 و برداشتن اروپای شرقی از پشت پرده آهنین بود.

میخائیل گورباچف ​​و رئیس جمهور وقت ایالات متحده رونالد ریگان در سال 1987 معاهده تسلیحاتی را امضا کردند که هزاران کلاهک هسته ای و موشک موجود در زرادخانه دو ابرقدرت را کاهش داد. اولین و آخرین رئیس جمهور اتحاد جماهیر شوروی به دلیل مذاکره با رونالد ریگان، رئیس جمهور وقت ایالات متحده، برای یک معاهده هسته ای مهم در 25 دسامبر 1991 و به دلیل تصمیمش مبنی بر عدم مداخله در مذاکرات، جایزه صلح نوبل را در سال 1990 دریافت کرد. دولت. ارتش شوروی در زمینه حوادث منتهی به فروپاشی دیوار برلین تصمیمی مهم برای حفظ صلح است.

پنج رویداد و تصمیم بزرگ گورباچف: چه کسی
ادای احترام غرب به گورباچف ​​پیام های مثبت آنها را برای رئیس جمهور سابق شوروی داشت. جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، او را “رهبری کمیاب” خواند که “جهان را امن تر کرد”.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد نیز گورباچف ​​را سیاستمداری نام برد که مسیر تاریخ را تغییر داد و گفت که او “بیش از هر کس دیگری برای پایان صلح آمیز جنگ سرد انجام داد.” همچنین، بوریس جانسون، نخست وزیر، تحت تأثیر شجاعت و صداقت خود برای پایان دادن به جنگ سرد قرار گرفت… در زمانی که پوتین به طور نظامی به اوکراین حمله کرده است، تعهد تزلزل ناپذیر او به جامعه باز شوروی، نمونه ای برای همه ما خواهد بود، بریتانیا. تاکید کرد.

پنج رویداد و تصمیم بزرگ گورباچف: چه کسی

4- ظاهر عجیب و جنجالی در آگهی فروش پیتزا

یکی از عجیب ترین حقایق در مورد زندگی گورباچف ​​حضور او در یک آگهی فروش پیتزا برای شرکتی است که در زمان ریاست جمهوری او بر اتحاد جماهیر شوروی اجازه ورود به آن را داده بود. تایم وجود رئیس جمهور سابق شوروی را که زمانی رهبر حدود یک سوم کره زمین بود، به عنوان یکی از شرم آورترین تبلیغات برای افراد مشهور تشخیص داده است. فروپاشی بلوک شرق (1991) و ایجاد فدراسیون روسیه به رهبری یلتسین عملاً به دوران انزوا برای رهبر سابق حزب کمونیست شوروی منجر شد. پس از روی کار آمدن دولت جدید، گورباچف ​​مجبور به بازنشستگی شد و حقوقی معادل 4000 روبل از بودجه دولتی برای او تعیین شد، اگرچه ظاهراً این رقم در تورم لحاظ نشده بود.

بحران اقتصادی گسترده در فدراسیون روسیه در اوایل دهه 1990 حقوق میخائیل را به دو دلار در ماه کاهش داد. در چنین شرایطی رئیس جمهور سابق شوروی برای گذران زندگی روزمره خود با مشکلات فراوانی مواجه بود و تلاش های او برای کسب درآمد مستقل و بازگشت به صحنه سیاسی یکی پس از دیگری با شکست مواجه می شد. در این مورد پیتزا هات به سراغ او آمد که صدور مجوز ورود شوری توسط گورباچف ​​در زمان سلطنت او به نام «انقلاب قرن» بود. در این مرحله، مهم نیست که میخائیل چقدر در خانه محبوب نبود، اما محبوب افکار عمومی و جامعه غربی بود.

پنج رویداد و تصمیم بزرگ گورباچف: چه کسی
تیم بازاریابی این شرکت پیتزا که در آن زمان یکی از زیرمجموعه های پپسی محسوب می شد، چندین ماه مذاکره با گورباچف ​​ترتیب داد و در نهایت با یک پیشنهاد نقدی هنگفت (که ارزش آن هرگز فاش نشد)، رهبر سابق شوری موافقت کرد. برای حضور در این آگهی گورباچف ​​دو شرط گذاشت: اولی مخفی کردن متن آگهی و دومی ندیدن آن هنگام خوردن پیتزا. پیتزا هات که نمی‌توانست شرط دوم را بپذیرد، سرانجام با گورباچف ​​به توافق رسید که ظاهر نوه‌اش در آگهی را هم درج کرد. برای این کار، نوه گورباچف ​​به نام آناستازیا برای تحویل پیتزا انتخاب شد. این کلیپ تبلیغاتی پس از تهیه، بحث و تفسیر سال ها در میان محافل سیاسی و رسانه ای مانند زندگی سیاسی رئیس جمهور سابق اتحاد جماهیر شوروی، در حجم زیادی بازنشر شد.

5- آخرین فرمان جهان: محدود کردن سلاح های هسته ای و کاهش تنش ها بین مسکو و واشنگتن

آخرین رئیس اتحاد جماهیر شوروی تقریباً تمام دو دهه آخر عمر خود را در حاشیه سیاست گذراند، اما همیشه به رهبران روسیه و غرب توصیه هایی می کرد که می توان آن را آخرین وصیت نامه او نامید.

پس از الحاق کریمه به روسیه در سال 2014 و حمله نظامی این کشور به اوکراین، گورباچف ​​به طور متناوب از کرملین و کاخ سفید خواست تا روابط خود را بهبود بخشند.

پنج رویداد و تصمیم بزرگ گورباچف: چه کسی
همچنین، در مارس 2021 (مارس 2019)، وی از ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده خواست تا گام هایی در جهت محدودیت های بیشتر در استفاده از سلاح های هسته ای بردارند.

وی در این باره گفت: به نظر من جلسه سران ضروری است، تجربه نشان می‌دهد که باید ملاقات و مذاکره کرد، واضح است که مهم‌ترین مسئله اجتناب از جنگ هسته‌ای است، چون باید از چنین مشکلی جلوگیری کرد. حل آن به تنهایی غیرممکن است و باید آن را اصلاح کرد.» اگر میل غالب شود، در خلع سلاح و تقویت امنیت، می توان به بسیاری از این موارد دست یافت.

Miriam Ware

الکل نینجا. متفکر شیطانی. محقق سفر. فرهنگ پاپ مادام العمر. علاقه مند به موسیقی.

تماس با ما