پنج سال پس از آخرین سفر، مکرون به الجزایر بازگشت تا روابط را احیا کند

صادر شده در:

امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه هفته آینده به منظور بهبود روابط تیره بین پاریس و الجزایر، 60 سال پس از استقلال این کشور از فرانسه، به الجزایر سفر خواهد کرد.

کاخ الیزه در بیانیه ای اعلام کرد که مکرون از پنجشنبه (25 اوت) تا شنبه از الجزایر دیدن خواهد کرد.

ریاست جمهوری پس از تماس تلفنی مکرون و وی گفت: «این سفر به تعمیق روابط دوجانبه که به آینده می نگرند… برای تقویت همکاری فرانسه و الجزایر در رویارویی با چالش های منطقه ای و ادامه کار برای رسیدگی به گذشته کمک خواهد کرد». ریاست جمهوری در مقابل تعداد عبدالمجید تبون رئیس جمهور الجزایر.

سفر به الجزایر اندکی پس از جشن گرفتن شصتمین سالگرد استقلال خود از فرانسه انجام شد.


روابط فرانسه و الجزایر اواخر سال گذشته پس از اینکه مکرون گزارش داد که آیا الجزایر به عنوان یک ملت قبل از حمله فرانسه وجود داشته است یا خیر و “رژیم سیاسی-نظامی” آن را به بازنویسی تاریخ و دامن زدن به “نفرت نسبت به فرانسه” متهم کرد، کاهش یافت.

الجزایر در پاسخ سفیر خود را پس گرفت، اما به نظر می رسد دو طرف روابط خود را از آن زمان ترمیم کرده اند.

این کشور شمال آفریقا پس از یک جنگ سخت هشت ساله استقلال خود را از فرانسه به دست آورد که با امضای پیمان اویان در مارس 1962 به پایان رسید.

در 5 ژوئیه همان سال، چند روز پس از رای 99.72 درصد به استقلال در یک همه پرسی، الجزایر سرانجام از سلطه استعمار آزاد شد – اما خاطرات 132 سال اشغال هنوز روابط آن با فرانسه را درگیر کرده است.

شصت سال پس از پیمان اویان، الجزایری ها و فرانسوی ها آسیب های جنگ و پیامدهای آن را به یاد می آورند.
شصت سال پس از پیمان اویان، الجزایری ها و فرانسوی ها آسیب های جنگ و پیامدهای آن را به یاد می آورند. © Graphic Studio – France Media World

سفر مکرون دومین سفر رسمی وی به این کشور شمال آفریقا خواهد بود که روابط تجاری نزدیکی با پاریس دارد.

الجزایر به لطف ذخایر بزرگ گاز طبیعی خود، اخیراً در مرکز توجه اتحادیه اروپا در تلاش برای کاهش واردات از روسیه قرار گرفته است.

(France 24 با خبرگزاری فرانسه، رویترز)

Howard Gaines

مزاحم عمومی کافه قهوه. موسیقی نینجا. طرفدار فرهنگ پاپ

تماس با ما