پول تهران کجاست؟

گزارش دخل و خرج شهرداری تهران در نیمه اول سال 1401 به دلیل فاصله زیاد دخل و خرج انجام شده زیر سوال رفته است. در حالی که مدیریت شهری در فاصله فروردین تا شهریور ماه سال جاری 18 میلیارد و 745 میلیون تومان درآمد داشته است، در این مدت بر اساس گزارش رسمی ارائه شده به شورای شهر تنها حدود شش هزار میلیارد تومان هزینه شده است. پاسخ به این سوال: پول تهران کجاست؟ مهم است زیرا نشان دهنده وضعیت انضباط مالی و شفافیت در امور مالی شهرداری تهران است.

به گزارش «دنیای اقتصاد»، شهرداری تهران بر اساس بودجه 50 هزار و 370 میلیارد تومانی مصوب سال جاری، حدود 18 هزار و 745 میلیارد تومان وصول درآمدهای خود را در شش ماهه نخست سال 1390 اعلام کرد. در یک کاهش نیم ساله معادل 74، و نسبت به درصدی از آنچه انتظار می رفت به دست آمده است. در عین حال این گزارش نشان می دهد که از مجموع 48 هزار و 485 میلیارد تومان پیش بینی شده در مصوبه بودجه سال 1401 تهران، تنها 6 هزار میلیارد تومان در مدت شش ماه به جای نیمی از این مبلغ معادل حدوداً هزینه شده است. 24 میلیارد تومان. این در حالی است که هزینه های شهرداری تهران در شش ماهه نخست امسال معادل یک سوم درآمد این نهاد بوده است. در مورد علت این تناقض در وضعیت درآمد و هزینه شهرداری تهران دو فرضیه اساسی وجود دارد. اول این که شهرداری واقعاً بخشی از این بودجه را خرج نکرده است و اگر اینطور است باید دلیل آن مشخص شود. چون بسیاری از پروژه های عمرانی و ترافیکی اولویت دارند و مترو اول است باید منابع مالی تزریق کرد و تاخیر در اجرای بودجه محقق شده توجیهی ندارد. فرضیه دوم که به حقیقت نزدیک است، عدم انضباط مالی مورد انتظار در شهرداری و عدم شفافیت مالی حداقل در حوزه هزینه های شهرداری است.

پول تهران کجاست؟

گزارش دخل و خرج سه ماهه اول سال جاری شهرداری تهران نیز متاثر از این نارضایتی بود و در آن زمان موضوع عدم ثبت حقوق و دستمزد به عنوان یکی از عوامل دخیل در این نارضایتی مطرح شد. مدیران شهری مدعی شدند به دلیل عدم تکمیل افزایش حقوق، هزینه های انجام شده را در این اداره ثبت نکرده اند. اما این نقص در گزارش عملکرد 6 ماهه بودجه مشاهده می شود و برخی هزینه ها از جمله حقوق و دستمزد پرداختی به درستی ثبت نشده است. برآورد حقوقی که شهرداری در نیمه اول سال به کارکنان پرداخت کرده حکایت از پرداخت بیش از هفت هزار میلیارد تومان در این بخش دارد. با این توصیف حتی در صورت ثبت این هزینه ها باز هم میزان درآمد و هزینه در گزارش رسمی نابرابر است. در واقع بین سه تا چهار هزار میلیارد تومان از درآمد شهرداری در مکانی غیررسمی هزینه شده و در این باره ابهام وجود دارد. موردی که نشان از اوج عدم شفافیت و عدم انضباط مالی در حوزه مالی شهرداری تهران دارد و در صورت تداوم، تبعات احتمالی آن در قالب عدم پمپاژ منابع به پروژه های اولویت دار و هدر رفت منابع در شهرداری مشخص خواهد شد. ماه های آینده

ستون کج در بودجه شهرداری

سهم درآمدهای ناپایدار از کل بودجه محقق شده شهرداری تهران در شش ماهه نخست امسال ۷۱ درصد بوده است. بیشتر درآمدهای نامطمئن شهر تهران جزو درآمدهای ملکی محسوب می شود. این درآمد معمولاً یا از طریق واگذاری و انحلال املاک شهرداری و یا به صورت فروش فشرده و تغییر کاربری زمین شهری به دست می آید. به این ترتیب بیش از دو سوم درآمد شهرداری تهران در شش ماهه نخست امسال از محل منابع ناپایدار تامین شده است. البته این اولین سالی نیست که ستون بودجه تهران کج می شود و متکی به منابع ناپایدار است. سابقه وابستگی به درآمدهای نامطمئن به حدود سه دهه می رسد و شهرداری ها به نوعی به هزینه های غیرضروری و عقد قراردادهای بدون اولویت با وجود اینکه اندازه آنها در گرو احیای بازار مسکن است، عادت کرده اند.

رکود در بخش مسکن به قدری عمیق است که درآمد ناپایدار ناشی از فروش املاک و مستغلات بسیار کمتر از پیش‌بینی شده در کاهش بودجه دوسالانه است. حجم این درآمدهای جمع‌آوری‌شده در بودجه حدود ۲۳۷ میلیارد تومان بوده که در فاصله فروردین تا شهریور ماه امسال تنها حدود ۵ درصد از درآمدهای مورد انتظار در این بخش وصول شده است. در شرایط رکود فوق العاده ساخت و ساز که هم در بازار ساخت و ساز و هم در معاملات بازار مسکن حاکم است، کاهش ناپایدار درآمدها بیش از هر زمان دیگری منابع مالی شهرداری تهران را تهدید می کند. اما شهرداری تهران هیچ اقدامی برای تبدیل این تهدید به فرصت نکرده است.

خطر رکود مسکن شهری

انتظار می رود با توجه به وضعیت شکننده مالی شهر به دلیل وابستگی 70 درصدی به درآمدهای ناپایدار و در عین حال حداقل وصول در این بخش به دلیل رکود ساخت و ساز، حرکت به سمت درآمد سالم و پایدار همچنان در دستور کار قرار گیرد. این در حالی است که بررسی جداول درآمدزایی شهرداری در گزارش شش ماهه نشان می دهد که سهم بخش هایی از عناوین درآمدی مانند «منابع مشارکت شهرداری در پروژه های تعاونی» صفر بوده است، در حالی که تمرکز امسال بر مدیریت شهری، شناسایی فرصت های سرمایه گذاری فراوان است. در این حوزه هم کنفرانس بزرگی برگزار شد، اما نتیجه ملموسی که در قالب ارقام و ارقام در بودجه قابل مشاهده باشد به دست نیامد. در واقع سهم شهرداری در نتیجه اجرای پروژه‌های تعاونی همچنان صفر است و این در حالی است که اگر پروژه‌های جذاب و زودبازده برای بخش خصوصی شناسایی شود، این امکان وجود دارد که شهر به سرعت انجام دهد. از این مکان کسب درآمد کنید

کارشناسان معتقدند تا زمانی که ساختار حاکمیت شهری به شکل کنونی و بدون تغییر باقی بماند، عملاً اختیارات کافی در شهرداری و شورای شهر برای اخذ مالیات‌های مختلف وجود ندارد و حتی اگر نظر مشترک و تلاش برای تغییر درآمد فعلی وجود داشته باشد. با توجه به مسیر بوروکراسی که پیچیده است و با توجه به مصلحت و ملاحظات در نظر گرفته شده توسط ساختارهای دولتی در تصمیم گیری هایی که جنبه اقتصادی دارند، اغلب به نتیجه مطلوب نمی رسند. در این صورت، تنها راه تغییر مسیر شهرداری تهران از درآمد ناپایدار به درآمد پایدار، ایجاد زمینه برای سرمایه گذاری بخش خصوصی در شهر و همچنین فراهم کردن بستر برای اجرای طرح های تعاونی است. اما گزارش 6 ماهه بودجه نشان می دهد که این ظرفیت همچنان مغفول مانده و پولی که به پروژه های شهری اختصاص داده شده راهی پیدا نکرده است. از سوی دیگر، سرمایه گذاران برای ورود به حوزه های مشارکتی شهر باید قراردادی را امضا کنند که طرف دیگر آن شهرداری تهران است که اغلب به عنوان «قرارداد ترکمنچایی» تعبیر می شود. در واقع آنچه در مدیریت شهری از آن به عنوان «قرارداد تیپ» یاد می شود، مهم ترین مانع حضور جدی سرمایه گذاران بخش خصوصی برای اجرای پروژه های شهری، چه در حوزه حمل و نقل و ترافیک و چه در حوزه های دیگر است. گفته می شود قراردادهای تیپ به گونه ای تنظیم می شود که رتبه سرمایه گذار به پیمانکار معمولی کاهش می یابد و نمی تواند اختیار کافی برای طبقه بندی و بهره برداری از پروژه داشته باشد. در واقع شهرداری به دلیل تأثیرگذاری بر حاکمیت در این قراردادها دست بالا را دارد و تا زمانی که شرایط به نفع سرمایه گذاران تغییر نکند، انگیزه کافی برای مشارکت در این پروژه ها را ندارند. آنچه باید به آن فکر کرد این است که پیش بینی ها وجود دارد که رکود معاملات ساخت و ساز و مسکن در سال آینده نیز ادامه داشته باشد و اگر اینگونه باشد بودجه 1402 شهرداری تهران تحت تاثیر این رکود طولانی مدت در بازار ساخت و ساز قرار خواهد گرفت. از فعالیت ها و منابع برای اجرای پروژه های لازم و تامین شهرستان در سال آینده نیز تامین نخواهد شد.

همچنین بخشی از دستاورد 74 درصدی کاهش بودجه شش ماهه شهرداری تهران در سال 1401 ناشی از محرک‌های بخش وام و مشارکت است. تحقق منابع حاصل از فروش اوراق مشارکت و دریافت تسهیلات معادل 160 درصد مبلغ مورد انتظار است و این موضوع با توجه به مشکلاتی که شهرداری برای تسویه بدهی های کلان بانکی انباشته سال های گذشته دارد ایده آل نیست. اگرچه استفاده بهینه از ظرفیت وام ها و اوراق مشارکت برای پرداخت طرح های جامع شهر یک دوره معقول است، اما شرایط ویژه شهرداری و انباشته شدن بدهی های بانکی تخصیص نیافته است که جرایم نقدی کلانی برای آن به دارایی سرمایه اضافه شد. بدهی، وام گرفتن را گزینه کنید، ایده آل شهرداری تهران امروز حل مشکلات مالی نیست. شهرداری تهران در 6 ماهه نخست سال جاری مقدار کمی عوارض نوسازی و پسماند که دو نوع مالیات املاک و درآمد پایدار شهری است، اخذ کرده است. بر اساس این گزارش، حجم عوارض تمدید وصول شده در شش ماهه به جای ۷۹۵ میلیارد تومان، ۴۰۶ میلیارد تومان بوده است. همچنین در حوزه مالیات پسماند نیز تاخیر 172 میلیارد تومانی مالیات پسماند در 6 ماهه امسال نشان می دهد که تلاش کافی برای وصول این گونه درآمدهای پایدار در شهرداری تهران وجود ندارد. امسال ۷۱۷ میلیارد تومان عوارض پسماند در بودجه شهرداری تهران پیش بینی شده است که از هدف شش ماهه ۳۵۸ میلیارد تومانی تنها ۱۸۶ میلیارد تومان آن وصول شد.

ورود به شهرداری تهران از برج میلاد نیز نزدیک به صفر است و با ظرفیت این مکان به عنوان یک جاذبه گردشگری ملی و حتی جهانی همخوانی ندارد. در بودجه امسال تنها 70 میلیارد تومان درآمد از محل برج میلاد و خدمات جانبی پیش بینی شده که 15 میلیارد تومان از این رقم در 6 ماهه امسال محقق شده است. با توجه به اینکه در نیمه اول سال حجم رفت و آمد شهروندان به مقاصد گردشگری افزایش یافت، بعید به نظر می رسد حتی این درآمد 70 میلیارد تومانی نیز تا پایان سال محقق شود.

از سوی دیگر علیرغم همسویی دولت و مدیریت شهری، انتظار شهروندان این است که حمایت های بلیت حداقل به طور کامل جمع آوری شود که در بودجه های سنواتی شهر بر اساس قوانین بودجه کشوری پیش بینی شده بود. اما میزان وصول از این منبع درآمدی در نیمه اول سال 1401 صفر بوده است و به نظر می رسد شهرداری در ماه های اخیر به دلیل سهمی که در اختیار دارد از ظرفیت لابی گری و رایزنی برای دریافت حقوق شهروندی از دولت استفاده نکرده است. هزینه های شهر را پرداخت کند تا تا حدودی غرامت کارگران را جبران کند. ناشی از ثبات در پایتخت که بر آنها تحمیل شده است. اینها نقاط ضعفی است که اگر هرکدام از آنها برطرف شود میزان درآمدزایی پایدار در تهران را افزایش می دهد.

اکونومیست ورلد نیز پیشتر آماری از کاهش چشمگیر صدور پروانه ساختمانی توسط شهرداری تهران در سه ماهه اول سال 1390 منتشر کرده بود که تصویری از شدت رکود در بخش ساخت و ساز را نشان می داد. پروانه ساخت حدود شش هزار واحد مسکونی در بهار امسال صادر شد، به این معنی که حجم ساخت و ساز در سه ماهه اول امسال حتی کمتر از کاهش سه ماهه 1400 بوده است، زمانی که تعداد پروانه های ساختمانی در تهران به کمترین میزان خود در سال های اخیر رسیده است. . شهرداری تهران باید با در نظر گرفتن این حقایق، توانمندی های درآمدی شهر را به طور موثر فعال کند. با این تفاوت که در شرایط رکود، این تنها راه برای اداره شهر است.

Reece Bryant

ایجاد کننده. شیطون عاشق تلویزیون حل کننده مشکلات مادام العمر نویسنده. تحلیلگر. نینجا فرهنگ پاپ. عاشق اینترنت معتبر. کاوشگر کل کارآفرین لاعلاج

تماس با ما