پیروان روحانی عراق دوباره پارلمان را اشغال کردند و خواستار اصلاحات شدند

بصره، عراق- معترضان عراقی وفادار به روحانی شیعه مقتدی صدر روز شنبه برای دومین بار در یک هفته گذشته در منطقه سبز مستحکم بغداد تجمع کردند تا از تشکیل دولت جدید جلوگیری کنند. آنها از موانع بتونی بالا رفتند و نیروهای امنیتی را به داخل پارلمان عراق هل دادند و صندلی های خالی پارلمان را پر کردند و در حمایت از آقای صدر شعار دادند: “ای پسر محمد، ما را هر کجا می خواهی ببر.”

این اقدام آنها عملاً امکان ملاقات اعضای پارلمان برای تشکیل دولت را غیرممکن کرد، اقدامی که احزاب سیاسی ابتدا در روز شنبه برنامه ریزی کرده بودند.

اشغال پارلمان توسط صدر مانند قدرت گرفتن دولت به نظر می رسید، به ویژه به این دلیل که با گذشت روز، برخی از حامیان وی برای مدت کوتاهی به ساختمان محل دفاتر قضات نقل مکان کردند. برخی از تحلیلگران عراقی در رسانه های اجتماعی ابراز نگرانی کرده اند که جمعیت ممکن است خانه های مخالفان سیاسی آقای صدر را هدف قرار دهد.

اوایل تابستان امسال، آقای صدر از اعضای پارلمان وفادار به او خواست استعفا دهند، پس از اینکه دادگاه فدرال حکم داد که دو سوم اعضای پارلمان باید بر سر یک رئیس جمهور به توافق برسند و ائتلاف او نمی تواند آرای کافی برای کسی جمع کند. آقای صدر فکر می‌کرد رقبای او از او می‌خواهند که بازگردد، اما در عوض ائتلاف بزرگ‌تر بعدی، متشکل از گروه‌های شیعی که عناصر مسلح مرتبط با ایران داشتند یا قبلاً داشتند، تلاش کرد تا جای خالی را با نامزدهای خود پر کند و آماده تشکیل دولت شد.

عباس کاظم، مدیر ابتکار عراق در شورای آتلانتیک، گفت که ماهیت فرقه ای داخلی تنش کنونی آن را بسیار خطرناک می کند.

ما در عراق به اختلافات بین فرقه‌ای عادت کرده‌ایم – مسلمانان شیعه در مقابل سنی‌ها، عرب‌ها در مقابل کردها – اما اکنون به مکان بسیار خطرناک‌تری می‌رویم که واقعاً در درون شیعیان، درون کردها و درون‌شان است – رقابت‌های سنی.

وی افزود: “مردم اختلافات با دیگران را تحمل می کنند، اما اختلافات درون یک فرقه یا قومیت همیشه مبارزه برای روح خود گروه است، برای هر کسی که از طرف گروه صحبت می کند.”

آقای الصدر، که مخالفان اصلی شیعیان را برای اشغال عراق توسط آمریکا رهبری می کرد، از ایجاد یک شاخه مسلح به نام ارتش مهدی (عج) حمایت کرد که در کشتارهای هدفمند نیروهای آمریکایی و همچنین اعدام عراقی ها به عنوان “ارتش مهدی” نقش داشت. با این حال، آقای الصدر بعدها با این رویکرد عقب نشینی کرد.

بسیاری از حامیان او احساس می کردند که خارجی هستند و آقای صدر این احساسات را برانگیخت و با تکیه بر اشتیاق، وفاداری و تعداد بسیار زیاد آنها، صاحبان قدرت را وادار کرد تا خواسته های او را برآورده کنند یا حداقل در نظر بگیرند.

اما آقای صدر وضعیت سیاسی اخیر را به درستی قضاوت نکرده است. از آنجایی که او نمی توانست تصمیم خود را مبنی بر خروج از دولت پس بگیرد و اکنون یک بیگانه بود، از گزینه ای که برای او باقی مانده بود استفاده کرد: لشکر حامیان خود را برای جلوگیری از تشکیل دولت جدید و خواستار اصلاحات و انتخابات جدید که می توانست. دوباره باش او قدرت گروه خود را در داخل حکومت آورد.

سرمد البیاتی، یک تحلیلگر سیاسی عراقی در مصاحبه ای گفت: «معترضان خواسته های متعددی را مطرح کرده اند که به نظر من خطرناک است.

با اشاره به هزاران معترض از پیشینه‌های مختلف که در اکتبر 2019 گرد هم آمدند تا از دولت بخواهند با بیکاری، مهار فساد، تامین برق، و تامین برق و راه‌اندازی برق جمع‌آوری کند، “ممکن است شور و هیجان را در میان عراقی‌ها برانگیزد. آنها حتی ممکن است از جنبش تشرین حمایت کنند.” بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، نیروهای امنیتی و گروه های مسلح بیش از 500 معترض را کشته و بیش از 19000 نفر را زخمی کرده اند.

از جمله خواسته هایی که می تواند یک فراخوان تجمعی باشد: اصلاح قانون اساسی برای تغییر دولت عراق از نظام پارلمانی به ریاست جمهوری. تعیین یک دولت موقت که مسئول تغییرات قانون اساسی باشد و با انتخابات زودهنگام موافقت کند. البیاتی گفت، مقامات فاسد را پاسخگو کنید.

این خواسته ها توسط افراد نزدیک به الصدر در بیانیه ها یا توییت های روزهای اخیر تکرار شد.

دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در عراق با صدور بیانیه ای از بازیگران سیاسی در همه طرف ها خواست تا اوضاع را آرام کنند. در بیانیه آمده است: «تشدید تنش‌ها بسیار نگران‌کننده است. “صدای عقل و خرد برای جلوگیری از خشونت بیشتر ضروری است. همه بازیگران تشویق می شوند برای خیر و صلاح همه عراقی ها آرام شوند.”

همچنین از سوی برخی از مخالفان سیاسی صدر درخواست هایی برای آرامش وجود داشت، در حالی که برخی دیگر بیشتر درگیر به نظر می رسیدند.

مقامات وزارت بهداشت اعلام کردند که تا ظهر امروز 125 مورد ابتلا به این بیماری ثبت شده است. گزارش‌هایی مبنی بر استفاده از گاز اشک‌آور و نارنجک‌های شوگر در تلاش برای متفرق کردن جمعیت وجود دارد، اما نیروهای امنیتی دولتی تاکنون به درخواست مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر موقت عراق که با نیروهای امنیتی خود هماهنگ کرده است، تا حد زیادی محدود شده‌اند. و تظاهرکنندگان از برخورد و اتهام سرکوب آزادی بیان اجتناب کنند.

برخی از ریشه‌های ناآرامی‌های این هفته را می‌توان به اعتراضات سال 2019 جستجو کرد، اعتراض‌هایی که بسیاری از فعالان را برجسته کردند، اما در مسیر اصلاحات دستاورد چندانی نداشتند. این تظاهرات در ابتدا توسط فعالان جامعه مدنی و مدافعان مبارزه با فساد، که با شبه‌نظامیان مرتبط با ایران در عراق و همچنین عدم ایجاد شغل و فساد شدید دولت مخالفت کردند، حمایت می‌شدند. حامیان صدر به آنها پیوستند، آنها نیز مدعی شدند که به شدت با فساد مخالفند – اگرچه تحلیلگران می گویند وزارتخانه های تحت کنترل صدر نیز مملو از رشوه و فساد هستند.

در حالی که آقای صدر با ایران نیز روابط دارد و تعدادی از اعضای نزدیک خانواده اش در آنجا زندگی می کنند، او برنامه ملی عراق را پیش برد که به جای وفاداری به ایران، بر قدرت او و قدرت عراق تاکید دارد.

اعتراضات سال 2019 منجر به استعفای عادل المهدی نخست وزیر و انتخاب الکاظمی به عنوان جانشین وی تا برگزاری انتخابات زودهنگام شد.

با این حال، آن انتخابات به اجماع بر سر رهبری سیاسی جدید برای کشور یا اصلاحات منجر نشد. کاظم از شورای آتلانتیک گفت که در حال حاضر هیچ شخصیتی، نه شیعه، نه سنی و نه کرد وجود ندارد که بتواند به هویت‌های مذهبی، قومی و سیاسی عراق دسترسی داشته باشد تا به خواسته‌های مردم پاسخ دهد.

وی افزود: گرمای سوزان تابستان در عراق، شکنندگی اوضاع را افزایش می دهد. او گفت: «هر زمان که تعداد زیادی از مردم در خیابان ها حضور داشته باشند، خطر خشونت 70 درصد است. هوا گرم است، تابستان است، جولای است، عراق است.

Kelvin Ashley

حل کننده مشکل متعصب سفر مادام العمر. بت نوجوان آینده. علاقه مندان به اینترنت آماتور.

تماس با ما