پیش بینی بورس تا پایان سال؛ آیا شاخص کل به زیر 1 میلیون واحد می رسد؟

بعدی- کارشناسان بازار سهام بر این باورند که وضعیت کنونی بازار سرمایه ناشی از برخی اتفاقات در داخل کشور است. رویدادهایی مانند تصمیمات اقتصادی، سیاست های پولی، بی ثباتی در اقدامات اقتصادی و سیاسی و غیره که امنیت اقتصاد را تحت تأثیر قرار می دهد. برای اینکه امنیت سرمایه گذاری در کشور تامین نشود، نه تنها بورس با شکست مواجه می شود، بلکه سرمایه گذاری در همه حوزه های اقتصادی نیز با شکست مواجه می شود.

به گزارش فردا؛ هفته گذشته کانال بورس تهران با افت یک میلیون و 300 هزار واحدی به کانال یک میلیون و 200 هزار واحدی رسید. اگرچه طی یکی دو روز گذشته گزارش هایی مبنی بر حمایت از بورس منتشر شد، اما به نظر می رسد حتی با سبز شدن بازار سهام در هفته جاری، باز هم در کوتاه مدت شاهد روند نزولی در بورس باشیم.

انتظار می رفت با گزارش های شش ماهه حال و هوای بازار نیز بهتر شود اما متاسفانه حجم معاملات بسیار پایین است. سرمایه گذاران نیز به دلیل ریسک ها تمایلی به سرمایه گذاری ندارند. ظرف سه ماه آینده با ریسک های بودجه ای مواجه خواهیم شد و ممکن است دولت برای تامین مالی وارد جیب شرکت ها شود.

وضعیت بورس این روزها چگونه است؟

پیش بینی بورس تا پایان سال؛  آیا شاخص کل به زیر 1 میلیون واحد می رسد؟حمید میرمعینی کارشناس بورس گفتگو با فرارو وی با اشاره به اینکه مردم از وضعیت بازار سرمایه ناامید هستند، گفت: همزمان با شرایط عمومی حاکم بر کشور، بورس نیز بر اساس افتی که در کل سهام ثبت شده، وضعیت خوبی ندارد. شاخص بازار در روزهای اخیر با توجه به شرایط فعلی به هیچ وجه دور از انتظار نبود.

وی افزود: البته مشکلاتی که امروز بورس با آن دست و پنجه نرم می کند، نتیجه انباشته شدن مشکلات و چالش هایی است که در چند سال گذشته انباشته شده و امروز نیز نمایان شده است، هرچند کارشناسان اقتصادی هشدارها و راهکارهای بسیاری را در این زمینه ارائه کرده اند. سال های گذشته برای برون رفت از این وضعیت، اما متأسفانه طی این سال ها، مسئولان دولتی هیچ اقدامی نکرده اند و امروز می بینیم که با انباشته شدن مشکلات بورس، اعتماد هر دو سرمایه گذار به پاسداران بازار سرمایه بیشتر شده است. از دست رفته، و همچنین امید به آینده و “وضعیت از نظر سهامداران رنگ خود را بهتر کرده است.”

میرمونی با اشاره به اینکه وقتی شرایط سیاسی بحرانی می شود، بورس اولین واکنش به این معضل است، گفت: کاهشی که کل شاخص بورس در هفته گذشته شاهد بود، با توجه به شرایط فعلی عجیب نیست و شما نباید. انتظار دیگری از آن داشته باشید در تمام دنیا دارایی‌های مالی در بازارهای مختلف اولین مکان‌هایی هستند که به نوسانات پاسخ می‌دهند و وضعیت قرمز بورس در هفته گذشته ناشی از این مشکل بود.وی افزود: در حال حاضر وجود ندارد. نگاه خوشبینانه به آینده بورس و طبیعی است که با خروج سرمایه از بازار شاهد فرسایش و نزول بازار سرمایه باشیم.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه وضعیت اقتصادی کشور به هیچ وجه مساعد نیست افزود: در چنین شرایطی فعالیت تمامی شرکت های بورسی و صادره با علامت سوال مواجه خواهد شد که در نهایت بر عملکرد کلی بورس تاثیر می گذارد. موثر است، بنابراین اگر وضعیت اقتصادی کشور به همین منوال پیش رفته باشد و شرایط بین المللی نامشخص بماند، بورس نمی تواند به این زودی ها به روزهای خوب خود بازگردد و این روند نزولی ادامه خواهد داشت.

وی ادامه داد: حتی تزریق موقت پول هم نمی تواند بازار سهام را به حالت عادی بازگرداند، شرایط اساسی باید تغییر کند و برای تحقق آن نمی توان انتظار ثبات بازار را داشت، اولاً وضعیت بازار داخلی است. اقتصاد باید تغییرات و بهبود را تجربه کند و نوعی از اصلاحات ساختاری اجرا شود، از طرفی مشکل برجام نیز باید حل شود تا شرکت ها مسیر شکوفایی را طی کنند، اینها اتفاقاتی است که می تواند بورس را هدایت کند. به یک موقعیت پایدار در بلندمدت.»

میرمونی در پاسخ به این سوال که در صورت تداوم شرایط فعلی آیا شاخص کل بورس به زیر یک میلیون واحد نزول می کند، گفت: با توجه به شرایط فعلی بعید می دانم این اتفاق بیفتد. به نظر من شاخص بورس تا پایان سال بین 1100000 تا 200000 واحد نوسان خواهد داشت به شرطی که شرایط به همین منوال ادامه یابد. البته اگر بخواهیم وضعیت بورس را تغییر دهیم باید یک اتفاق سیاسی خوب رخ دهد تا وضعیت بورس هم تغییر کند. در غیر این صورت این روند نزولی به همان میزانی که اشاره کردم ادامه خواهد داشت.»

Charlie Owens

تحلیلگر هاردکور طرفدار عمومی فرهنگ پاپ. خالق مادام العمر تنظیم کننده. اهل سفر. متخصص وب متعهد

تماس با ما