چالش های بزرگ ایران در دهه آینده 400 میلیارد دلار سرمایه گذاری لازم است!

بعدی- در جدیدترین گزارش مجمع جهانی اقتصاد، پنج خطر برای اقتصاد ایران شناسایی شد که شامل بحران اشتغال و معیشت، ناامیدی جوانان، رکود اقتصادی بلندمدت، بحران منابع طبیعی، از بین رفتن تنوع زیستی و فروپاشی اکوسیستم می‌شود.

بر اساس گزارش فرارو، بررسی روندهای آماری ایران با هدف سنجش اعتبار و اعتبار ریسک های شناسایی شده نشان دهنده تایید نگرانی های فوق است. بر اساس آمارهای موجود، اگرچه نرخ بیکاری از سال 2016 کاهش یافته است، اما به نظر نمی رسد این کاهش به دلیل افزایش مشاغل تمام وقت باشد.

در چارچوب بررسی معیشت، ارقام شاخص فلاکت نشان می دهد که از سال 1395 تا 1400 رقم این شاخص دو برابر شده است که بخشی از آن ناشی از رکود تورمی حاکم است، ترکیب بیکاری و تورم بالا با بحران جدی معیشت مواجه است. از جامعه متوسط ​​درآمد خانوار شهری به میانگین قیمت هر متر مربع زیربنای مسکن شهری در سال 2018 کمترین میزان در دهه 1890 بود و نسبت هزینه خالص مسکن به کل هزینه‌های خانوار شهری بین سال‌های 1396 تا 1399 1.3 برابر افزایش یافت. افزایش هزینه های مسکن توانایی خانواده ها را برای تامین سایر هزینه های اولیه زندگی کاهش می دهد و تامین مخارج زندگی را دشوارتر می کند.

در این گزارش تاکید شده است که در دهک های 1 تا 5 روستایی و 1 تا 3 دهک شهری متوسط ​​درآمد خانوار کمتر از مخارج آن است. در حالی که این مورد نابرابری توزیع درآمد در سطح جامعه را نشان می دهد، دشواری تامین معیشت و پرداخت هزینه ها برای بخش بزرگی از جمعیت را نیز برجسته می کند.

از سوی دیگر، بر اساس یافته‌های این گزارش، نگرانی‌های اصلی در سطح جهانی عبارتند از: مسائل اجتماعی و زیست‌محیطی، کاهش همکاری در حل چالش‌های جهانی به دلیل احیای مختلف اقتصادی، تشدید نابرابری‌ها ناشی از تغییرات نامنظم اقلیمی و افزایش سایبری. تهدیدها با توجه به افزایش وابستگی به دیجیتالی شدن، تشدید ناامنی جهانی به دلیل موانع تحمیل شده بر سر رفت و آمد مردم بین مرزها، مشکلات استفاده از فرصت‌های فضایی و تأثیرات همه‌گیری بر تاب‌آوری کشورها.

ایران توسط ابری از چالش های نوظهور احاطه شده است.  400 میلیارد دلار برای غلبه بر بحران ها تخمین زده می شودایران با چالش های زیادی مواجه است

وحید چقاقی شهری کارشناس مسائل اقتصادی است گفتگو با فرارو وی با اشاره به اینکه اقتصاد ایران امروز با چالش های عمده مختلفی مواجه است، گفت: اگرچه گزارش اخیر مجمع جهانی اقتصاد نسبت به چالش هایی مانند بدتر شدن وضعیت معیشتی مردم، رکود و تشدید اقتصادی و همچنین بیکاری هشدار داده است، اما این چالش ها همواره وجود داشته است. سال های گذشته با ایران بوده است، اما ما اکنون با چالش های نوظهوری مواجه هستیم. از سوی دیگر، برخی از این بحران هایی که مجمع جهانی اقتصاد به آن اشاره می کند، ریشه در دهه 1950 دارد و ربطی به امروز و دیروز ندارد.

وی افزود: این چالش ها پابرجا بود و امروز انباشته شدن آنها باعث بروز بحران های اقتصادی در ایران شده و به نوعی به جوش های چرکین تبدیل شده است. اما به نظر من این چالش ها در مقایسه با چالش های عظیمی که امروز با آن روبرو هستیم در سطح پایین تری قرار دارند.

به عبارت دیگر، در گزارش مجمع جهانی اقتصاد به این بحران ها اشاره ای نشده است، در حالی که بحران هایی که ایران در قرن چهاردهم با آن مواجه است بسیار عمیق و خطرناک است و اگر کاری برای مقابله با آن انجام نشود، باعث ایجاد بحران های زیادی در ایران خواهد شد. چالش ها و مسائل.

شکاکی گفت: بحران های به وجود آمده در ایران بسیار پیچیده تر از بحران هایی است که مجمع جهانی اقتصاد به آن اشاره کرده است. بحران‌هایی مانند آب، «ریزگردها و آلودگی هوا» زیست‌محیطی، فرونشست زمین و خشکسالی، پیری جمعیت، صندوق‌های بازنشستگی و فرسودگی اقتصادی ایران از چالش‌های عمده‌ای هستند که ایران در دهه آینده با آن‌ها مواجه خواهد شد. همچنین باید توجه داشت که این بحران های ذکر شده، هرچند در نگاه اول، ممکن است مربوط به اقتصاد نباشد، اما باید توجه داشت که برای حل آن به منابع مالی هنگفتی نیاز است که برای اقتصاد ایران مشکل ساز است. با توجه به مشکلات مالی و کمبود منابعی که دولت با آن دست به گریبان است، بسیار دشوار است.

و این کارشناس اقتصادی افزود: به نظر من بحران های یاد شده مهمتر از بیکاری، اشتغال و تورم است چرا که منابع دولت و کشور را برای حل شدن مصرف می کند. این در حالی است که حل آن علاوه بر بودجه هنگفت به زمان زیادی نیاز دارد. البته در چنین شرایطی دولت باید مسائل را در اولویت قرار دهد چرا که منابع مالی کشور محدود است و نمی توان انتظار داشت که دولت بتواند همه این مشکلات را حل کند. چالش ها در عین حال، پیچیدگی های زیادی دارند و برنامه ریزی کندی دارند.

این استاد به الان اشاره می کندایران برای حل این بحران ها باید 400 میلیارد دلار در چهار سال آینده سرمایه گذاری کند. وی ادامه داد: برای حل مشکل کم آبی، ریزگردها و آلودگی هوا، ساماندهی صندوق های بازنشستگی و سرمایه گذاری در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی به منابعی بالغ بر 400 میلیارد دلار برای بهبود شرایط کشور نیاز است. همه ابعاد و زمینه ها ثابت است، بنابراین در چنین شرایطی باید سه اقدام انجام شود.

شکاکی بیان کرد: اولاً دولت و مسئولان کشوری باید این بحران ها را در اولویت قرار دهند و برای حل آن برنامه ریزی کنند و ثانیاً به فکر و تأمین منابع مالی باشند و در نهایت باید در این زمینه گفت وگو و همفکری صورت گیرد. شهروند کشور متأسفانه در کشور هیچ موضوعی را مطرح نمی‌کنیم که این موضوع بسیار بدی است، زیرا در گفت‌وگو می‌توان هم افزایی کرد و راهکارهای بهتری برای بررسی مشکلات ارائه کرد، اما سال‌هاست که چنین چیزی در کشور نداریم. .

با اشاره به اینکه خشکسالی و بحران آب یکی از مهم‌ترین بحران‌هایی است که در سال‌های آینده در ایران تشدید می‌شود، خاطرنشان کرد: طبق گزارش‌های بین‌المللی در سال‌های آینده امکان اسکان در کشورهای جهان وجود ندارد. خلیج فارس به دلیل خشکسالی و این موضوع موج مهاجرت را در ایران به دنبال خواهد داشت که برای این موج مهاجرت نیز برنامه ای دارد.

این کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه تعداد سالمندان در ایران رو به افزایش است، گفت: در ابتدای دهه آینده با توجه به جمعیت ایران از 90 تا 95 میلیون نفر، بین 25 تا 30 میلیون سالمند وجود خواهد داشت. و اتفاق خواهد افتاد. تامین هزینه های این افراد چه در مورد بازنشستگی و چه وضعیت سلامت سخت است، اما اگر با آن مواجه است، صندوق های بازنشستگی امروز با بحران ورشکستگی مواجه هستند و اگر دولت از طریق بودجه عمومی کمک نکند. این صندوق‌ها توان تامین هزینه‌های خود را ندارند، بنابراین صندوق‌های بازنشستگی کشوری و لشکری ​​نیاز به تعمیرات جدی دارند و باید از این شرایط سخت خارج شوند.

Heidi Avery

پنکه تی وی جنرال. کارآفرین. پیشگام زامبی مغرور. تحلیلگر. خالق شیطانی متعصب توییتر.

تماس با ما