چرا الهاشمی گفت به نماز جمعه برنمی گردم؟

و دود گاز اشک آور به سمت نمازخانه وارد شد. ما دیگر قدرت نفس کشیدن نداریم. آقای هاشمی به سختی نفس می کشید و اشک از چشمانش سرازیر می شد. ما پشت سر آقای هاشمی ایستاده بودیم. آقای هاشمی می خواست هر طور شده صحبت کند. دستمالی را خیس کردیم و به او دادیم تا به صحبتش ادامه دهد.

به گزارش خبرآنلاین، حجت الاسلام مسعود مرادی، رئیس سابق ستاد نماز جمعه تهران، ۲۸ خرداد ۱۳۹۲ در سایت آیت الله هاشمی رفسنجانی نوشت:

پس از ترور مقام معظم رهبری که در آن زمان نماینده امام (ره) بود، ناگفته نماند که از زمان آیت الله طالقانی، تهران شاهد سه امام جمعه ثابت و 11 امام جمعه موقت بوده است و تهران در حال حاضر دارای پنج امام جمعه موقت

علیرغم پیگیری ها و مذاکرات مکرر و حتی انتقاد شخصیت ها و مسئولین کشور و حتی ائمه جمعه موقت، با علت نرفتن به مسجد، به دلیل گرما مواجه شدیم. نزدیک به 25 سال از پیروزی انقلاب اسلامی می گذرد و نماز جمعه باید به مسجد منتقل شود. معمولاً چه شهری شناخته می شود؟ به مسجد و فرودگاه و برج امیدواریم انشاءالله هر چه سریعتر کار عاجل انجام شود و نماز جمعه در محل اصلی خود برگزار شود.

پس از دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اسلامی، کشور و حتی نماز جمعه تحت تاثیر این حادثه قرار گرفت. پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری، افراد و گروه های مختلف سعی در انحلال هاشمی رفسنجانی داشتند. این افراد آگاهانه یا ناخواسته و با استفاده از هر بستری به این مشکل دامن زدند.

اولین موضوع سخنرانی ایشان در مقابل امام جمعه بود. عده ای با تحریکات فراوان، فشارهای مختلفی را برای ناتمام ماندن نماز جمعه تحت امامت ایشان وارد کردند. آنقدر فضای اجتماع را مسموم کردند که خود آیت الله هاشمی رفسنجانی نیز نماز جمعه را از دست داد. تا اینکه دفعه بعد که 5 تیرماه بود با برنامه ریزی مقام معظم رهبری بعد از غیبت در نماز جمعه قبلی به نماز آمدند.

با هماهنگی انجام شده، این نماز جمعه به بهترین شکل ممکن برگزار شد، اما از آنجایی که اختلافات بر سر دانشگاه به صورت پراکنده بین گروه ها بالا گرفت، به تدریج اوضاع بدتر شد. گاز اشک آور شلیک شد تا اینکه دود این گاز به نمازخانه رسید. ما دیگر قدرت نفس کشیدن نداریم.

آقای هاشمی به سختی نفس می کشید و اشک از چشمانش سرازیر می شد. ما پشت سر آقای هاشمی ایستاده بودیم. آقای هاشمی می خواست هر طور شده صحبت کند. دستمالی را خیس کردیم و به او دادیم تا به صحبتش ادامه دهد.

دو نماز پیش که دیدمشان خیلی آرام و آرام بودند. با لبخند به روی صحنه آمدند. می خواستند حرفشان به گوش مردم برسد. وقتی درگیری شدت گرفت، مردم نگران شدند. بیشتر به فکر مردم و جوانان بود تا اتفاق خاصی برایشان نیفتد. به دلیل شرایط نامساعد، گروه کوچکی سعی در شکستن نمازخانه، امام جمعه و مردم و توهین و آزار آنها داشتند. کما اینکه اصلا قرار نبود با این افراد برخورد شود.

آیت الله هاشمی رفسنجانی شخصیتی برجسته، یکی از ارکان اصلی و مظهر انقلاب اسلامی است. او از جمله کسانی بود که با امام ارتباط مستمر داشت و علما و روشنفکران کشور را برای مبارزه با رژیم طاغوت سازماندهی می کرد و در آن زمان که بسیاری از افراد مدعی انقلابی بودن مبارزه را قبول نداشتند، صبح ها چندین بار دعوا کردند. . عقب نشینی کرد، اما نقش فعالی داشت و نقش مهمی در شکل گیری و تولد انقلاب داشت.

متأسفانه در سال‌های اخیر گروه‌ها و افرادی که در انقلاب نقشی نداشتند یا به زندان نرفتند یا مسئولیت اصلی کشور را نپذیرفتند و یا افراد احساساتی، نادان و انتقام‌جو زخم‌های زیادی از او دیدند. تا این مرد شجاع و مشتاق را از انظار عمومی دور کنند و برای هتک حرمت و از بین بردن آبروی او در بین مردم به هیچ چیز بسنده نکردند. با فضای نامناسب، انگ، شعارهای دروغین، انواع دسیسه ها و حرف ها شخصیت او را ترور می کنند و می خواهند از او انتقام بگیرند.

چند روز پیش از او خواستم که نماز جمعه را بخواند. ایشان با قاطعیت گفتند که دیگر به نماز جمعه برنمی گردم و این پاسخ را برای بسیاری از دوستان، علما، فرهیختگان، نخبگان و افرادی که از او پرسیدند، نقل کرد. آیت الله هاشمی معتقد است و هنوز هم معتقد است اگر من آمدم و نماز جمعه خواندم باید خیلی چیزها را بگویم. اگر بخواهم خیلی چیزها را بگویم ممکن است اوضاع را خراب کند. اگر نگویم نگفتن باعث سقوط عدالت من می شود.

Emerson Brooks

گورو تلویزیون. حل کننده مشکل علاقه مندان به وب. ماون مسافرتی بی عذرخواهی تنظیم کننده.

تماس با ما