چرا انگلیسی ها دوست دارند در صف بایستند؟

بعدی- صدها هزار بریتانیایی به مرگ ملکه الیزابت دوم به شیوه ای بسیار بریتانیایی پاسخ دادند: با ایستادن. یک صف برای دیدن ملکه در خواب در 12 سپتامبر، دو روز قبل از بازدید او از تالار وست مینستر آغاز شد. تا بعد از ظهر 15 سپتامبر، زمان تخمینی انتظار در صف لندن بیش از هشت ساعت بود.

به گزارش فرارو به نقل از اکونومیست؛ این خط تا ساعت 6:30 صبح روز 28 شهریور، صبح روز تشییع وی، شبانه روز ادامه خواهد داشت. یکی از توییت‌ها به این ترکیب به‌عنوان «بزرگ‌ترین مجری بریتانیایی تاریخ» اشاره کرد. با این حال، آیا انتظار در صف بهترین راه برای انجام کارهاست؟

صف به طور موثر فضا را برای کسانی که اول می آیند و مایل به صبر هستند فراهم می کند. یک جایگزین ممکن است قرعه کشی باشد، با نقاطی که به طور تصادفی به زیرمجموعه ای از متقاضیان اختصاص داده می شود، همانطور که برای جشن جشن پلاتینیوم ملکه در ژوئن اتفاق افتاد. همچنین ایجاد نوعی بازار با قیمت در بازه زمانی برای متعادل کردن عرضه و تقاضا جایگزین دیگری بود. به عنوان مثال، برای بازدید از کاخ باکینگهام باید بلیط بخرید.

به عنوان مکانیزم جیره بندی، صف بندی مزایایی دارد. شرکت در دوره‌ای که می‌تواند روز یا شب یا حداقل چندین ساعت طول بکشد، نشانه‌ای قوی از اشتیاق فرد است. همچنین، صف کشیدن خطر اخراج کسانی را که توانایی پرداخت حق امتیاز را ندارند، کاهش می دهد. با این حال، سیستم نوبت دهی معایبی دارد. اگرچه شرکت کنندگان هزینه ای برای مکان خود نمی پردازند، اما برای زمان و راحتی خود هزینه می کنند.

اقتصاددانان نگرانند که سیستم صف‌بندی مانند ایستادن در صف برای دیدن ملکه فقید بریتانیا، به کسانی که کاری برای انجام دادن ندارند و دیگرانی را که نمی‌توانند کار خود را انجام دهند، محروم می‌کند، مثلاً شهروندان بیمار و از نظر جسمی ضعیف. حتی ممکن است اصلاً به صف دسترسی نداشته باشند.

جایگزین های سیستم انتظار، ناکارآمدی زمان انتظار طولانی را کاهش می دهد. با این حال، این جایگزین ها معایب خاص خود را دارند. سیستم قرعه کشی در افرادی که نامشان از قرعه کشی بیرون نمی آید، احساس شکست ایجاد می کند.

یک سیستم مبتنی بر بازار فضا را بر اساس اینکه چه کسی برای تخصص ارزش قائل است و چه کسی می تواند بیشتر بپردازد، اختصاص می دهد. این جایگزین نیز ناپسند و ناعادلانه به نظر می رسد. نتیجه مطالعه ای که در سال 1977 توسط مارتی ویتزمن از موسسه فناوری ماساچوست (MIT) منتشر شد، نشان داد که در مواردی که نیازها به طور مساوی توزیع می شود یا درآمد به طور نابرابر توزیع می شود، جیره بندی (که صف بندی یکی از اشکال آن است) قیمت گذاری بهترین کار را انجام می دهد. به نوعی می توان چیزها را برای هر کسی که بیشتر به آنها نیاز دارد سفارشی کرد.

صف‌های نامنظم که در آن افراد می‌توانند مکان خود را تغییر دهند را می‌توان از طریق مکانیسم بازار دریافت کرد: پرداخت پول به کسی که برای بلیط یک نمایش برادوی در نیویورک برای شما صف بکشد: 50 دلار برای دو ساعت انتظار و 25 دلار برای هر ساعت اضافی یک ساعت بعد. انگلیسی های مشتاق احتمالاً با چنین مداخله ای موافقت نمی کنند. به افرادی که در لندن صف می کشند، دستبند می دهند تا جایگاه خود را در صف مشخص کنند. این باعث می شود که مکان صف غیرقابل انتقال باشد. این نیز باعث می شود فرد جای خود را در صف بسوزاند و به او اجازه می دهد به توالت برود!

در نتیجه، شاید تعجب آور نباشد، کسانی که صبح روز 15 سپتامبر در صف بودند، هیجان زده به نظر می رسیدند و از انتظار طولانی که در انتظارشان بود نترسیدند. دو بازدیدکننده، جاش و آدام، سه ساعت اول را در صف بررسی ایمیل های کاری و غوطه ور شدن در “فضای خنک” ایجاد شده توسط صف طولانی سپری کردند. صف کوتاه تری برای افراد دارای معلولیت وجود داشت.

پتونیا، یک بازنشسته در صف، می‌گوید که اینجا سیستم پرداخت نقدی وجود ندارد. او می‌گوید: «مطمئناً سیستم پرداخت برای این صف آن چیزی نبود که ملکه می‌خواست.

Jamiya Calhoun

دوستدار فرهنگ پاپ به طرز خشمگینانه ای فروتن. نینجاهای شبکه های اجتماعی بی عذرخواهی طرفدار الکل دردسر ساز.

تماس با ما