چرا خاورمیانه ممکن است تا پایان قرن برای زندگی در آن خیلی گرم باشد؟

کشورهای اروپایی مانند اسپانیا و پرتغال، یکی یکی رکوردهای خود را در سال جاری ثبت کرده اند.

نیمکره شمالی قبلاً شاهد دماهای بی سابقه بوده است، زیرا آتش سوزی های جنگلی بخش هایی از اروپا را ویران کرده و خشکسالی منابع غذایی را تهدید می کند. اغلب شهرهای اروپایی شرایط بسیار گرم تری نسبت به شهرهای خلیج فارس داشتند.

اما کارشناسان می گویند که دما به تنهایی معیار مناسبی برای زندگی شهری نیست – ترکیبی از گرما و رطوبت. به همین دلیل است که خاورمیانه حتی در دمای یکسان کمتر از اروپا قابل زندگی است.

خاورمیانه هنوز بسیار گرم است. شهر آبادان در تاریخ 5 آگوست با 53 درجه سانتیگراد (127 درجه فارنهایت) رکورد بیشترین دمای خشک امسال را به نام خود ثبت کرد. مکانی برای مردم زمانی که هوا مرطوب است سرد کردن سخت است، زیرا بدن ما در تلاش است تا گرمای خود را به جای هوای خشک به هوای “مرطوب” منتقل کند، و این امر تعریق را دشوار می کند و دمای بدن ما را کاهش می دهد.

دماسنج همراه با رطوبت سنج را دمای حباب مرطوب می نامند. این نام از روش اندازه گیری این وضعیت ناشی می شود، به معنای واقعی کلمه با پیچاندن یک پارچه مرطوب به دور دماسنج و اندازه گیری دما در حین تبخیر آب.

این به طور مستقیم از توانایی بدن برای خنک کردن خود از طریق تعریق صحبت می کند.

مشکل 13 میلیارد دلاری طوفان شن خاورمیانه در حال بدتر شدن است

تاپیو اشنایدر، استاد علوم و مهندسی محیط زیست در Caltech به سی ان ان گفت: دمای حباب مرطوب پایین ترین دمایی است که می توان با خنک کننده تبخیری به دست آورد.

خاورمیانه به ویژه در برابر افزایش دمای جهانی آسیب پذیر است. او گفت: “منطقه واقعا گرم است و می تواند مرطوب باشد.” بنابراین، گرمایش جهانی می‌تواند به منطقه‌ای که سلامت انسان در آن در خطر است رانده شود.»

در 19 ژوئیه، بریتانیا گرم ترین روز خود را در تاریخ خود تجربه کرد، با دمای بیش از 40 درجه سانتیگراد برای اولین بار، با 40.3 درجه سانتیگراد در شرق انگلستان. در همان روز، میانگین دما در لندن و دبی 34 درجه سانتیگراد بود – اما لامپ مرطوب در لندن 20 درجه سانتیگراد بود، در حالی که دبی حتی 27 درجه سانتیگراد دردناک تر بود.

خلیج فارس یکی از معدود مکان‌هایی در جهان است که دمای حباب مرطوب بیش از آستانه بقای انسان یعنی 35 درجه سانتی‌گراد را ثبت کرده است. از سال 2005، 9 مناسبت جداگانه برای این کار ثبت شده است.

دمای مرطوب لامپ 35 درجه سانتیگراد به این معنی است که بدن دیگر نمی تواند خود را تا دمایی خنک کند که بتواند عملکرد طبیعی خود را حفظ کند.

اشنایدر می‌گوید: «این آستانه دشواری برای بقا است که بدون در نظر گرفتن سن و تناسب اندام، انسان‌ها نمی‌توانند در این شرایط زنده بمانند؛ آنها بدون تلاش ویژه ظرف چند ساعت می‌میرند».

دمای مرطوب لامپ کمتر از 35 درجه سانتیگراد نیز ایده آل نیست. او گفت: “انسانها در دماهای پایین تر در لامپ مرطوب نیز استرس گرمایی را تجربه می کنند.” “و میزان توانایی آنها در برابر چنین استرس گرمایی به تناسب اندام، سن و شرایط از قبل موجود بستگی دارد.”

کشورهای عربی نفت خیز خلیج فارس خود را در برابر گرما با تهویه مطبوع پر انرژی مجهز کرده بودند، اما سایر کشورهای منطقه از امتیازات مشابهی برخوردار نبودند.

در عراق، از کارمندان شهر بصره خواسته شد به دلیل دمای بالا در اوایل ماه جاری در خانه بمانند. با این حال، خانواده‌ها تنها تا 10 ساعت برق از شبکه سراسری دریافت می‌کنند و آنهایی که می‌توانند برق را تامین کنند، برای پوشش ساعات دیگر به شرکت‌های ژنراتور خصوصی پول می‌دهند.

خاورمیانه رو به اتمام است و بخش هایی از آن غیرقابل سکونت است

در غزه، ساکنان در عرض سه تا چهار ساعت از برقی که در روز دریافت می‌کنند خنک می‌شوند و تا 20 ساعت در روز بدون برق رنج می‌برند. به همین ترتیب، دولت لبنان دیگر بیش از دو ساعت برق در روز تامین نمی کند.

و حتی در برخی از کشورهای عربی خلیج فارس، مانند کویت، که در آن رونق ساخت و ساز وجود دارد، دسترسی به تهویه مطبوع برای همه، از جمله کارگران ساختمانی که در فضای باز زحمت می کشند، در دسترس نیست.

تحقیقات دانشگاه پوردو نشان داد که در دمای حدود 32 درجه سانتیگراد، حتی برای افراد سالم نیز غیرممکن است که در خارج از منزل کار کنند، با حداکثر کار فیزیکی در دمای 31 درجه سانتیگراد.
شبیه‌سازی‌های MIT نشان داد که اگر سرعت فعلی انتشار گازهای گلخانه‌ای در خلیج فارس ثابت بماند، حداکثر دمای سالانه حباب مرطوب در شهرهایی مانند ابوظبی، دبی و دوحه چندین بار در سال از آستانه بقای انسان (35 درجه سانتی‌گراد) فراتر می‌رود. آغاز قرن

گوارش

یک فعال سعودی به دلیل فعالیت توییتری خود به 34 سال زندان محکوم شد

بر اساس گزارش سازمان مستقل حقوق بشر ALQST و اسناد دادگاه، سلما الشهاب، فعال 33 ساله سعودی، روز دوشنبه به 34 سال زندان به دلیل انتشار “شایعات نادرست و مخرب در توییتر” محکوم شد.
  • زمینهALQST در بیانیه ای اعلام کرد که الشهاب، دانشجوی دکترا در دانشگاه لیدز در بریتانیا، در ژانویه 2021 دستگیر شد و قبل از ارجاع به دادگاه کیفری تخصصی، طی یک دوره 265 روزه تحت بازجویی قرار گرفت. این مادر دو فرزند ابتدا در اواخر سال گذشته به شش سال زندان محکوم شد که طبق اسناد دادگاه پس از درخواست تجدیدنظر الشهاب به 34 سال افزایش یافت. ALQST اضافه کرد که اتهامات مطرح شده توسط دادستان عمومی شامل “ارائه کمک به کسانی است که به دنبال برهم زدن نظم عمومی و تضعیف امنیت عمومی و ثبات دولت هستند و انتشار شایعات نادرست و بدخواهانه در توییتر.”
  • چرا مهم استبه گزارش ALQST، زندان الشهاب طولانی ترین زندان برای یک فعال صلح طلب در تاریخ پادشاهی است. لینا الحثلول، رئیس نظارت و ارتباطات این سازمان، به سی ان ان گفت که الشهاب به دلیل حمایت از خواهرش، لوجین الحثلول، یک فعال برجسته که بیش از 1000 روز را در زندان سپری کرد، دستگیر شد. لینا الحثلول در بیانیه ALQST گفت که حکم علیه الشهاب “ادعاهای مقامات سعودی مبنی بر اصلاح زنان و نظام حقوقی را به سخره می گیرد” و افزود که این “مجازات مستمر آنها را برای هر کسی که به شدت نظرات خود را آزادانه بیان می کند را نشان می دهد.” ”

حمله ارتش اسرائیل به سازمان های جامعه مدنی فلسطینی در کرانه باختری

به گفته وزارت دفاع اسرائیل، نیروهای دفاعی اسرائیل صبح پنجشنبه به هفت دفتر پنج سازمان جامعه مدنی فلسطینی در کرانه باختری یورش بردند.

  • زمینهدولت اسراییل سال گذشته این پنج گروه را به عنوان سازمان های تروریستی توصیف کرد و آنها را متهم کرد که “به صورت مخفیانه در جبهه بین المللی به نام “جبهه مردمی برای آزادی فلسطین” برای حمایت از فعالیت های آنها و پیشبرد اهداف خود اقدام می کنند. سازمان آزادیبخش فلسطین این اقدام را محکوم کرد و گفت که از سازمان‌های حقوق بشری می‌خواهد که «فوراً مداخله کنند و تعطیلی سازمان‌های غیردولتی را محکوم کنند و برای بازگشایی آنها فشار بیاورند».
  • چرا مهم است: این اقدام باعث نارضایتی و اعتراض سازمان های بین المللی شد. B’Tselem، یک سازمان حقوق بشر اسرائیلی، این حملات را محکوم کرد و اتهامات اسرائیل را نادرست خواند. در بیانیه این سازمان آمده است: «ما به همکاری با همکاران خود در سازمان های غیردولتی فلسطینی برای از بین بردن نظام آپارتاید ادامه خواهیم داد». اگرچه این خبر به طور مستقیم مرتبط نیست، اما پس از بدترین موج خشونت بین ارتش اسرائیل و شبه نظامیان فلسطینی از زمان جنگ کوتاه ماه مه گذشته منتشر شد. در اوایل ماه اوت، پس از حمله اسرائیل به اهداف جهاد اسلامی در غزه، بیش از 40 فعال غیرنظامی فلسطینی از جمله 15 کودک طی دو و نیم روز درگیری کشته شدند. مبارزان فلسطینی بیش از 1000 موشک به سمت اسرائیل شلیک کردند.

اردوغان در ترکیه با زلنسکی و دبیرکل سازمان ملل متحد دیدار کرد

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه روز پنج‌شنبه در کنار همتای اوکراینی خود ولودیمیر زلنسکی و آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در شهر لویو اوکراین، نگرانی‌های خود را درباره درگیری‌ها در اطراف نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا ابراز کرد و نسبت به خطر وقوع یک نیروگاه اتمی هشدار داد. “انفجار جدید.” چرنوبیل”.

  • زمینهوزرای اوکراین و روسیه توافق نامه ای را برای رفع انسداد بنادر اوکراین در دریای سیاه امضا کردند که سازمان ملل و ترکیه در 22 ژوئیه در استانبول میانجی گری کردند و در میان ترس از بحران جهانی غذا به امضا رسید. رئیس جمهور ترکیه روز پنجشنبه با تاکید بر روسیه و اوکراین برای یافتن “کوتاه ترین و عادلانه ترین راه برای رسیدن به میز مذاکره” گفت: “من متقاعد هستم که جنگ در نهایت بر سر میز مذاکره پایان خواهد یافت. [Zelensky] گوترش این دیدگاه را تکرار می کند. زلنسکی در پاسخ گفت که از پیشنهاد اردوغان متعجب است و به فدراسیون روسیه اعتماد ندارد.
  • چرا مهم استترکیه ماه هاست میزبان مذاکرات بین نمایندگان روسیه و اوکراین بوده است و اردوغان برای نقش میانجی در درگیری رقابت می کند. به نظر می رسد که این نقش پس از کمک آنکارا به انجام معامله برای اجازه صادرات غلات از بنادر محاصره شده اوکراین افزایش یافته است. در این روند، اردوغان درگیر فرآیند تعادل استراتژیک بین روسیه از یک سو و اوکراین و غرب از سوی دیگر شده است. رئیس جمهور ترکیه در نشست روز پنجشنبه در لویو گفت: ما آماده ایم به عنوان یک میانجی یا میانجی در راستای هدف احیای مذاکرات در مورد پارامترهای شکل گرفته در استانبول عمل کنیم.

چه میخواهید تماشا کنید

تغییرات آب و هوایی و مدیریت ضعیف آب باعث خشکسالی های نگران کننده در سراسر جهان می شود و دریاچه هایی را که زمانی آب شیرین فراوان داشتند، خشک می کند. با این حال، اسرائیل امیدوار است که با شیرین کردن آب دریا از دریای مدیترانه، بتواند آب شیرین را به دریاچه‌های سراسر کشور برگرداند.

گزارش کامل را اینجا ببینید:

در مورد منطقه

موزه هنرهای معاصر تهران روز چهارشنبه با انتشار بیانیه ای و عذرخواهی از تعطیلی موقت موزه هنرهای معاصر تهران به دلیل هجوم حشرات خبر داد.
این خبر پس از انتشار کلیپی در سایت بی بی سی فارسی منتشر شد. دو ماهی نقره‌ای را نشان می‌دهد که زیر شیشه عکس معروفی که توسط عکاسان بانفوذ آلمانی Bernd و Hella Becher گرفته شده بود، می‌خزدند.

در این بیانیه آمده است: آثار گنجینه موزه هنرهای معاصر و گنجینه ملی تهران و نگهداری صحیح از آنها مهمترین علایق همه ماست و علاقه و حساسیت خانواده هنر ایرانی سرمایه گرانبهایی است.

او گفت که به محض اطلاع موزه از وضعیت، تکنسین های کنترل آفات برای رسیدگی به این مشکل عجله کردند. وی ادامه داد: خوشبختانه این اثر آسیب ندیده و حشره ای در سایر آثار نمایشگاه دیده نشده است.

در بیانیه آمده است که کارشناسان فضاهای بیرونی ساختمان را بخور خواهند داد، زیرا احتمالاً حشرات از بیرون وارد آن شده اند.

موزه هنرهای معاصر تهران که یکی از بزرگترین موزه های هنر کشور است، مجموعه های بزرگی از نقاشی های ایرانی و غربی را در خود جای داده است. پس از انقلاب ایران در سال 1979، بسیاری از آثار معروف هنر غربی برای چندین دهه در زیرزمین موزه نگهداری و پنهان شدند. در حال حاضر، این موزه اغلب آثار هنری از سراسر جهان، از جمله ایالات متحده و اروپا را به نمایش می گذارد.

نوشته زینا سیفی

عکس امروز

مردی پس از آنکه خانه خود در 18 اوت در اثر آتش سوزی جنگلی در شهر کالا در الجزایر ویران شد، از کنار خانه خود عبور می کند.  در جریان آتش‌سوزی جنگل‌هایی که مناطق کوهستانی شرق الجزایر را درنوردید، ده‌ها کشته و تعدادی زخمی شدند.  مقامات می گویند 2600 هکتار زمین در نتیجه آتش سوزی تخریب شده است.

Dale Mckee

سازمان دهنده Wannabe. معتاد اینترنت متعصب زامبی. علاقه مندان به شبکه های اجتماعی. دانش پژوه مواد غذایی

تماس با ما