چرا دولت طرح فاکتور الکترونیکی را اجرا نکرد؟

بعدی- همزمان سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس اعلام کرد که زیرساخت های دستگاه الکترونیکی کالابرگ در حال آماده سازی است و طبق وعده شهرور 1401 مقابل آقای احسان آماده می شود. خاندوزی وزیر کشور و اقتصاد گفت: نتایج آزمایشات آزمایشی دستگاه الکترونیک کالابرگ باید به ستاد اقتصادی دولت ارسال شود و هنوز به این مرحله نرسیده است.

به گزارش فرارو، وزیر اقتصاد اعلام کرد: از همان ابتدا مقرر شد پس از اتمام دوره آزمایشی پروژه کالابرگ، نتیجه آن به ستاد اقتصادی دولت اعلام و سپس اجرا و توسعه یابد. این طرح در جریان اعلام شد اما هنوز به ستاد اقتصادی دولت ارسال نشده است و اگر تصمیم دیگری از سوی دولت گرفته شود آن را اعلام خواهیم کرد.

اکنون در چنین شرایطی به نظر می رسد دولت از اجرای طرح کالاهای الکترونیکی کاملاً ناراضی است، مجلس به دنبال اجرای این طرح است اما دولت اعلام می کند که زیرساخت های انجام این کار فراهم نیست و تا زمانی که این مقدمات فراهم نشود. ، یارانه نقدی 300 و 400 هزار تومان.

دولت از اجرای طرح فاکتور الکترونیکی اجتناب کرد.  کیک چه اشکالی دارد؟چرا دولت طرح فاکتور الکترونیکی را اجرا نکرد؟
احسان سلطانی کارشناس مسائل اقتصادی است گفتگو با فرارو وی با اشاره به اینکه دولت مجبور شد پس از حذف ارز از 4200 تومان به مردم فیش کالاهای الکترونیکی بدهد، گفت: گفته می شود زیرساخت های این کار آماده نیست و باید چند ماه منتظر بمانیم تا زیرساخت ها آماده شود. . – این یک علت فاسد است، زیرا برای دولت بسیار آسان است که مقدمات آن را فراهم کند.

وی افزود: زمانی که قرار بود بنزین سهمیه بندی شود، همه پمپ بنزین ها به سرعت به این سیستم مجهز شدند و سیستم به سرعت توسعه یافت یا اخیرا که افزایش مالیات منطقه ای در دستور کار قرار گرفت، دولت همه امکانات حتی کوچکترین را بسیج کرد. برای کنترل تراکنش های مالی و کارتخوان ها برای دریافت مالیات، بنابراین همه این بحث های مطرح شده بهانه است.

سلطانی بیان کرد: در جاهایی که نیاز به پول گرفتن از مردم است زیرساخت ها به سرعت فراهم می شود اما در جاهایی که قرار است خدمات رسانی به مردم انجام شود این بهانه ها را می دهند که امکانات فراهم نیست در حالی که اگر دولت در خدمت باشد. در همان ابتدا سعی در تهیه کالا به صورت الکترونیکی داشت، دیگر نیازی به استقراض از بانک مرکزی نداشت و با چاپ پول و پمپاژ نقدینگی به جامعه، تورم بسیار وحشتناکی را در اقتصاد به وجود آورد.

این کارشناس مسائل اقتصادی افزود: اگر کالای الکترونیکی جایگزین حمایت پولی شود، این سه مزیت بسیار مهم خواهد داشت، اول اینکه نقدینگی به اقتصاد پمپاژ نمی شود و اثر تورمی کمتری خواهد داشت. دوم اینکه به دلیل وضعیت مالی دولت و فشار به بانک ها برای پرداخت یارانه نقدینگی ایجاد نشد.

وی ادامه داد: در رتبه سوم نرخ تورم (به دلیل اثر تعدیل کننده کالاها با قیمت ارز ترجیحی) کمتر بالا می رفت و مردم اکنون دچار مشکل نمی شدند و تورم بالا می رفت. کنترل آن آسان است، از سوی دیگر، اگر منابع به صورت یارانه نقدی توزیع شود، با در نظر گرفتن اینکه دولت می تواند کالاهایی مانند نفت خام، نهاده های دامی، شکر و شکر را وارد کند، فیش الکترونیکی در قبال تهیه کالا تنظیم می شود. برنج و غیره .

این کارشناس اقتصادی گفت: اگر دولت بنگاه های دامداری را در اختیار دامداران، مرغداران و… قرار دهد، تولیدکنندگان با دامداری های وارداتی از سوی دولت راحت ترند. کسب و کارشان رونق می گیرد و مشکلاتشان کم می شود و مردم این کار را می کنند. آنها همچنین کالاهای اساسی را با نرخ یارانه ای و دولتی دریافت می کنند و هزینه های زندگی آنها بسیار کاهش می یابد.

سلطانی با اشاره به اینکه اکنون سوال مهم این است که «چرا دولت با اجرای طرح کالاهای الکترونیکی موافقت نمی کند»، اذعان داشت: اگر دولت کالا بدهد، ایجاد بودجه و جابجایی وجوه آزاد نخواهد بود، در حالی که حداقل 20 درصد است. از ارزش 300 یارانه، 400 و 400 هزار تومانی که دولت به مردم داد در دو ماه گذشته کم شده است، درست مثل بلایی که بر سر یارانه 45 هزار و 500 تومانی به دلیل تورم موجود در سال 87 و این یارانه افتاد. معادل 45 دلار بود و امروز پس از 13 سال ارزش آن به کمتر از 1.5 دلار رسیده است.

وی تصریح کرد: در سال آینده ارزش این حمایت 300 هزار تومانی با توجه به روند صعودی تورم به نصف کاهش می یابد و از سوی دیگر دولت به عمد درصدد کاهش بدهی ها و تعهدات خود با ایجاد تورم بیشتر است. اگر به نفع مردم است، صدور فاکتور الکترونیکی بوده است، چرا که موتور محرکه اقتصاد ایران در حال حاضر روی محور تورم حرکت می کند تا اگر تورم افزایش پیدا نکند، بانک ها و بورس درگیر شوند. مشکل، در این زمینه، اقتصاددان انگلیسی آدام اسمیت بیش از دو دهه پیش گفت. دولت ها برای فرار از بدهی ها و تعهدات خود عمداً تورم ایجاد می کنند. به نوعی دولت برای پوشاندن کاستی های آنها دست به چنین اقداماتی می زند.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم