چرا کمبود واکسن آبله میمون ممکن است نقص ایمنی را تهدید کند؟

کمبود دوزهای واکسن آبله میمون در ایالات متحده که انتظار می‌رود ماه‌ها طول بکشد، سؤالات فوری را در مورد اینکه چقدر واکسن خوب است و چقدر می‌تواند در برابر ویروس محافظت کند، ایجاد کرده است.

این واکسن که Jynneos نام دارد، به عنوان یک رژیم دو دوز تایید شده است، اما اکثر افرادی که در معرض خطر عفونت هستند، یک دوز واحد دریافت می کنند – اگر بتوانند آن را پیدا کنند. اکنون، کمبود، مقامات فدرال را وادار کرده است که رویکردی را که به ندرت مورد استفاده قرار می‌گیرد، در نظر بگیرند: به اصطلاح استراتژی صرفه‌جویی در دوز، که دوزهای هر کدام را تنها یک پنجم می‌دهد.

برای اکثر دریافت کنندگان، یک دوز واحد باید برای جلوگیری از بیماری جدی کافی باشد، و شواهدی وجود دارد که دوزهای کوچکتر می تواند موثر باشد. اما تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که افراد مبتلا به HIV یا سایر بیماری‌هایی که سیستم ایمنی را تضعیف می‌کنند ممکن است نسبت به افراد بدون چنین بیماری‌هایی محافظت کمتری داشته باشند.

دکتر الکساندرا یونتس، پزشک عفونی در بیمارستان ملی کودکان در واشنگتن دی سی، گفت: «یک دوز بهتر از هیچ است. از عفونت، حتی با واکسیناسیون.

او گفت که حتی دو هفته پس از تزریق، زمانی که پاسخ آنتی بادی در حال انجام است، افراد دارای نقص ایمنی ممکن است نیاز داشته باشند “از همه اقدامات احتیاطی دیگر برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض، مطابق با دستورالعمل های بهداشت عمومی استفاده کنند.”

این یافته ها همچنین نشان می دهد که برخی از مردان باید برای واکسیناسیون کامل در اولویت قرار گیرند. با توجه به محدودیت های صفحه نمایش، این می تواند دشوار باشد.

مقامات فدرال نزدیک به هفت میلیون دوز از Jynneos سفارش داده‌اند، اما این واکسن‌ها تا چند ماه نمی‌رسند. تاکنون، دولت بایدن حدود 600000 دوز به ایالات متحده ارسال کرده است. هفته گذشته، این سازمان گفت 800000 دوز بیشتر به ایالت ها اختصاص داده شده است، اما توزیع ممکن است هفته ها طول بکشد.

در مواجهه با کمبود، برخی از شهرها، از جمله واشنگتن و نیویورک، دوز دوم را برای گسترش منابع خود محدود کرده اند. مقامات سازمان غذا و دارو و مراکز کنترل بیماری (CDC) این استراتژی را تأیید نکرده‌اند و خاطرنشان کردند که واکسن Jynneos به‌عنوان واکسن در دو دوز به فاصله 28 روز تأیید شده است.

اما با اعلام یک وضعیت اضطراری بهداشت عمومی در روز پنجشنبه توسط مقامات بهداشتی فدرال، دکتر رابرت کالیف، کمیسر سازمان غذا و دارو، گفت که آژانس اکنون در حال بررسی اجازه دادن واکسن هایی است که فقط یک پنجم دوز طبیعی را شامل می شود و به جای آن بین لایه های پوست تزریق می شود. از زیر آن

سازمان غذا و دارو باید مجوز استفاده اضطراری به Jynneos را بدهد تا بتواند به این روش مدیریت شود.

زمانی که منابع دیگر واکسن‌ها کمیاب بود، از رویکرد صرفه‌جویی در دوز استفاده شد. اما انجام تزریق داخل جلدی به مهارت بیشتری نسبت به واکسیناسیون سنتی نیاز دارد.

احتمالاً یک دوز برای جلوگیری از علائم شدید در اکثر افراد کافی است و استراتژی کاهش دوز نیز ممکن است مؤثر باشد. مقامات بهداشت فدرال گفتند، اما مشخص نیست که آیا رژیم کاهش برای جلوگیری از عفونت کافی است یا خیر، و اگر چنین است، این مصونیت چقدر ممکن است ادامه یابد.

دکتر امیلی اربیلدینگ، متخصص بیماری‌های عفونی در مؤسسه ملی بهداشت، که بر آزمایش واکسن‌های کووید در جمعیت‌های خاصی نظارت داشته است، گفت: «ما در قلمروی عاری از داده‌ها هستیم.

یکی از آمارهایی که اغلب ذکر می شود می گوید که واکسن 85 درصد در برابر آبله میمون موثر است. این داده‌ها از آزمایش‌های جنس به دست نمی‌آیند، بلکه از یک مطالعه کوچک در سال 1988 که به بروز آبله میمون در میان افرادی که در اوایل زندگی با آبله واکسینه شده‌اند، می‌پردازد.

هیچ کارآزمایی بالینی بزرگی از Jynneos به عنوان واکسن آبله میمون بر روی انسان قبل از تایید آن انجام نشده بود. در عوض، FDA به اندازه گیری پاسخ های آنتی بادی در گروه های کوچکی از افراد پس از ایمن سازی با Genio در مقایسه با واکسن های تولید شده توسط ACAM2000، یک واکسن قبلی آبله، تکیه کرد.

در مطالعاتی که توسط سازنده آن، باواریای شمالی انجام شد، دو دوز از Jynneos منجر به سطوح آنتی‌بادی در انسان شد که تقریباً مشابه آنچه پس از یک دوز ACAM2000 یافت شد.

سطح آنتی بادی پس از اولین تزریق Jynneos در ابتدا به مدت دو هفته افزایش یافت و سپس تا دوز دوم چهار هفته بعد ثابت ماند، زمانی که به سطوح بسیار بالا رسید – بالاتر از موارد ثبت شده با ACAM2000.

دانشمندان می خوانند که اگر دوز اول با دوز دوم همراه نباشد، محافظت ممکن است طولانی مدت نباشد.

دکتر یونتس، که داده ها را برای اداره غذا و دارو به عنوان دانشمند گروه ضربت بررسی کرد، گفت: «در حالت ایده آل، اگر محافظت بیش از یک دوره چهار هفته ای لازم باشد، می توان دوز دوم تجویز کرد.

او افزود که به تعویق انداختن دوز دوم به هشت هفته ممکن است منطقی باشد. او گفت: “اما اگر قرار باشد شش ماه طول بکشد، من فکر می کنم اولویت بندی بیشتر به سمت افرادی است که به شدت دچار نقص ایمنی هستند.”

طبق تحقیقات محدود، سازمان غذا و داروی ایالات متحده روز پنجشنبه پیشنهاد کرد تزریق یک پنجم دوز معمولی از Jynneos بین لایه‌های پوست ممکن است موثر باشد. پوست حاوی تعداد بیشتری از سلول های ایمنی است که به واکسن ها پاسخ می دهند.

اما جستجو بسیار محدود است. دانشمندان مؤسسه ملی بهداشت برنامه ریزی کرده بودند تا استراتژی کاهش دوز را در یک کارآزمایی بالینی آزمایش کنند که قرار است چند هفته دیگر آغاز شود. مشخص نیست که آیا این طرح ها تعلیق می شوند یا تسریع می شوند.

اطلاعات در مورد نحوه عملکرد Jynneos در افراد مبتلا به HIV، به ویژه آنهایی که مشکلات ایمنی شدید دارند، قبلاً کمیاب بود. در یک مطالعه توسط دانشگاه شمال بایرن، پاسخ آنتی بادی به واکسیناسیون کاهش می یابد: 28 روز پس از اولین واکسن، 67 درصد از افراد HIV مثبت آنتی بادی تولید کرده بودند، در مقایسه با 84 درصد افراد غیر آلوده.

در حالی که دکتر یونتز گفت که داده های آن کارآزمایی قطعی نبود، پاسخ آنتی بادی پایین اغلب در بین افراد دارای نقص ایمنی که واکسن های دیگر دریافت می کنند مشاهده می شود. برای مثال، در حین ارزیابی واکسن‌های کووید، محققان دریافتند که احتمال ابتلا به عفونت در بیماران مبتلا به HIV بیشتر است.

کری آلتوف، اپیدمیولوژیست در دانشکده بهداشت عمومی جان هاپکینز بلومبرگ که سرپرستی مطالعه واکسن کووید را بر عهده داشت، گفت: «به افراد مبتلا به سرکوب سیستم ایمنی شدید یا متوسط ​​توصیه می‌شود که دوزهای بیشتری از واکسن‌های رایج مصرف کنند. با افزایش سرکوب سیستم ایمنی، پاسخ به واکسن کاهش می یابد.

CDC و وزارت بهداشت شهر نیویورک می گویند که Jynneos برای افراد مبتلا به HIV ایمن است، اما آژانس ها به اثربخشی آن در این جمعیت توجه نکرده اند.

در مقابل، مقامات بهداشتی بریتانیا می گویند که برای افرادی که “اچ آی وی دارند یا هر بیماری یا درمان دیگری که سیستم ایمنی شما را به خطر می اندازد، واکسن ممکن است از شما محافظت نکند”.

مکمل بسته واکسن همچنین اشاره می کند که افراد دچار نقص ایمنی “ممکن است پاسخ ایمنی ضعیفی داشته باشند.”

دکتر کلوئه اورکین، پزشک بیماری‌های عفونی در دانشگاه کوئین مری لندن، با اشاره به افراد دارای نقص ایمنی گفت: «دو تزریق ممکن است در این جمعیت بسیار مهم باشد، که واقعاً در پاسخ بهداشت عمومی اتفاق نمی‌افتد».

اما تا زمانی که دوزهای بیشتری در دسترس نباشد، ادارات بهداشت ایالتی و محلی ممکن است انتخاب زیادی جز رعایت رژیم های کاهش یافته نداشته باشند.

پاتریک گالاهو، سخنگوی وزارت بهداشت شهر نیویورک در بیانیه‌ای گفت: در یک محیط کمیابی، ما باید هر کاری که می‌توانیم انجام دهیم تا فواید واکسن را در سریع‌ترین زمان ممکن به شهر برسانیم.

Patrick Hodges

کاوشگر دوستانه استاد موسیقی مغرور. درونگرای افراطی کارشناس سفر. نویسنده. متعصب غذای بی عذرخواهی

تماس با ما