چشم انداز بازار مسکن

بعدی- برخی از فعالان بازار مسکن معتقدند انبوه سازان در حال حاضر علاوه بر افزایش قیمت تمام شده ساخت و ساز و تولید مسکن با دو موضوع سرنوشت مذاکرات و پایان قیمت دلار مواجه هستند. بر اساس برآوردها قیمت کل مسکن نسبت به سال گذشته در تهران حداقل 40 درصد افزایش داشته که فروش واحدهای نوساز را بسیار سخت کرده است.

به گزارش فردا؛ آغاز ساخت و سازهای جدید در بازار مسکن به عملکرد صحیح حلقه های به هم پیوسته بازار مسکن و ورود آخرین حلقه که فروش واحدهای قبلی است بستگی دارد. این در حالی است که به دلیل فاصله زیاد قدرت خرید مصرف کنندگان مسکن با سطوح فعلی قیمت ها به ویژه قیمت واحدهای نوساز و همچنین رکود گسترده و عمیق حاکم بر بازار مسکن در سال های اخیر ظاهراً دوام خواهد داشت، عملاً امکان فروش واحدهای تکمیل شده وجود دارد که برای سازندگانی که شرایط عمومی بازار را در نظر می گیرند بسیار اندک است.

در حال حاضر رابطه سازندگان و متقاضیان خرید مسکن به شکل ایجاد تعامل منفی آنها از سوی دیگر است. در این راستا سازندگان به دلیل هزینه بالای ساخت و ساز از ساخت و ساز اجتناب می کنند و همین امر باعث می شود واحدهای خرده فروشی نوساز به دلیل عرضه کم با قیمت بالایی به فروش برسند.

بنابراین سطح قیمت ساختمان‌های نوساز افزایش می‌یابد و این بدان معناست که متقاضیان مسکن کمتری قادر به خرید واحدهای نوساز خواهند بود. در واقع عدم ساخت و ساز زمینه را برای تورم مسکن ایجاد می کند. اما با کاهش عرضه واحدهای کمیاب در بازار یعنی نوساز، قیمت آنها به لحاظ نقشی که در تعیین قیمت مسکن دارند افزایش می یابد، در فرمول کشف قیمت و فراتر از آن پیشگام محسوب می شوند. قیمت آپارتمان در سایر گروه های سنی نیز تحت تاثیر ساخت و ساز جدید افزایش می یابد.

چرا روند ساخت و ساز در بازار مسکن منفی است؟

از احتمال افزایش 50 درصدی اجاره بها تا رکود شدید معاملات مسکن و ساختماناحمدرضا سرحدی، کارشناس بازار مسکن گفتگو با فرارو وی با اشاره به اینکه چند سالی است که نرخ سرمایه گذاری در حوزه مسکن منفی بوده است، گفت: با توجه به اینکه اقتصاد کشور در سال های اخیر با وضعیت بسیار اسفباری مواجه بوده، نمی توان انتظار ورود سرمایه جدید به ساخت مسکن را داشت و روند برعکس است. و این وجوه یا به بازارهای مختلف می‌رود که منجر به افزایش تورم می‌شود یا ساخت و ساز انبوه مسکن در کشورهای همسایه را متوقف می‌کند.»

وی افزود: در حال حاضر با توجه به اینکه بازار مسکن رکود شدیدی را پشت سر می گذارد، واحدهای نوساز نیز توسط سازندگان متورم شده و مشتری ندارند، بنابراین اگر سازندگان بخواهند پروژه جدیدی را آغاز کنند، به دلیل کمبود سرمایه در گردش و نقدینگی نمی توانند کار جدیدی را شروع کنند. بر این اساس می توان نتیجه گرفت که از یک سو رکود شدید حاکم بر بازار مسکن عملا فرصت جدید سرمایه گذاری در حوزه مسکن را از بین برده است.

از سوی دیگر با توجه به افزایش شدید قیمت مسکن طی پنج سال گذشته، بسیاری از مردم عملا توانایی خرید مسکن را از دست داده اند و همین عامل نیز باعث افت تقاضا در بازار مسکن شده است.سرمایه گذاران به شدت کاهش یافته اند. شرادی گفت: این یکی از دلایل دیگر نرخ رشد است.سرمایه گذاری غیرفعال در بخش مسکن.

این تحلیلگر بازار مسکن همچنین با اشاره به موانع تجاری فراوان پیش روی سازندگان مسکن گفت: متأسفانه زمانی که سرمایه‌گذار قصد راه‌اندازی پروژه مسکن جمعی را دارد، باید مجوزهای مربوطه را از سازمان‌ها و ادارات دولتی دریافت کند و گاهی چندین ماه بین این مؤسسات سرگردان است. و باید تعداد زیادی مجوز دریافت کند، اگرچه قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار در این حوزه سال هاست تصویب شده است، اما این قانون عملاً در حال تجزیه است و هر اداره دولتی مجوزهای خود را برای دریافت مجوز ایجاد می کند و این این موضوع عملاً منجر به سرگردانی و توقف سرمایه گذاری در بخش مسکن شده است.

وی افزود: با این شرایط سیاسی در اقتصاد کشور به ویژه صنعت مسکن و ساختمان نمی توان به اتفاق مثبت امیدوار بود، بنابراین برای تغییر رویکرد در این زمینه باید عزم جدی در دولت و مجلس وجود داشته باشد. از سوی دیگر شرایط تغییر می کند، باید به این نکته توجه شود که اگر حوزه ساخت و ساز مسکن رونق بگیرد، سایر صنایع نیز می توانند از این صنعت که سود چندوجهی برای اقتصاد کشور دارد، بهره مند شوند و اکنون باید دید. اگر اتفاق خاصی در این زمینه بیفتد.»

سرحدی با اشاره به اینکه تا دو ماه گذشته امیدی به تثبیت بازار مسکن با احیای برجام وجود داشت، ادامه داد: با کم رنگ شدن این موضوع، بازار دوباره شعله ور شده و قیمت ها بالا رفته است. با بحران مواجه شد، در حالی که اگر این روند ادامه پیدا کند، در سال آینده با تورم حدود 50 درصدی در بازار اجاره مواجه خواهیم شد، زیرا خریداران واقعی مسکن که دیگر نمی توانند واحدی بخرند، به سمت بازار اجاره می روند، همان چیزی است که افزایش می دهد. تقاضا که منجر به افزایش قیمت اجاره در بازار می شود.»

این کارشناس بازار مسکن گفت: در حال حاضر بازار مسکن با تورم بسیار روانی مواجه است که بیشتر آن ناشی از افزایش انتظارات تورمی است، با توجه به اینکه چشم انداز روشن و امیدوارکننده ای برای آینده اقتصادی کشور وجود ندارد. بازار مسکن به طور سنتی کم ریسک ترین بازار سرمایه گذاری است و به همین دلیل سیل سرمایه های سرگردان به سمت این بازار سرازیر می شود که البته در این صورت قیمت ها با توجه به شرایط موجود با افزایش دیگری روبرو خواهد شد تا زمانی که آخر سال.

Jamiya Calhoun

دوستدار فرهنگ پاپ به طرز خشمگینانه ای فروتن. نینجاهای شبکه های اجتماعی بی عذرخواهی طرفدار الکل دردسر ساز.

تماس با ما